Jiří Paroubek v rozhovoru pro Deník: V létě budu nabírat síly na volby

obrazek
30.6.2013 09:46
Před několika dny uplynuly tři roky od chvíle, co se Jiří Paroubek dobrovolně vzdal funkce předsedy ČSSD. Sociální demokracie pod jeho vedením volby vyhrála, nezískala však dostatek hlasů na to, aby sestavila vládu. Před necelými dvěma roky z ČSSD vystoupil a založil novou politickou formaci LEV 21. Prvního června představil veřejnosti stínovou vládu a nový ekonomický program strany LEV 21. „Myslím, že ve volbách lidé ocení konstruktivnost postojů, erudici kandidátů a programovou vizi. A to je velká šance pro stranu LEV 21,“ říká expremiér Jiří Paroubek, který v rozhovoru pro Deník hodnotí i současnou politickou krizi v naší zemi.

Pane předsedo, většina rozhovorů s Vámi se týká výhradně politiky. Nenudí Vás to už trochu?

Abych se přiznal, někdy ano. Zejména, pokud jde o nějakého novinářského „experta“, o kterém vím, že má slova účelově zkreslí nebo napíše jen to, co se mu hodí do již připraveného textu. Politika je má práce i můj koníček a dělám ji rád. I když to v této době zní možná trochu šíleně. Rozhovory a kontakt s médii k této mé práci patří.

Máme za sebou další krizi pravicové vlády, podle mnohých tu nejzávažnější a konečnou. Jak to hodnotíte?

Jedná se o obrovskou ostudu české parlamentní politiky a zejména ODS. Aby policie vtrhla do Úřadu vlády a zatkla premiérovu nejbližší spolupracovnici, to tady ještě nebylo. A nepamatuji si, že by k tomu došlo v nějaké jiné demokratické zemi Evropy. Za poslední tři roky, co je Nečasova vláda ve vedení země, jsme byli svědky prakticky stále se opakujících ostudných krizí, většinou korupčních. Zatýkání na Úřadu vlády bylo poslední kapkou. Pravice zcela ztratila morální právo vládnout. Podle mého názoru je nejčistším řešením rychlé rozpuštění sněmovny a uspořádání předčasných voleb. To se ale bohužel zřejmě nestane a prezident Zeman svým jednáním mnohé překvapí.

Je tím překvapením pověření Jiřího Rusnoka sestavením vlády, jak to učinil prezident Zeman v úterý?

Řešení nevidím v sestavení nové vlády kamarádů Miloše Zemana. Jsem proti přechodu od parlamentní republiky k prezidentskému systému. Tedy k systému osobní moci.

Jak si myslíte, že v této situaci zafungovala opozice, konkrétně ČSSD?

Sociální demokracie v nynější krizi nezklamala, ale ani nepřekvapila. Prosazuje pro sebe politicky nejvýhodnější řešení. Při vší úctě k jejím lídrům, jsou to jistě talentovaní, spíše mladí lidé, ale to je zároveň něco, co je limituje. Jsou bez potřebných životních zkušeností a je to vidět. Od člověka, který šel z vysoké školy rovnou do politiky, nemůžete čekat zázraky. A teď je zrovna doba, kdy je to vidět. Sociální demokracie ztratila tah na branku. Prostě chlapcům chybí zkušenosti. A Miloš Zeman jim lehce vypálil rybník. To je něco, čemu se chci ve straně LEV 21 vyhnout. Ve stínové vládě naší strany až na výjimky najdete výhradně osobnosti, které mají za sebou dlouhou a úspěšnou kariéru v určitém oboru nebo jsou v něm dokonce vynikajícími odborníky. Myslím, že naši „stínoví ministři“ většinou převyšují úroveň těch skutečných v Nečasově vládě, ve stínové vládě ČSSD i ve vládě Jiřího Rusnoka. To je podle mého názoru cesta pro českou politiku. Vysoká odbornost, úcta k lidem a státu a vysoká morálka – aby tito lidé neměli žádný korupční škraloup z minulosti.

Strana není jen o lidech, ale i o programu. Co stranu LEV 21 odlišuje od ostatních stran včetně ČSSD?

