Nejnovější volební preference…

15.2.2021 16:14
…avizují velké politické zemětřesení. Alespoň tedy podle agentury Kantar CZ, která dlouhodobě pracuje pro Českou televizi.

V příloze tohoto průzkumu jsou dvě, vlastně tři tabulky. Je to jednak tabulka volebních preferencí agentury Phoenix, respektive jejich porovnání za leden a únor. A dále tabulky ukazující vývoj volebních preferencí podle agentury Kantar CZ

Phoenix nepřináší nějaké divoké překvapení. Podle této agentury preference hnutí ANO meziměsíčně (listopad 2020-únor 2021) poklesly o 1,1 procentního bodu. Ale protože podobný pokles se týkal také koalice ODS, TOP 09, KDU-ČSL, není konečný resultát tak „revoluční“. Ovšem je třeba uvést, že liberálně pravicová předvolební koalice Pirátů a STAN by získala v únoru 20,3%, tedy o jeden procentní bod více nežli tomu bylo v listopadu.

Preference SPD vzrostly oproti listopadu z 9% na 10,1% v lednu. Preference ČSSD v zásadě stagnují na 5,8, respektive 5,6%. KSČM, podle agentury Phoenix, zaznamenává devastační pokles volebních preferencí v únoru meziměsíčně z 4,1% na 3,4%. Naopak Trikolóra si stále, alespoň podle agentury Phoenix, udržuje určitý potenciál proniknout mezi parlamentní strany, když v únoru jí agentura oceňuje na 3,6% preferencí.

Naopak, k politickému zemětřesení dochází podle agentury Kantar CZ dlouhodobě spolupracující s ČT. Hnutí ANO podle této agentury zaznamenalo oproti předchozímu měření v listopadu až únoru mírný vzrůst preferencí z 25% na 26,5%. To však již nestačí, podle Kantar CZ, na první místo mezi volebními stranami, pokud jde o výši preferencí stran. Na prvním místě by se umístili Piráti a STAN, kteří podle agentury získali 29,5%. Pokud jde o konzervativně pravicovou volební koalici ODS, TOP 09, KDU-ČSL, ta by získala 19,5% preferencí, stejně jako v listopadovém měření. Beze změny by zůstaly během tři měsíců také volební preference SPD (10,5%).

Podle agentury Kantar.CZ by ČSSD získala 4% volebních preferencí, což znamená pokles o 0,5% oproti předchozímu měření. Je potřeba poznamenat, že podle Kantar CZ již na tom ČSSD byla ještě hůře. Naopak komunisté se podle Kantar CZ dostali z 3,5% za tři měsíce na 5% volebních preferencí.

Zastavím se zejména u průzkumu Kantar CZ. Zdá se mi, že u tohoto průzkumu je přání autorů otcem myšlenky. Především ve třech aspektech:

- raketový nárůst podpory liberálně pravicové koalice Pirátů a STAN je poněkud příliš rychlý. Vlastně během necelého půl roku jsou souhrnné volební preference těchto dvou stran vyšší o téměř 10%. Může se zde projevovat efekt pandemie, ale pak je otázka, zda stejně rychle jako preference pro tuto koalici vzrostly nemohou také klesnout.

- Preference ČSSD podle Kantar CZ jsou – v porovnání s jinými výzkumnými agenturami – na neuvěřitelně nízké úrovni. I to se zdá být mediální manipulací. Netvrdím, že preference ČSSD jsou nějaké zázraky, ale taková tragédie, že by se dlouhodobě udržovaly pod hranicí ponoru 5%, to nebude.

- A stejně tak to platí i pro komunisty. Představa, že by v některém měsíci měli jen 3,5% preferencí je poněkud nepravděpodobná, když hned v následujícím průzkumu vyskočili o de facto 30% volební podpory (z 3,5 % na 5 %).

