Zbytečný průzkum veřejného mínění?

1.4.2020 08:31
Agentura pro výzkum veřejného mínění CVVM zpracovala těsně před uskutečněním mimořádných opatření v boji s koronavirem, o nichž rozhodla vláda počínaje 12. březnem, průzkum veřejného mínění, kterým zjišťovala volební preference politických stran.

Na prvním místě průzkumu je celkem bez překvapení hnutí ANO s 33% podpory, když v posledním průzkumu, který byl dosud zveřejněn mělo   31% volební podpory. Na druhém místě je podle průzkumu CVVM ODS s 16% podpory respondentů (v komentáři k výsledkům průzkumu se píše, že ODS má cca polovinu podpory hnutí ANO). Na třetím místě jsou Piráti s 12,5% podpory, na čtvrtém místě je sociální demokracie s 8,5%, přičemž ovšem loni v březnu tato strana měla podle CVVM dokonce 12,5% volebních preferencí. To by tedy znamenalo značný pokles volební podpory ČSSD.

Na pátém místě je podle průzkumu KSČM se 7% podpory a dále na šestém  Lidovci se 7% volebních preferencí.

Podle průzkumů CVVM jsou na 4,5% volebních preferencí a tedy pod úrovní 5% volebního výsledku nezbytného k tomu, aby byli zastoupeny v příští sněmovně, tři strany: TOP 09, STAN a SPD.

Nechci příliš zpochybňovat průzkum CVVM, který pokud jde o volební preference politických stran není podle mého názoru a zkušenosti zrovna tím nejpřesnějším v predikcích volebních výsledků. V každém případě si myslím, že pandemie koronaviru bude mít v prvních měsících velký dopad do volebních preferencí jednotlivých politických stran.

Osobně se domnívám, že mohou být mírně  posíleny preference hnutí ANO, ale zejména také sociální demokracie. Především díky individuálním výkonům J. Hamáčka a J. Maláčové.  Je však otázka, jak dlouho se toto “nové rozdělení” volebních preferencí po skončení pandemie udrží. Chci jenom připomenout, že například bezprostředně po povodních v roce 2002 preference sociální demokracie, nejsilnější tehdejší  vládní strany a jejího předsedy vlády Špidly,  se zdály neotřesitelné. Rok a půl poté ČSSD ve volbách do EP získala jen 8,8% hlasů a zůstala hluboko v poli poražených.

Tím chci říci, že nikdo nemá nic jistého ohledně budoucích volebních výsledků  a případné “zisky” ve volebních preferencích mohou být spíše přechodné.  A naopak, pokud bude trvat pandemie koronaviru například 6 měsíců, těžko vůbec odhadovat, jak se zejména preference vládních stran budou utvářet. Podmínkou k volebnímu úspěchu současných vládních stran v příštích volbách  je úspěšné zvládnutí pandemie v nějakém přijatelném čase, ale rozhodně to nebude podmínkou jedinou a postačující. 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.