Zajímavý průzkum Medianu

6.11.2020 15:33
Podle tohoto nejnovějšího průzkumu agentury Median má hnutí ANO stále nejsilnější podporu, a to 28,5% preferencí.

 

Za hnutím ANO následují dvě středopravé strany:

Piráti (13,5%) a

ODS (13%).

Pak již nastupuje pole pěti, v zásadě preferenčně vyrovnaných stran:               

STAN - 7,5%                                

KSČM – 7%

TOP 09 – 6,5%                              

ČSSD – 6,5%

Se 7,5% patří do této skupiny v zásadě ve volebních preferencích vyrovnaných politických subjektů také SPD.

Na chvostu stran, které by se mohly dostat při volbách do poslanecké sněmovny,  je KDU-ČSL  s 5%.

Hnutí ANO tedy oproti srpnové měření preferencí mírně oslabilo. Oslabila v preferencích také druhá vládní strana, ČSSD. Tedy, proti předchozímu, srpnovému průzkumu Medianu, kde její preference mohly být poněkud nadceněné.

Posíleny jsou oproti předchozímu měření Medianu nejvíce Starostové a nezávislí, kteří si polepšili o 2,5%. I v některých dalších průzkumech, podobně jako u Medianu, se takto projevil jejich úspěch v krajských a senátních volbách.

Nicméně se domnívám, že viditelné posílení pravostředových stran v tomto průzkumu souvisí především s jejich úspěchem ve volbách, které se konaly před pěti týdny. A bude – podle mého názoru – spíše přechodného charakteru.

Stejně tak volební neúspěch pochopitelně nepříznivě poznamenal volební preference ČSSD. Domnívám se, že také tento jev může být  přechodného charakteru, pokud strana bude pokračovat v krocích, které ji budou diferencovat od chyb hnutí ANO z poslední doby. Mám na mysli především:

-      nepřímá kritika opožděné reakce vlády (premiéra) na nebezpečí rychlého nárůstu pandemie (předseda ČSSD Hamáček, požadoval od premiéra prakticky od druhé poloviny srpna tvrdý zásah, který mohl vést k utlumení růstu počtu nakažených)

-      požadavek na ustavení vyšetřovací komise sněmovny, který vznesl předseda ČSSD; komise by se měla zabývat odpovědností za současné problémy s druhou vlnou pandemie

-      diferenciace od návrhu premiéra Babiše na zavedení 15% sazby daně z příjmu, po zrušení superhrubé mzdy, jež připraví příjmy rozpočtu republiky každoročně o 80 – 90 mld. Kč. 

Návrhy předsedy ČSSD nejsou na veřejnosti komunikovány hašteřivým způsobem, tedy nevyvolávají ve veřejnosti pocit okopávání kotníků silnějšímu koaličnímu partnerovi, přitom nejsou seniorním vládním partnerem sdíleny a tedy jejich šance na prosazení není velká.

Nicméně,  tyto první diferenciační kroky ČSSD od hnutí ANO jdou správným směrem. Dříve nebo později přinesou politický benefit v podobě růstu volebních preferencí,  volebního potenciálu i tvrdého jádra voličů ČSSD.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

jiri-paroubek

Pane Kameníku, buďte tak laskav a charakterizuje stranu Piráti. Kde politicky stoji,  když ne v pravém středu? Rád se poučím.

paysan

Promiňte, jak už jsem psal k jinému vašemu článku, ale ty vaše rady směrem k Hamáčkovi veřejnost nevezme a jsou tedy když ne přímo hloupé, tak zcela kontraproduktivní. Okopávat vládu, ve které sedím a nesu za ni spoluzodpovědnost, celý rok před volbami může jen hlupák a podrazák!