Výsledky průzkumu agentury Phoenix z počátku března

12.3.2021 15:42
Zhruba po měsíci uskutečnila Phoenix průzkum veřejného mínění, aby zjistila rozložení volebních preferencí politických stran.

Další pokles, již třetí měření po sobě, zaznamenaly preference hnutí ANO. Za jeden měsíc volební preference babišovců podle Phoenixu poklesly o 1,2% na 23,2%.

Téměř vyrovnanou partii s hnutím ANO tak hrají podle výzkumníků z Phoenixu Piráti a STAN, spojení do předvolební koalice. Ta by získala počátkem března 23% hlasů. To je o 2,7% více než před měsícem.

Naopak ústup ze slávy – alespoň podle tohoto průzkumu - zaznamenávají koaličníci sdružení v bloku SPOLU (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), kteří oproti únorovým 19,5% nyní zaznamenali pokles na 16,1%. Je to zajímavý pokles preferencí volebního bloku, který by měl krátce po svém vzniku mít ještě určitou dynamiku, ale jak se zdá, on může spíše začít ztrácet. Pokud tento pokles bude pokračovat i v následujících měsících, měli by se lídři této předvolební koalice zamyslet nad svou, poněkud příliš ostrou a tvrdou, politickou rétorikou. Všechno, co dělá vláda, je podle nich špatně a koaličníci SPOLU mají nejlepší recept na všechno.

Na čtvrtém místě ve volebních preferencích je Okamurova SPD, jejíž výsledek v potenciálních volbách (pokud by se konaly v březnu), je podobně jako v předchozím měsíci, mírně přes 10%.

Sociální demokracie zůstává, alespoň podle tohoto průzkumu, na svých 5,8% preferencí.

Komunisté jsou na 5,3% volebních preferencí, když před měsícem byli podle průzkumu této agentury na 3,4%.

Je zřejmé, že únorový výkyv v preferencích nebyl ani tak u komunistů, jako u výzkumné agentury Phoenix a v její metodice.

Celkově je možné říci, že pokud by zhruba stejným způsobem dopadly volby do sněmovny, nebyla by schopna pravicová opozice sestavit s největší pravděpodobnosti společnou většinovou vládu. Potřebovala by k tomu ještě buď hnutí ANO anebo sociální demokracii. Jedno i druhé je pro mě těžko představitelné.

Jak už jsem v posledních dvou měsících napsal v mnoha svých článcích, osud obou vládních stran ve volbách je velice závislý na úspěchu očkování, tedy na naplnění plánu očkování. Proto za tak důležité považuji mít k dispozici co nejrychleji, co největší počet vakcín.

Jak jsem několikrát v posledních týdnech upozornil, ve Velké Británii, jakmile se podařilo vládním konzervativcům začít naplňovat vakcinační plán v celostátním měřítku, převrátily se během dvou týdnů (v lednu) volební preference, které ještě v polovině ledna vyznívaly ve prospěch labouristů, na stranu konzervativců. K úplně stejnému posunu preferencí ve prospěch vlády může dojít i u nás.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

A proto opozice do všeho hází vidle,aby to nefungovalo.