Volební preference stran za únor podle SANEP

6.3.2022 14:25
Nejsilnější stranou v únorovém průzkumu veřejného mínění agentury SANEP bylo hnutí ANO s 28,7%. Tj. pouze o 0,4% méně nežli jakou mělo hnutí ANO podporu v předchozím měsíci. Zato ODS sice zaostává v preferencích více než 11% za hnutím ANO (preference ODS 17,3%), ale je to jediná strana, která zaznamenala oproti předchozímu měření nárůst preferencí ODS, konkrétně o 2,6%. Na tomto nárůstu se podepisuje jednak "faktor předsedy vlády", neboť prostě premiér každé vlády je ten nejviditelnější politik. Kromě toho se s ostře protiruským vystupováním Fialy identifikuje určitá část pravicově uvažujících občanů. Je to v každém případě nejlepší výsledek preferencí ODS za posledních 10 let.

Na třetím místě v preferencích je hnutí T. Okamury SPD s 11,2%. Podpora SPD zůstává prakticky stejná jako v předchozím měření. Na čtvrtém místě je hnutí STAN s 9,5% a s nepatrným meziměsíčním nárůstem. 

Bezpečně nad hranici 5% volitelnosti by se dostala ještě TOP09 s 6,4%. A za ní jsou dvě vládní strany Piráti (5,2% preferencí) a KDU-ČSL (4,6% preferencí). Obě dvě tyto strany, pokud by ve volbách kandidovaly na samostatné kandidátce, značné existenční problémy. Teprve za těmito dvěma ohroženými stranami se s preferencemi 3,7% objevují sociální demokraté. Chtěl bych se zeptat, chlapci a děvčata, kam jste to beze mne dotáhli? ... Ve vedení strany prostě chybí celostátně respektovaná a známá figura, jakou je například Jana Maláčová. Ta se ovšem do trapných plánů Pocheho, Pokorného, Havelky a spol. svým idealismem nehodila do krámu. Neidentifikuje se totiž s korupčně-klientelistickou politikou a stylem práce, kteří tito architekti Šmardova vedení ČSSD s Petříčkem a Netolickým (tihle dva se názorově vůbec neliší od politiků pravice) produkují. Každému střízlivě uvažujícímu příznivci levice je jasné, že nemá cenu o podpoře této strany, s jejímiž preferencemi to jde od čtyř ke třem, vůbec uvažovat, neboť hlas pro ní je volbách je hlasem zcela ztraceným. 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.