Karel Horák: Mičurinci, plaťte škody!

obrazek
20.11.2013 15:02
Napadlo mě to včera, když jsem na protestní demonstraci před sídlem ČNB spatřil jejího guvernéra. Vylétl z budovy k hovořícímu Jiřímu Paroubkovi a poněkud hystericky na něj cosi povykoval. Nemohl a snad ani nechtěl zakrýt značnou nervozitu, nebo dokonce strach. Oboje má proč mít.

Intervence ČNB vůči české koruně bylo evidentním krokem „mimo mísu“. Při znalosti reálií naší země však nebylo ani zdaleka jediným. Nastává čas začít vážně diskutovat o tom, jak politiky a vůbec všechny, kdož o čemkoli rozhodují, přimět k náhradě škody za nesprávná a nezákonná rozhodnutí.

Každý, kdo v továrně vyrobí zmetek, má malér. Kdo se při práci splete, způsobenou škodu nahrazuje. Je to úplně samozřejmé a nikdo proti tomu snad ani protestovat nemůže. Ve sféře řízení – počínaje obcemi, přes kraje až po centrální řízení státu to ovšem neplatí. Proč? Proč by neměli ti, kdož na těchto úrovních rozhodují, nést následky svých špatných rozhodnutí ?

Několikrát navýšená cena tunelu Blanka v Praze, směšný projekt na pořadatelství Olympijských her tamtéž, chyby v čerpání dotací v ROP Severozápad, předražené dálnice, projekt zdravotních knížek IZIP, průšvih s sKartami a škoda vzniklá České spořitelně, špatné hospodaření a zbytečné náklady v rezortech vnitra a obrany, církevní restituce, prošvihlé připojení s nárokem na náhradu škody u švýcarského soudu v kauze MUS, Nejvyšším kontrolním úřadem desítky usvědčených plýtvalů…to je jen nahodilý výčet černých děr z poslední doby, kde zmizely stovky miliard korun.

Kdo za to může? Mičurinci! Pochybní experimentátoři, kteří rozhodují o vynakládání peněz ze státních, obecních či krajských rozpočtů podle hesla „z cizího krev neteče.“ Pokud nejde přímo o trestnou činnost porušování povinností při správě cizího majetku, nepochybně jde o způsobení škod, které se nevím proč na konkrétních odpovědných jedincích nevymáhají.

Pokud, Mičurinci, umíte tak lehce rozhazovat peníze, jež vám nepatří, je načase vás pěkně zkasírovat, pokud jste cokoli „zprasili.“ Každý máme svou odpovědnost.

Nejsou na to či ono peníze? Ale kdeže! Mičurinci, plaťte, a hned budou!

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.
Klíčová slova: ČNB, ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

ivan-zahradka

Pane Štingl,

v souladu s dosažením cílů si představuji právě to, co si představuje zákon. Zákon říká, co je hlavním cílem činnosti ČNB. O co ČNB dále pečuje a jaké plní úkoly, jaké jsou její povinnosti, jaký je její vztah ke vládě atd. To vše zákon definuje. Pokud se někdo domníváte, že cokoliv bylo porušeno, řekněte co bylo porušeno. Pokud nebylo porušeno nic, pokud Váš příspěvek dobře čtu tak to právě tvrdíte, tak řekněte, proč daný zákon není podle Vašeho soudu dobrý a co v něm se má resp. musí podle Vašeho soudu změnit.

Politik, který chce být ministrem spravedlnosti, když kritizuje, musí současně říct, co se stalo špatně a co s tím hodlá hodlá udělat. Jinak to, alespoň podle mého soudu, nedává žádný smysl resp dává to právě jen ten smysl, ze kterého jsou lidi unavení. Je to jen poselství z hulvátova.

heriot

Pane Zahrádko, nikde v článku jsem nenašel tvrzení, že by banka porušila zákon...Ovšem to jestě vůbec neznamená, že je její rozhodnutí dobré a ku prospěchu občanům tohoto státu. Buď jsou členové bankovní rady nekvalifikovaní a učinili z toho důvodu špatné a ekonomiku poškozující rozhodnutí, nebo  učinili vědomě špatné rozhodnutí, nebo obojí, jak který člen. I v rámci zákona můžeme přece najít špatná (no, samozřejmě špatná jak pro koho, i tento krok ĆNB je jistě pro někoho velice vítaný...)rozhodnutí, stačí se podívat na působení minulé vlády.

Osobně sázím rovněž na důvod druhý. Jinak s Vámi také v lecčemž souhlasím, třeba to žnglování s mičurinci mi také přijde poněkud hysterické a, jak se říká, mimo mísu.

 

ivan-zahradka

Pane Walter,

tady ten pan stínový ministr spravedlnosti Horák ať nám všem raději řekne ze své pozice právního experta a budoucího ministra spravedlnosti, co tedy údajně banka porušila, jaký zákon porušila, jaká kriteria jí stanovená porušila, jaké zákonné podmínky porušila. Co nezákonného se mělo přihodit. Nic takového tam nenajdeme, jen jakýsi "evidentní krok mimo mísu". To je tedy vskutku odborný názor od ministra spravedlnosti. Co je porušeno z toho, co je napsáno v ústavním zákoně, co není v souladu s dosažením cílů, které musí centrální banka sledovat. To pan ministr samozřejmě neví, protože kdyby to věděl, tak by nám to jistě řekl a nebo v rámci této diskuse řekne. To by bylo konstruktivní, to nás všechny zajímá, potřebujeme si být jisti. To, že neví ani co vlastně je nebo údajně má být "mimo mísu", mu můžeme odpustit, protože jako nespřízněné osoby můžeme předpokládat, že není ekonom a nechce se do toho pouštět, aby třeba nešel po tenkém ledě. A jaká vznikla škoda, kolik ta škoda činí a komu byla způsobena, jakým způsobem ji jako ministr spravedlnosti bude vymáhat? To by pan Horák mohl resp. měl vědět, když má takový strong view na to, co se přihodilo. Ale to pan ministr asi také neví, neboť kdyby to věděl, jistě by se s námi o to podělil. Stačí nás oblažit hysterickým mičurencem (to je vskutku láskyplné označení) a dalšími hlubokými úvahami. Neznám Vaší motivaci, ale mně zůstává rozum stát nad tím, že se můžete zastávat tohoto bezduchého, s prominutím blábolu. