Topolánkovo nekončící sprosťáctví

4.1.2018 13:07
Nejvýznamnější protikandidáti prezidenta Zemana v blížícím se 1. kole prezidentské volby – Drahoš a Horáček – jsou velmi zdrženliví, pokud jde o vyjadřování k prezidentovu zdraví. Ne tak M. Topolánek.

Drahošovi a Horáčkovi se vyjadřování k prezidentovu zdravotnímu stavu zřejmě zdá být nevkusné, a zcela nepochybně jim také někdo poradil, že je to věc, která naopak může vzbuzovat sympatie vůči současnému prezidentovi. M. Topolánek se však odhodlal odhodit – obrazně řečeno – bílé rukavičky a mluví o prezidentovu údajně špatném zdraví jako o něčem, co by M. Zemanovi mohlo zabránit v dokončení celého pětiletého prezidentského funkčního období. M. Topolánek po razantním vstupu do volební kampaně ovšem narazil na meze svých možností.

Na jednu ze svých největších mezí vlastně narazil hned první den, kdy oznámil svou prezidentskou kandidaturu. Jeho dlouholetý přítel a tajemník, který byl u začátku i konce Topolánkovy premiérské kariéry, M. Dalík, nastoupil k výkonu trestu do ruzyňské věznice… Byla to jakási symbolická tečka za Topolánkovou vládou, která samozřejmě nemůže být zpřehlédnuta potenciálními voliči.

M. Topolánek šlape jako slon v porcelánu i v různých dalších významných tématech. Velkým segmentem stoupenců hnutí ANO, kterých je v tuto chvíli určitě přes třetinu potenciálních voličů, jsou nepochybně7 nelibě vnímány Topolánkovy útoky na A. Babiše. Jsou možná pochopitelné, ale pokud se Topolánek chce dostat v 1.kole prezidentské volby do podobně marginální polohy, do jaké se dostal ve volbách do Sněmovny M. Kalousek, může v nich i nadále pokračovat...

Vyšší příjmové vrstvy městského obyvatelstva, které Topolánka kdysi coby šéfa ODS volily, zase jistě nemile zaujalo jeho tažení proti Bruselu.

České vyšší měšťanské vrstvy občanů jsou totiž ty, které zatím mají z členství ČR v EU největší benefity a nemusí mít vůči EU, a také nemají, žádné mindráky, jako je zřejmě má M. Topolánek.

Topolánkova volební hesla na plakátech jsou sice úžasná, nápaditá, ale strategie jeho volební kampaně je špatná a taktika srandovně chaotická.

Útoky osobního charakteru na prezidenta Zemana jsou zoufalstvím, jak to vcelku trefně charakterizoval prezidentův mluvčí Ovčáček. Pomohou spíše Zemanovi nežli Topolánkovi.

Jiří Paroubek

 

Ilustrace: M. Topolánek jako předseda vlády v Poslanecké sněmovně.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.