V každém případě se domnívám, že o budoucnosti obou stran - hnutí ANO a ČSSD - současné vládní koalice rozhodne úspěch či neúspěch vakcinačního plánu spojený s razantním poklesem nemocných covidem především v rizikových skupinách obyvatelstva. Vláda musí udělat vše pro to, aby zajistila dostatek vakcín pro české obyvatelstvo, třeba i za cenu jejich dovozu z Ruska a z Číny, jak to avizuje a již provádí Maďarsko. Neohlížet se na kecy různých Romancovů, a dalších lidí bez jakékoliv politické odpovědnosti, kteří za všech okolností budou šířit odpor ke všemu ruskému a v jiných případech zase proti všemu čínskému. Důležité je jen zdraví a životy občanů.

Již v minulém týdnu jsem popsal, že v Británii, podle listu The Observer, došlo v lednu a únoru k velkému zvratu ve volebních preferencích dvou hlavních politických strana v okamžiku, kdy se ukázalo, že vakcinační plán britské vlády funguje a jsou podle něj očkovány miliony občanů. Podle zmíněného měření průzkumu, který si objednal list The Observer, se ujali vedení ve volebních preferencích v Británii toryové, když ještě dva týdny předtím vedli s poměrně velkým náskokem labouristé.

K podobnému vývoji může dojít i u nás. Záleží na vládě a na její schopnosti zajistit vakcíny a prosadit rychlou vakcinaci obyvatelstva. Pokračování nouzového stavu je takovým malým vítězstvím vlády, i když se opozice může opájet tím, že teď už to má všechno v paži. V paži nemá nic, její představitelé v krajích dali A. Babišovi možnost pokračovat a dostat se z určité izolace, do které se sám svou nepružností, zejména ve vztahu ke komunistům, dostal. Konec konců, když se eliminují některá více nebo méně nesmyslná opatření ministerstva zdravotnictví, nebude to na škodu ani vládě.

Jen bych poskytl některým nedočkavým předákům sociální demokracie, možná poslední, ale v každém případě nevyžádanou radu. Kopat v tuhle chvíli do koaličního partnera není tak úplně prozíravé. Myslím, že díky tomu mnoho voličů sociální demokracii nepřibude. Možná, že dokonce nepřibudou žádní a že některé i ztratí. Ti voliči, kteří dnes ještě říkají, že budou volit ČSSD, ji volí totiž s plným vědomím toho, že spolupracuje na vládní úrovni s hnutím ANO. Chce to oddělit se od chyb A. Babiše a přicházet s vlastními alternativami řešení. Tím ovšem nemám na mysli řešení pandemické situace. Tam jde o to zdůrazňovat, že politická řešení plně vycházejí z námětů a z doporučení vakcinologů, epidemiologů, hygieniků a dalších odborníků z řad lékařů. Pouštět se do lékařského kutilství, jak to dnes dělá část opozice, nevidím jako moudré. Naopak bych to viděl jako velmi nepříznivé.

Ta situace je pochopitelně politicky velmi mezní. Je náročná na psychiku a velice stresující pro hlavní aktéry. Vždy v takových okamžicích si vzpomenu na slova britského premiéra Walpolea (v 18. století byl dvacet let britským premiérem), který řekl: „Zachovat klid, zůstat ve funkci a sledovat jak roky plynou“.

Jiří Paroubek

 

Volební preference za leden a únor 2021 podle agentury Phoenix

 

v%

v%

Strana/koalice

leden

únor

ANO 2011

25,5

24,4

ODS,TOP,KDU-ČSL

20,3

19,5

Piráti, STAN

19,3

20,3

SPD

9

10,1

Nevím, neumím odpovědět

8,7

8,5

ČSSD

5,6

5,8

KSČM

4,1

3,4

Trikolóra

3,9

3,6

Ostatní

3,6

4,4

 Strany a koalice – preference v listopadu 2020 podle Kantar CZ

Strana

v %

ANO

26

Piráti

21

ODS

10,5

SPD

10,5

STAN

9,5

KSČM

5

KDU-ČSL

4,5

TOP 09

4,5

ČSSD

3,5

Ostatní

5

Strany a koalice – preference v únoru 2021 podle Kantar CZ

Strana/koalice

v %

Piráti, STAN

29,5

ANO

26,5

SPOLU (ODS, TOP 09, KDU-ČSL)

19,5

SPD

10,5

KSČM

5

ČSSD

4

Ostatní

5

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10
Vždy platilo, že průzkumy volebních preferencí pracují s + - 3% odchylkou.