Jiří Paroubek: Předzvěst epochálních změn v české politice

obrazek
3.7.2013 08:00
V červnu jsme zažili několik událostí, které budou ovlivňovat českou politiku po mnoho příštích let.

A. Babiš dotvořil mediální impérium

A. Babiš koupil po (zřejmě dlouhodobém a důvěrném) vyjednávání největší mediální dům v zemi. A tak, jak to bývá mezi novináři u nás zvykem, nikdo si příliš nevšiml, že se A. Babiš poprvé v těchto dnech jasně vyjádřil o středopravé orientaci svého hnutí. A. Babiš zatím zcela bez konkrétního programu (pokud pominu jeho veliké řeči o boji proti korupci a mafiánům) a bez zkušených a zajímavých osobností ve své blízkosti, ale s vlastním silným mediálním impériem v zádech (jen naivkové mezi novináři si můžou myslet, že investoval pár miliard do koupě MFD, aby pak přihlížel žurnalistickým exhibicím jdoucím proti jeho zájmu), s podporou, nebo nejhůře s pozitivní neutralitou, mediálního impéria M. Soukupa a otevřenou podporou Bakalových novin a vlivného serveru Aktuálně.cz má zřejmé ambice hrát roli nových Věcí veřejných. Kromě pravostředových hlasů, zklamaných děsuplným účinkováním ODS, TOP 09 a Věcí veřejných, bude nepochybně usilovat také o hlasy nerozhodnutých a vlažných levicových voličů.

Capo di Tutti Capi z Úřadu vlády

Druhým jevem, který zasáhl českou politickou krajinu silou tunguzského meteoritu, byl nekonvenční zásah policie a státních zástupců na Úřadu vlády. Když před rokem jsem po zatčení D. Ratha upozorňoval na mnohé podivné okolnosti této kauzy v případě předhození D. Ratha světské pravedlnosti, neváhala předsedkyně sněmovny Němcová ani minutu. Na mé dotazy, vznesené v tomto směru přímo ve sněmovně, nereagovala ani vzdechem. Teď, po teatrálním zatčení šéfky sekretariátu premiéra Nagyové, které bylo doprovázeno nejen nezbytnými želízky, ale také spoutáním Nagyové do "medvěda", jako nejhoršího kriminálníka s podezřením na spáchání hrdelního zločinu, M. Němcová kňučí. Pryč je neskrývaná a škodolibá radost po zatčení D. Ratha. Také zatčení tří bývalých poslanců ODS je poněkud komické. Proč? Podíleli se na politickém byznysu, kterých každý čelný politik udělá za svůj politický život určitě více nežli jeden. Souhlasím, tenhle politický kšeft byl obzvláště nechutný a zavrženíhodný. Ale co například A. Vondra, bývalý minist obrany, na kterého po odchodu z placené vládní funkce chlapci z policie a prokuratury jaksi zapomněli? Nemluvím přitom o jeho angažmá v nechutné loupeži v rámci kšeftů s ProMoPro. Přeci i on pobírá korupční prachy z Aeroholdingu jako člen jeho orgánů. Proč tento dobrý muž nebyl dán také do klepet a nebyl převeden z politické trafiky ke konstruktivnější činnosti lepení pytlíků? Všechno má asi své meze a organizátorům akce provedené na Úřadu vlády poskytl v minulosti cenné služby. Anebo je to jinak?

A co Melčák, Pohanka, Snítilý a Wolf? Ti neudělali žádný byznys? Těmi se nikdo nezabývá? Ale pojďme dál.

Nepochybné je, že ODS dostala úder na plexus solaris a motá se v politickém ringu jako omráčený boxer. Zdá se, že čeká jen na ránu z milosti. Anebo na příležitost se vzpamatovat. Pokud by ovšem volby do sněmovny byly v září či říjnu, nemůže se ODS dostat přes 8% voličské podpory. Byl by to konec jedné epochy v české politice. Z dřívějšího hegemona pravice by se stala okrajová strana.

