Poprava ministra

16.5.2019 10:38
V Česku probíhá zcela bezbarvá kampaň-nekampaň před volbami do Evropského parlamentu (EP). Strany se předhánějí v bezbarvosti svého programu, v nezajímavosti témat a v nezáživnosti vystupování svých představitelů. Tedy přesněji kandidátů na svých kandidátkách pro volby do EP.

Před několika týdny jsme zveřejnili na Vaši věci na základě agenturou provedeného průzkumu přehled známosti a popularity současných poslanců, kteří zastupují Českou republiku v europarlamentu. S výjimkou politického cestovatele Teličky není nikdo z poslanců takový, že by pronikl do vědomí českého národa silněji. A Telička kandiduje za k tomu účelu vytvořenou stranu, takže jeho šance dostat se do EP nejsou právě největší. Průzkumy, které mají ukázat současnou pozici stran pro volby do EP jsou přitom zcela nejasné. Své jisté (ale zdaleka ne politické vítězství) ve volbách do EP má hnutí ANO, ale také Piráti a ODS. Všechno ostatní je ve hvězdách.

V této situaci si vedení ČSSD vyrobilo problém, který jej po několik týdnů plně zaměstnává. A bohužel tento problém také přitáhl pozornost veřejnosti. A řekněme si otevřeně, že pozornost nežádoucí.

Co se stalo? Tak za prvé, ministr kultury Staněk vyhodil před pár týdny z jejich funkcí šéfy dvou kulturních institucí. Velmi pravděpodobně tito lidé nehospodařili správně s veřejnými prostředky a v normální instituci by museli skončit okamžitě pro ztrátu důvěry. Nicméně ministr Staněk nepochopil, že s těmito rádoby prominentními představiteli české kultury nemůže jen tak zamést a už vůbec ne několik týdnů před volbami. Kdyby celou akci provedl po volbách do EP, nic by se asi nestalo. Nejspíš by neprobíhala ani celá protistaňkovská operace médií. Politická naivita odcházejícího ministra je zkrátka nekonečná.

Za druhé, někteří vedoucí představitelé ČSSD (Onderka, Petříček) začali nepokrytě útočit, bez jakékoliv známky loajality, na svého stranického kolegu. V případě Petříčka se dokonce jednalo o ministerského kolegu. Sami přiživili v médiích celou záležitost. Dali „petičníkům“ naději, že jejich tažení za likvidaci ministra kultury bude úspěšné. Prostě polili vadnoucí „petičníky“ živou vodou...

Za třetí, na protivládní demonstraci na Staroměstském náměstí, které se zúčastnil minulé pondělí se svým projevem poslanec vládní sociální demokracie Dolínek, tento napadl ministra Staňka, coby exponenta a vykonavatele vůle prezidenta Zemana. Nechci celou věc příliš zkoumat, nestojí to za to. Staněk nepochybně celou věc předem konzultoval s Hradem. Ale akce po ose Poche - Dolínek -(Petříček) necelé tři týdny před volbami, představující přímý útok na vlastního ministra na protivládní demonstraci, je prostě svou politickou hloupostí neslýchaná.

A tak týden před volbami do EP je hlavním poselstvím k volbám ze strany ČSSD poprava ministra kultury za tuto stranu v přímém přenosu. To, že to ČSSD silně poškodí v nadcházejících volbách, tak o tom není třeba pochybovat. A pak si všichni hlavní aktéři sebedestrukční operace mohou, po zveřejnění volebních výsledků po skončení voleb do EP, říci, jaký kdo měl podíl na dosaženém volebním výsledku....

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Dostal jsem také do poštovní schránky onen supersoupis zájemců o dobré eruo-bydlo. Je jasné, že poprava ministra financí je podřízení se protivnému davu, svolanému pomocí internetu. Pochybuji, že to socanům pomůže. Naopak. Dav protivců spíše k volbám nepůjde. A u nemalé části těch, kteří k volbám půjdou, to ještě více prohrají. 

Jestliže ministr v souladu se svými pravomocmi odvolal dva svoje podřízené a má důkazy o jejich "sebeobdarovávání", tak asi ví, co dělá. Do toho mu nemůže nikdo hovořit, natož pokud ten "dav" představuje tři desetiny procenta obyvatelstva. 

Dnes jsem poslouchal v rádiu pořad "Jak to vidí", kde hovořil bývalý rektor VŠE. A ten má podle mne velkou pravdu v hodnocení jednoho z následných kroků pana ministra kultury.  Jestliže onoho pána na "F" odvolal hlavně za malverzací s financemi, potom je nepochopitelnmé, že stejnému "Ef-ku" nabídl místo FINANČNÍHO náměstka (či ředitele).