Nespokojení: Ne americké základně na území ČR!

f 35 base
28.4.2023 17:47
Ne budování útočných jaderných sil v podobě stíhaček F-35 v rozporu se základním principem Charty NATO a na úkor teritoriální obrany!

Nespokojení důrazně odmítají pokusy vlády vytvořit za zády veřejnosti podmínky pro zřízení americké vojenské základny na našem území a pro pobyt amerických vojáků u nás jak v okupované zemi. Přímo otevřená vrata pro takové aktivity, které připomínají – jen s jiným obsazením - návrat do časů před rok 1989, představuje kvapně schvalovaná dohoda mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými o spolupráci v oblasti obrany. Ministryně obrany Jana Černochová se snaží tyto obavy oslabit tvrzením, že o základně a cizích jednotkách by musely samostatně rozhodovat vláda a parlament, ale tím jen fakticky potvrzuje, že po přijetí smlouvy bude vznik americké základny a rozmístění amerických jednotek věcí jednoho rychlého rozhodnutí bez účasti občanů.

Přitom jde o strategické rozhodnutí o zásadní změně směřování státu, které by v každé demokratické zemi podléhalo schválení referendem. A lze poměrně snadno předpovědět, jak by takové hlasování dopadlo. Nechtěli jsme tu okupační armády Varšavské smlouvy, nechceme ani základny USA.

Jsme členy NATO a vztahy mezi spojenci jsou upraveny smlouvou o Severoatlantické alianci. Proto není zřejmé, proč se zavazujeme k bezpečnostní spolupráci ještě zvlášť s jedním ze spojenců. Která z těch smluv bude mít v případě nějakého ohrožení přednost? Máme smlouvu s USA vnímat jako nástroj, jak se případně vymknout ze spolupráce s evropskými spojenci? Proč tak spěcháme s upevňováním vazby na USA, když se v Evropské unii začíná hovořit o potřebě větší strategické autonomie?

Neméně nerozumné je pouštět se do strategických ujednání s partnerem, jehož vnitřní situace je mimořádně vratká. Administrativa prezidenta Joe Bidena musí urychleně řešit předluženost federace, pokud nemá skončit v defaultu v nejbližších týdnech. Republikánská většina ve Sněmovně reprezentantů to odmítá řešit pouhou změnou zákona o dluhovém stropu. Chystá se na krajně ostrý konflikt s vládou, který může vést k zásadním změnám priorit USA. Rozumné by bylo počkat, jak to dopadne.

Spěch se smlouvou o obranné spolupráci s USA není jediným rozhodnutím, kdy vláda hazarduje s bezpečností České republiky. Vstupem do NATO jsme se zavázali řešit mezinárodní spory mírovými prostředky, jak to výslovně ukládá článek I. Vláda však v době, kdy je obklopena mírovými sousedy, hodlá budovat útočné jaderné síly na bázi amerických stíhaček F-35. Tento zbytečný záměr může navíc českou armádu paralyzovat, neboť odčerpá veškeré zdroje, které lze shromáždit pro rezort obrany.

Odmítáme smluvní přípravy pro vznik americké vojenské základny na našem území. A odmítáme také budování útočných jaderných sil v podobě stíhaček F-35 v rozporu se základním principem Charty NATO a na úkor teritoriální obrany.

Jiří Paroubek

předseda spolku Nespokojení

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Každý si po zkušenostech s radarem v Brdech mohl domyslet, že vládě založené na spolupráci ODS a TOP půjde znovu o zřízení amerických vojenských základen na území ČR. Je to jedovaté dědictví Havla. Každý, kdo pro tuto pětidemolici hlasoval v posledních volbách s tím musel počítat. Stydím se za tento národ, to říkám upřímně. Rok jsem chodil po Praze s transparentem a megafonem, že tato vláda kryje korupci na projektu elektrárny Adularyi za 14 miliard korun, víte, kolik jsem si od lidí, co jsem potkával na cestě od Úřadu vlády kolem Ministerstva financí a Parlamentu přes Staroměstské náměstí až na Václavské náměstí musel vyslechnout nadávek, že jsem prý Putinovec a Babišovec atd. Ti lidé jsou korupcí okrádáni, vy je na to upozorníte a oni vám ještě nadávají. Idiotskost tohoto národa je bezmezná.      

1rytir

Pan Paroubek to vystihl naprosto přesně. Fialova vláda a s ní i nový český prezident mění bezpečnostní politiku způsobem, který místo toho, aby naši bezpečnost posiloval, ji naprosto snižuje. A ještě jedna věc. Aktivista Vrabel byl za slova, kterými označil F 35 za možné nosiče jaderných raket, v těchto dnech odsouzen. Autor to, jen jinak, zmiňuje v podstatě rovněž. Má se tedy současné české justice bát? A k paní Černochové, této dnešní české Amazonce, jen tolik, že ta paní velmi dobře ví, co svými kroky činí a komu tím poslouží. Obávám se, že my to nejsme!

Standa

Vedení Česka se zbláznilo ! Je neuvěřitelné jak lidé dovolili tzv. "elitám" ruinovat Česko a jejich občany ! Pitomci se nechali oblbnout mainstreamem a doplatili na to ! Lidé v tom ruinování Česka a sebe budou nadále pokračovat, aby se zahraniční korporace měly lépe na náš úkor ? A snížili daně hazardu ! Kruté !