Lídři pravice - pokud jim ještě zbyly alespoň ještě nějaké mozkové buňky - musí silou moci, která jim ještě zbývá (tedy svými hlasy ve sněmovně), zabránit uspořádání mimořádných sněmovních voleb v průběhu podzimu a snažit se "to" dokoulet až do termínu řádných voleb. A mezitím se může ještě něco stát, třeba zázrak. V každém případě může pravice odkladem voleb zabránit vlastnímu politickému sebezničení.

Pokušení bonapartismu aneb 18. brumaire prezidenta M. Zemana

V situaci, kdy levice nemůže prosadit konání mimořádných sněmovních voleb a pravice je zdá se nenapravitelně zkomromitována, nastupuje nový Ludvík Napoleon - M. Zeman. Z moci svého úřadu prezident jmenoval předsedou vlády svého blízkého politického přítele, liberálního ekonoma a dlouholetého exponenta privátních penzijních fondů J. Rusnoka. Ten se aktivně podílel jako člen NERVu na všech pseudoreformách pravicových vlád. Teď chce, podle vlastních slov, za pár týdnů pobytu v úřadu prosadit státní rozpočet na příští rok, vyřešit evropskou finanční perspektivu na léta 2014-2020, prosadit zákon o státní službě atd. atd. To vše vlastně do konce léta. Prostě dokonalá továrna na iluze. Kdybych byl kuřákem hašiše a byl bych v trvalém rauši, snad bych tomu i věřil. Političtí Einsteinové však nejspíše neexistují. Není jím určitě průměrný politik ve službách penzijních fondů J. Rusnok.

Vlastně M. Zemanovi jde jen o to využít rovnovážné situace mezi pravicí a levicí k upevnění vlastních politických pozic. A o co jde? Po Nečasově vládě bude každá vláda skvělá. A ještě to umožní zviditelnit pár Zemanových ministrantů - promiňte, ministrů přechodné letní vlády, coby volebních lídrů SPOZ. Zájem státu a jeho občanů? O ten přeci Zemanovi nikdy nešlo. Že to tak někdy vyšlo, no dobrá.

A co bude následovat? Je to jednoduché. Zemanovci v rámci ČSSD se budou pohoršovat nad Sobotkou, že se celkem logicky chce bránit. První souboj v ČSSD se odehraje o důvěru Rusnokově vládě. Další pak o podporu státního rozpočtu v režii Zemanovy - promiňte, Rusnokovy vlády. Oni spoléhají na to, že se sociální demokracie bude postupně rozkládat. Uvidíme. ČSSD má ještě jinou možnost - nedělat vůbec nic a pak se rozloží s jistotou.

Pokud se ČSSD se Zemanem a jeho přáteli dostane do intenzivních sporů, bude to příležitost pro zdecimovanou pravici, Babiše a další. A o to tady asi jde. Je to a bude to velký rozklad celé české politické třídy a velké střídání stráží.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Kvido

Čtu to poněkud se zpožděním. Nisméně, souhlasím s J.Paroubkem v tom, že Rusnok, jako nový premiér má mínus v tom, že působil v NERVu, v těch fondech, kde se nijak nevyznamenal...

Také si myslím, jako více lidí, že nynější pan prezident měl jmenovat premiérem J. Paroubka. Důvodů je hodně, mj. ekonomické znalosti, dobře si odzkoušel vedení vlády za svého expremierování, prostrě nebyl špatný. Zeman ale preferuje své soukmenovce, a to je jeho, myslím, kardinální chyba. Možná, že na to narazí a Rusnokovi vláda neprojde, i když bych si to já osobně nepřál.

K paní Němcové jen to, že to je necharakterní úřednice, která navíc neplní etické zásady. J.Paroubkovi neodpověděla na dotaz kvůli Ratha v PS, ale teď fakt kňučí v případě Nagyové. Jak průhledné. Doufám, že na to poslanci a národ opět nenaskočí!

schlimbach

Paní Vašková, beru na vědomí Váš názor a s tichou připomínkou, uvidíme, navrhuji abychom vyčkali dnů příštích, které nám jistě pravdivý stav osvětlí :)

lenka-vaskova

Pane Schlimbachu, vše nasvědčuje tomu, že to tak je.

