J. Paroubek: Blíží se rozuzlení řecké ságy

obrazek
27.6.2015 19:33
Ochota ke kompromisům z obou stran – tedy řecké i EU (až na Junckera a dalších pár výjimek) – je ohledně tzv. reformního plánu pro Řecko, jak se zdá, minimální.

Velké unijní státy, především Německo a Francie, v případě řeckého státního bankrotu přijdou o peníze svých daňových poplatníků, které vložily do státních cenných papírů Řecka.

Je pravdou, že soukromý bankovní sektor nebude případným řeckým bankrotem, který je s každou hodinou blíže, dotčen takovou měrou, jakou by byl zasažen před pěti lety, ale zasažen přeci jen bude. Vážnější je však to, že EU ztratí část své reputace, protože jeden z jejích členů prostě propadl až na dno. To se nemůže nedotknout evropské měny, zejména ve vztahu k dolaru.

Také řecký premiér Tsipras ponese na velmi pravděpodobně neúspěšném jednání svůj díl viny. To, co v nejbližších dnech nastane, pokud dojde k bankrotu Řecka, bude horší než to, kdyby lidé přišli o část svých důchodů.

Každý odpovědný politik musí velmi pečlivě zvažovat, jaké řešení příjme a často vybírá ze dvou zel. Ale to, že lidé v případě řeckého státního bankrotu mohou přijít o své úspory, je podle mého vážnější než přijít o část důchodu. Krom toho nemá řecká vláda žádný plán B, tedy plán na znovuzavedení drachmy.

 Zkrátka, věci se v Řecku vyvíjejí špatným směrem. Je velký rozdíl, když zbankrotuje hokynař vlastnící jeden stánek, a když zbankrotuje celý stát…

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.