Je toho víc, než by se mohlo zdát. Z našeho pohledu je například velice důležitá ochrana spotřebitele, tedy zejména ceny a kvalita zboží a služeb. To je například něco, co žádná z parlamentních politických stran nedělá. Co se týče důchodové reformy, její podstatu vidíme hlavně v podpoře rodiny a propopulační politiky. Chceme zavést nulovou sazbu DPH u dětského oblečení, obuvi, učebnic a dalšího zboží pro děti. Ve zdravotnictví vidíme cestu ke zlepšení skrze programy prevence. U bytové politiky chceme podporovat výstavbu komunálních a sociálních bytů, což by navíc zlepšilo tragickou situaci i v propadajícím se stavebnictví. A samozřejmě chceme aktivně bojovat proti nezaměstnanosti.

Nedávno jste představil i ekonomický program vaší strany. Na co se v něm zaměřujete?

Náš ekonomický program je zaměřený na rozvoj investic, tedy na něco, co jde ruku v ruce s příchodem nových domácích a zahraničních investorů, které musíme aktivně hledat. Chceme podporovat také PPP projekty a cestou k rozvoji investic jsou i úvěry od Evropské investiční banky jdoucí zejména na výstavbu dálnic, silnic I. třídy a železničních koridorů. Zkrátka, napumpovat co nejvíce peněz do české ekonomiky. Nejde ale jen o rozvoj investic, to je práce pro lidi, jde také o to, aby lidé dostali dobré mzdy a dobré důchody. Pravice českou ekonomiku položila na lopatky, dovedla ji k poklesu. Je třeba, aby přišli zkušení odborníci-politici, kteří budou především pracovat a až pak dělat politiku.

Na co by se vaše strana soustředila, pokud byste se nějakým způsobem podíleli na vládě?

Priorit máme několik. V prvé řadě zajistit práci pro lidi. Náš program je zaměřen na vytváření nových pracovních míst. Pokud jde o boj s korupcí, o mně je známo, že jsem vyhodil každého, kdo byl podezřelý z korupce, z politické funkce. Bez výjimky. Kamarád, nekamarád. V neposlední řadě je prioritou napravit škody po pravicových vládách, které svým asociálním přístupem poškodily například zdravotně postižené nebo rodiny s dětmi, a stejně tak důchodce. Napravit je třeba špatný daňový systém, kde se střední třídě a lidem s nízkými příjmy bralo, a zvýhodňovali se ti nejbohatší. Budeme se snažit složit kandidátní listiny z vysoce známých a kvalifikovaných lidí v krajích, kteří něco již v životě dokázali a byli ve svých oborech úspěšní. Zkrátka, aby politiku dělali lidé, kteří by v daných resortech uplatnili své dlouholeté zkušenosti z praxe. Chceme na naše kandidátky, třeba jako nestraníky, úspěšné starosty, představitele neziskové sféry, akademické funkcionáře, odboráře, lékaře, lidi se zajímavými profesemi. Osobnosti.

Co nám prozradíte o svém soukromí? Jak budete trávit léto?

O mém soukromí už toho bylo napsáno tolik, že nevím, co by ještě nebylo známo. Starám se o dcerku Margaritku, chodím s ní do školky, a ve volném čase si rád něco přečtu nebo se podívám na dobrý film. Jsem hodně na zahrádce. V létě budu nabírat síly na příští supervolební rok. Budu sportovat, hlavně plavat a občas si i zaběhám. Ale samozřejmě se budu snažit také pracovat. Politik podle mého názoru nemůže jen tak vypnout a na několik týdnů se ztratit. To by ho pak už po pár týdnech nikdo ani nehledal.

Na závěr si dovolím ještě jednu politickou otázku. Jak myslíte, že dopadnou parlamentní volby a kdy budou?

Opakuji, že nejčistším řešením jsou nové volby. Jak říkají Američané: je čas na nové sázky. Volby do sněmovny budou nejdříve v listopadu. A díky tvrdošíjnosti české parlamentní pravice a Miloše Zemana velmi pravděpodobně nebude schválen státní rozpočet na příští rok. Pravice zemi do krize přivedla. Do krize nejen ekonomické, ale i politické a morální. Miloš Zeman a jeho přátelé ji ještě prohloubí. Myslím, že ve volbách lidé ocení konstruktivnost postojů, erudici kandidátů a programovou vizi. A to je velká šance pro stranu LEV 21. Ve volbách chceme získat kolem desetiny mandátů.

(publikováno v Denících dne 29. června 2013)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.