Pane Kulíku, uštěpačná poznámka Vás usvědčuje z předsudků, že lidé, kteří četli dílo Karla Marxe, musí snad být komunisté či sympatizovat s minulým režimem.

schlimbach

Paní Vašková, to, zda hraje prezident o svůj vlastní prospěch, si může kdokoliv myslet, těžko to však dokázat. Je to tedy pouze tvrzení, které může být nebo nemusí být pravdivé.

rku

Paní Vašková,

tentokrát jsem zmatek v historii neměl. Redakce po mém upozornění chybu v mezititulku opravila. Ani Kapitál číst nemusím. Protože jsem nebyl tak vzorný voják jako doc.Němec, strávil jsem na vojně nějaký den v base, tam jsem Kapitál musel nastudovat a byl jsem z něj následně přezkoušen.

A z čeho že mě to usvědčuje moje uštěpačná poznámka?

 

lenka-vaskova

Pane Schlimbachu, v něčem souhlasím s panem Nižborem, v něčem i s Vámi. Pokud se Miloš Zeman utrhl ze řetězu, mohou za to parlamentní strany, které umožnily přímou volbu prezidenta. Sociální demokracie měla předpokládat, že se prezidentem stane Miloš Zeman, protože ona sama žádnou silnou osobnost vygenerovat nedokázala.

Souhlasím ale s panem Nižborem v tom, že pokud Miloš Zeman hraje na hraně Ústavy a vidí v tom svůj vlastní prospěch, je to něco, co by se dít nemělo. To si zatím žádný prezident nedovolil...

lenka-vaskova

Pane Kulíku, zmatek v historii máte leda tak Vy... A to i co se týče Karla Marxe. Usvědčuje Vás i uštěpačná poznámka "předlistopadové vzdělání". Pro Vaši informaci, pane Kulíku, Karl Marx - jehož jméno je u nás zprofanováno minulým režimem - patří mezi významné osobnosti. V některém ze žebříčků, které se prováděly v Británii, se dokonce umístil na prvním místě coby nejvýznamnější osobnost historie (Churchill byl až druhý). Takže zanechte laciných poznámek a jděte si raději něco přečíst. Doporučuji třeba právě Marxův Kapitál, tedy jednu z nejprodávanějších knih v historii.

rku

Trochu zmatek v historii,

18 bruamire provedl převrat Napoleon Bonaparte, ne Ludvík Napoleon.

18 bruamire Ludvíka Napoleona je jedna esej Karla Marxe. Předlistopadové vzdělání se holt nezapře.

schlimbach

Pane Nižbore, moje odpověď není jen reakcí na výše uvedený text pana Paroubka. Myslím, že jízlivý nejsem, jen po všech těch zkušenostech z poslední doby, z informací, které plynou z různých stran i od pana Paroubka, jsem si udělal svůj obrázek, který jsem popsal.

Nepřebírám rétoriku pana prezidenta, mám svoji hlavu. Jisté je, že nemohu vědět, jaký je konečný cíl prezidenta, třeba vše co dělá, je jen nějaký mezikrok,l nicméně, je v souladu s ústavou, by bychom se rozčilovali sebevíc. Nic to nezmění.

Stran mé zmínky o vyjádření pana Paroubka o "jiném sekáči" - je to v článku pana paroubka na Parlamentních listech z minulého týdne.

Vím, že Lev 21 je pro rozpuštění sněmovny - jen nechápu, proč potom ta reakce pana Paroubka na prezidenta, když ten jmenováním Rusnoka de facto udělal krok, který mohl a měl všechny strany v parlamentu přimět k předčasným volbám. Těžko mu cokoliv vyčítat v tomto ohledu, tím spíše, když trojkoala avizovala předem, když nebude Němcová premiérkou, jdou do předčasných voleb.

