Starosta Hostivice Kratochvíl: Soud s Rathem je jako procesy z 50. let!

obrazek
19.9.2013 12:46
Už několik dní probíhá soudní líčení s exhejtmanem Středočeského kraje Davidem Rathem, kterého obžaloba viní z korupce, kvůli čemuž je držen už rok a půl ve vazbě. Pro mnohé je však proces i dlouhotrvající vazba spíše absurdním divadlem, kdy je David Rath nikoliv obviněným, ale už rovnou odsouzeným člověkem. K soudu tento týden dorazil také starosta města Hostivice a dlouholetý přítel Davida Ratha Jaroslav Kratochvíl. V rozhovoru pro portál Vaše věc si nebral servítky: „Proces mi připomíná 50. léta, kdy zcela bezpáteřní prokurátor Urválek plnil příkazy vedení KSČ.“

Navštívil jste tento týden soudní líčení s Davidem Rathem. Jak na Vás návštěva soudu působila? Co si o celém procesu myslíte?

Jaroslav Kratochvíl: Byl jsem nesmírně rád, že jsem mu svou přítomností mohl, asi po měsíci, kdy jsem byl za Dr. Rathem ve vězení, alespoň takto vyjádřit moji trvalou osobní podporu. Mohl jsem ho před začátkem líčení, kdy jsem seděl hned za ním, alespoň verbálně pozdravit, stejně tak paní doktorku Pancovou. Proces mi připomíná 50. léta, kdy bylo nespravedlivě zavřeno šílené množství lidí a kdy zcela bezpáteřní prokurátor Urválek plnil příkazy vedení Komunistické strany Československa.

Jak byste popsal vztah mezi Vámi a panem Rathem?

Jaroslav Kratochvíl: Nás vztah byl vždy perfektní, velmi osobní a společnými silami jsme, myslím, udělali pořádný kus práce. Stýkali jsme se jak pracovně, tak i v soukromí. Vždy jsem se těšil na naše společná setkání v restauraci v Hostivici či na Vánoční mši v kostele. Spolu jsme pro Hostivici - a on pak pro celý Středočeský kraj – udělali šílené množství práce. Nastavení laťky Dr. Rathem je velmi vysoké a jen těžko se najde někdo, kdo na něj dokáže navázat. Sportovní terminologií bych řekl, že jel na krev! Je mi teď lidsky nesmírně líto, v jaké je situaci a ke všemu zcela jistě nespravedlivě.

Co kauza udělala s Hostivicemi a jejich obyvateli? Jaké jsou jejich názory na Davida Ratha?

Jaroslav Kratochvíl: Obrovské množství lidí v Hostivici Dr. Ratha podporovalo a podporuje! On je pro ně jako ikona, protože vědí, že jim naslouchal a snažil se pro ně tady udělat úplné maximum. My v práci pořád pokračujeme intenzivně a výsledky dokazují, že nastolený trend jsme schopni držet. Jinými slovy - rozvoj města, rekonstrukce silnic, chodníků a budov bude i nadále pokračovat! Už jen z výše uvedených důvodů jsem pevně rozhodnutý kandidovat za hnutí Středočeši 2012.cz v komunálních volbách. Původně jsem si říkal, zda už se nestáhnu do ústraní a nepůjdu tzv. „do důchodu“, ale vývoj věcí mi to nedovoluje. Stejně tak jsem bral v potaz, že je to přání Davida Ratha, které mi osobně opakovaně sdělil, a nechci jej zklamat tím, že už do toho nepůjdu. Pracuji pro naše město rád a dávám do toho hodně úsilí.

V souvislosti s kauzou se hovoří o tom, že David Rath pomáhal Hostivicím více, než by bylo obvyklé. Jak se na tyto výtky některých coby starosta díváte?

Jaroslav Kratochvíl: Pomáhal tak, jak mají pomáhat politici žijící ve svém městě. On to gymnázium, jídelnu, ani sokolovnu nestavěl jistě pro sebe. On to stavěl pro obyvatele Hostivice, okolní obce, děti z Hostivice apod. Stejně tak se staral Petr Bendl o Lány a nikdo mu to nemůže vyčítat. Žil tam, znal problémy a nedostatky, tak to řešil. Tak to bylo za první republiky, tak to je nyní a tak to vždy bude.

Podal jste v souvislosti s kauzou Davida Ratha trestní oznámení kvůli úniku osobních informací. Jak se věci mají?

Jaroslav Kratochvíl: Byl jsem na podání vysvětlení na policii a předpokládám, že věc se řeší. Na druhou stranu tomu však moc nevěřím, když vidím, jak se řeší kauzy, kde jde o stovky milionů nebo miliardy! Má někdo v těchto mediálně známých kauzách obstavený majetek?! Majetek, jenž není ani dotyčné osoby a má ho jen ve spoluvlastnictví?! To jsem neslyšel ani nezaznamenal. Rathovi sebrali úplně vše! Kde je ta rovnost před zákonem?! Nikde! Podporuji boj proti korupci, ale nepodporuji manipulace, nadržování a nespravedlnost!

Blíží se volby do Sněmovny. Už jste rozhodnut, koho budete volit?

Jaroslav Kratochvíl: Je to těžké a definitivně rozhodnut nejsem. Upřímně říkám, že jsem třeba osobně zklamán, že se nenašla osobnost v žádné politické straně, která by mě oslovila a přesvědčila. Stejně tak jsem zklamán z mnoha lidí v politice, jak se postavili k Davidu Rathovi. Z některých je mi přímo na zvracení… Na druhou stranu mne těší, že mu zůstali ti, kteří mu pomáhají překonat těžké chvíle, pomáhají nezištně jeho rodině a dodávají mu sílu a energii. Těch si vážím a to jsou u mě opravdoví kamarádi a přátelé! Děkuji i jeho advokátům Černému a Jelínkovi za rok a půl trvající intenzivní profesionální každodenní práci, kdy často bojují proti nesmyslům a nespravedlnostem.

clanek-kratochvil

David Rath a Jaroslav Kratochvíl (vlevo) slavnostně otevírají opravené vlakové nádraží v Hostivici.Vzadu stojí další hostivický zastupitel zvolený za ČSSD Petr Králík.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zlatka1

Je sympatické, že že pan Kratochvíl názory na Davida Ratha nemění a taky že se nebojí říct názor na naši justici.