Výsledky průzkumu agentury Kantar CZ za leden

10.2.2020 16:33
Včera (neděle) byly zveřejněny výsledky průzkumu veřejného mínění agentury Kantar CZ a z tohoto průzkumu plynoucí volební preference politických stran za leden. Agentura dlouhodobě spolupracuje s ČT a její průzkumy volebních preferencí já osobně považuji za jedny z nejpřesnějších.

Podle průzkumu, který proběhl v druhé polovině ledna, by nejsilnější stranou v zemi zůstalo hnutí ANO, jehož volební výsledek by byl zhruba na úrovni výsledku dosaženého ve volbách do sněmovny z podzimu roku 2017. Volební peloton devíti parlamentních stran se rozděluje zhruba na dvě skupiny. V té první skupině jsou vedle zmíněného hnutí ANO také Piráti s 16,5% a dále na třetím místě ODS s 12,5%. Oproti předchozímu měření volebních preferencí v listopadu 2019 ovšem poklesly preference ODS o 2% a Pirátům naopak o 3% vzrostly. Také hnutí ANO získalo o 1,5% více sympatizantů než v listopadu 2019 a je dnes přesně na 30% podpory voličů.

V té druhé, méně úspěšné části pelotonu politických stran, je SPD na čtvrtém místě s 7,5% a také pátá KSČM s 6,5%. Každá z těchto dvou politických stran už na tom byla v poslední době i hůře. SPD, podle jiného průzkumu jiné agentury (CVVM), by se dokonce nemusela vůbec probojovat do poslanecké sněmovny. KSČM byla před dvěma měsíci na 5% a nyní má 6,5% preferencí. Na šestém místě, pokud jde o výši preferencí, je TOP 09 s 5,5%. A za touto stranou, která může kdykoliv propadnout i pod 5%, se na pěti procentech objevují ještě ČSSD, KDU-ČSL a STAN. Trikolora by podle průzkumu Kantar CZ zůstala s 2,5% podpory neparlamentní stranou.

Nepříjemný pro ČSSD je sestupný trend, který zaznamenaly její preference ve srovnání s předchozím měřením v listopadu 2019 (pokles o 1% z listopadových 6 %). Vedení ČSSD by mělo urychleně vyhodnotit, které z programových cílů jsou tak silné pro její potenciální voliče i dosavadní voliče, že je možné je komunikovat již v současné době, tedy téměř třičtvrtě roku před krajskými a senátními volbami a rok a půl před volbami do poslanecké sněmovny. Skoro bych se vsadil, že jedním z těch cílů bude rozvoj bytové výstavby, zejména se zaměřením na výstavbu komunálních a družstevních bytů. ČSSD by ovšem měla předložit jako zkušená parlamentní a vládní strana již například konkrétní předlohu zákona o financování výstavby komunálních bytů. Měla by tedy přijít s hotovým návrhem, aby se vyhnula obvinění politických protivníků, že postupuje spektakulárně a co dělala předešlých šest let.

Ministryně MMR z hnutí ANO, která je ve vládě odpovědná za bytovou výstavbu, zjevně není schopná připravit ucelený návrh takového zákona. Jistě i A. Babiš by pochopil, pokud by ČSSD takový zákon předložila do vlády a parlamentu po pozitivní diskuzi v koaliční radě sama. Strana také potřebuje něco takového, jako byl v letech 2007-2009 program modernizace strany, který ovšem začal být realizován v situaci, kdy ČSSD byla někde na úrovni 25 – 27% volebních preferencí. Dnes to chce program obnovy strany, ovšem s cílem i předpokladem toho, že strana zvolna resuscituje svůj vnitřní život, bude posilovat a připraví se na intenzivnější politické střety v blízkém budoucnu s politickými oponenty z jiných politických stran.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.