Nevím, na základě jakých informací tvrdíte, že prezident chce být monarcha atd., když stávající ústava, která mu dává sice silnější pravomoce, ale na druhé straně mu nedovolí se utrhnout ze řetězu. proč jste si jistý, kdyby zde nebyla mimořádná situace, že by jmenoval premiérem někoho mimo parlamentní strany? Nezlobte se, ale to mu zase podsouváte vy, protože taková situace nenastala a těžko by mohla nastat i s ohledem na mezinárodní ohlas a zájmy republiky.

Pokud bych si měl osobně vybrat, rozhodně je mi milejší silná prezidentská vláda, kdy si prezident jmenuje svoji vládu a nese plnou odpovědnost za plnění svého programu - včetně trestní odpovědnosti a odvolatelnosti. To, co se zde realizuje od sametu není nic jiného než stupidní přehlídka nekompetentních rejdů šedivých myší, které vše jen rozkoušou na kaši, rozežvaní, zobchodují, vysedí a výledek je velmi tristní, zotročená a zubožená země. Stupidní hesla neoliberálů jsou vydávána za absolutní pravdy, bez ohledu na to, že konstrukce vystavená na nich je vratká a rozpadající se. Hlavně, že ale bojujeme za své pravdu, za levou nebo pravou, když podstata nám uniká ...

Pane Nižbore, můžeme si nalhávat cokoliv, ale jedno je prostě fakt - stávající systém je postaven na dominanci globálního kapitálu, který dnes ovládá již i politické reprezentace národních států a dokud se neučiní přítrž této dominanci, nic se nevyřeší. Žádná z partají nemá ve svém programu změnu stávajícího stavu. Vše co se navrhuje, jsou kosmetické změny v rámci panujících poměrů.

Přitom řešení je celkem jednoduché, ale jeho realizace potřebuje jiné lidi. Lidi, kterým nejde jen o levou nebo pravou, lidi, kterým jde o zemi, o budoucnost. Nezbývá, než doufat, že to jednou dojde i převážné většině voličů, protože, pokud dojde určité skupině voličů trpělivost dříve a vezmou řešení do svých vlastních rukou - zbudou nám všem jen oči pro pláč, bez ohledu na levou nebo pravou...

 

karel-nizbor

Pane Schlimbachu, v textu pana Paroubka nevidím žádný náznak uražené ješitnosti, zato ve vašem komentáři vidím velký náznak jízlivosti.

Předně si myslím, že Jiří Paroubek neměl žádné ambice stát se premiérem úřednické vlády. Vždyť jeho vyjádření jsou od samého počátku této krize jasná - rozpustit sněmovnu a otevřít cestu předčasným volbám. A pro toto řešení by podle vyjádření šéfa LEV 21 hlasovali oba poslanci této strany. Co je na tom nepochopitelného?

To, že Zeman získal ve volbách nějaký počet hlasů, to je sice hezké, ale přebíráte tak pouze rétoriku současného prezidenta, že jeho mandát je silnější, než mandát jeho předchůdců, kteří byli voleni parlamentem. Toto je ale pouze zdánlivá věc, která nemá v naší Ústavě žádnou oporu.

Pan prezident si prostě ve vlastním zájmu vytvořil vládu, která má pomoci jeho osobním zájmům. V tomto smysl literu Ústavy zneužil. A není se čemu divit. Miloš Zeman přeci od samého počátku ve své funkci jen a jen mystifikuje a ukazuje, o co mu doopravdy jde - je prý "prezidentem dolních 10 milionů", ale stále připomíná, že ho volily bezmála tři miliony lidí, a co ten zbytek? Nebude jmenovat profesory, nebude amnestovat. Ptám se tedy - co bude tedy dělat?

Odpověď je jasná - Miloš Zeman chce být prostě novodobým monarchou nebo dokonce diktátorem, chce si vynahradit těch 10 let, které zahořkle trávil na Vysočině a pokud bychom měli definovat jeho prezidentské motto, bylo by to: "Dám vám to sežrat."

