Zajímavý volební model Medianu za srpen 2020

3.9.2020 15:45
Poslední průzkum veřejného mínění společnosti Median před srpnovým průzkumem proběhl zčásti ještě před koronavirovou krizí.

Pokud srovnáme čísla březnového a srpnového volebního modelu, pak můžeme konstatovat určité změny, ke kterým došlo:

- hnutí ANO si zachovalo svou pozici nejsilnější strany s téměř 30% podpory voličů (29,5%)

- na druhou pozici poskočili Piráti, kteří nepatrně posílili na 12,5% voličské podpory

- na třetí místo spadla ODS, která z 13% podpory před půl rokem spadla na 11%; vedení této strany by mělo pečlivě analyzovat důvody tohoto poklesu, zda voliči třeba neočekávají trochu jinou rétoriku, než tu, která vše v činnosti vlády odmítá a neguje, aniž by přicházela s vlastními alternativami

- na čtvrté místo se propracovala s 9,5% ČSSD, což je pozoruhodný vzestup ze 7,5% před půl rokem; stále je to ovšem hra malých čísel a k nějakým definitivnějším závěrům o posilování pozice strany bude třeba vyčkat průzkumů jiných relevantních agentur (zejm. Kantar CZ a STEM); v každém případě je to zatím nejviditelnější skok ve volebních preferencích a to nejen ČSSD – vlastně ze všech parlamentních politických stran

- za sociální demokracií, a to v poměrně bezpečném odstupu od „sestupového pásma“ 5% jsou SPD (7,5%) a KSČM (7%); zejména SPD zaznamenala zajímavý růst volebních preferencí z 6% v březnu na 7,5% v srpnu; KSČM zaznamenala pokles z 7,5 na 7%

- za těmito stranami, které se snad bezprostředně nemusí obávat fatálního propadu své pozice pod 5% voličských hlasů, jsou tři pravostředové strany, které se pravidelně pohybují, alespoň podle Medianu, jen mírně nad hranicí 5% anebo jsou přímo na této hranici; tyto jejich pozice oscilují na hranici 5+% hlasů; zdá se, že jedna až dvě z těchto stran pravého středu nemusí být zastoupeny v příští poslanecké sněmovně, a to by pro českou pravici bylo skutečnou katastrofou

Volební jádra a potenciály stran

Můj názor, že tři pravostředové strany, tedy TOP 09, KDU-ČSL a STAN bojují o svůj holý politický život, potvrzují čísla z průzkumu Medianu, která ukazují tvrdá voličská jádra těchto formací:

TOP 09

3,5%

KDU-ČSL

3%

STAN

2%

Je pravda, že TOP 09 a STAN mají na druhé straně voličský potenciál přesahující 10%. A teď velice záleží na celkové atmosféře, ve které se bude pohybovat volební kampaň a jak úspěšná v podání těchto tří pravostředových stran bude. Nicméně všechny tři tyto pravostředové strany se prakticky ve všech krajích schovávají do předvolebních aliancí s jinými více nebo méně příbuznými poltickými subjekty. Informace o volebním jádru a potenciálech stran je zajímavá samozřejmě spíše pro volby celonárodního charakteru a ne pro volby krajské nebo senátní.

Zajímavé údaje plynoucí z analýzy Medianu ukazují, že se významným způsobem zvýšilo jak volební jádro ČSSD (z 3,5 na 6,5%), tak i její potenciál (z 10,5 na 13,5%). Naopak u Pirátů tvrdé voličské jádro spadlo z 8% před půl rokem na současných 5,5%, ale potenciál je někde kolem pětiny voličů.

ODS rovněž mírně posílila voličské jádro z 6 na 6,5%, ale naopak ji o 2% spadl na 17,5% její potenciál.

Hnutí ANO má nejsilnější volební jádro s 20,5% hlasů voličů, ale jeho potenciál je na úrovni 33,5% voličů a tedy je vlastně téměř z 90% vyčerpán současnými preferencemi na úrovni 29,5%.

Uvidíme, co přinesou další průzkumy, zejména, zda potvrdí určitý vzestup podpory, kterémus se dnes těší podle Medianu sociální demokracie. Pokud tomu tak skutečně je a další průzkumy to potvrdí, měla by ČSSD v klidu pokračovat v současném trendu své činnosti. Konstruktivně, klidně, bez vnitrostranických sporů a možná ještě přidat nějaké nové programové myšlenky.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.