Jeho současný krok není až tak úplně snahou o to dostat SPOZ do sněmovny, jde mu hlavně o to dostat do sněmovny co nejvíce politických subjektů. Miloš Zeman totiž ví, že čím více politických stran, tím větší problémy, zmatky, krize atd. A kdo bude "králem" v krizi? No přeci on...

Jsem jeden z těch bezmála tří milionů voličů, kteří Miloše Zemana volili, a to v obou kolech prezidentské volby - ale musím jasně říci, že k tomu, co dnes provádí, jsem mu svým hlasem mandát nedal...

schlimbach

Nevím, nevím. Myslím pane Paroubku, že z Vás čiší uražená ješitnost, že prezident nejmenoval premiérem Vás - ostatně v některém článku na Parlamentních listech jste se obul do Rusnoka, kdy, jste poznamenal, že by musel být premiér jiný sekáč, aby dokázal vyřešit stávající situaci. Vaše výhrady stran Nervu a penzijní reformy sdílím, ale nakonec přece jen pan Rusnok a jeho zaměstnavatel odstoupili od snah zapojit se do této stupidity. Pravdou ovšem je, ať už prezident jmenuje kohokoliv, vždy se najde někdo, koho to neuspokojí.

Neustále se navážíte do prezidenta, přitom ani jeden z vás - "čelných" politiků nepředpokládal, že něco takového udělá - já to předpověděl na VaVě již 17.6.2013 v blogu Jak dál.

Evidentně jste nepostřehl, že prezident dostal více než 2 700 000 hlasů ve volbách - podstatně více než celá stará trojkoala, která se potácí s mizivým procentem preferencí. Kalouskův dojem, že mandát z roku 2010 bude neměnný a stejně silný, bez ohledu nato, kolik svinstva vypotí celá koala je tak říkajíc "na hlavu". Z tohoto pohledu je mandát prezidenta velmi silný.

Možná jste si nevšiml, ale změnou ústavy, kdy se prezident volí přímo, získal prezident sakra silné pravomoce. Může to kdo chce okecávat horem a dolem, nicméně, zatím neudělal ani jeden krok, který by byl v rozporu s ústavou. Navíc, tato podstatná změna ústavy zakládá celkem jasnou možnost změny zvyklostí, protože základní a podstatné podmínky se změnily. Pokud se poslancům nelíbí prezidentův postup, mají nejjednodušší možnost - rozpustit Sněmovnu a jít do předčasných voleb.

Kalouskovy kecy, stejně jako Němcové a dalších pomatenců by si měli voliči velmi dobře pamatovat, když již předem proklamují, že rozpočet neprohlasují, neprohlasují případné změny rozpočtu atd. Berou si jako rukojmí celý svůj národ, jen aby jim zůstaly ještě chvíli koryta.

Co asi měl prezident udělat? Jmenovat Němcovou premiérem? Již jen návrh Němcové, absolutně nevzdělané a nezkušené osoby v řízení čehokoliv je totálním výsměchem národu. Národ potřebuje v čele silné jedince, vzdělané, zkušené, s vizemi, ne šedivé neschopné nebo všehoschopné myši. Zajímalo by mě IQ tupouna, který vypotil nominaci Němcové.

Z Vašich postojů a postojů ČSSD v poslední době vyvozuji pouze jediné. Je třeba nechat ještě stávající levici možnost se znemožnit a potom, vypráskat všechny ty postavy, které škodily této zemi v posledních 23 letech od koryt. Období od 1989 prohlásit obdobím zločinného spolčení, a umožnit novým lidem, s politikou zatím nespojených (nemyslím ani Babiše ani Okamuru), aby realizovali svoje vize a s občany této země vyčistily ten augiášův chlív.

Zcela jasně jste mi ukázal, že vy a Lev 21 nejste alternativou, budoucnost země je vám ukradená.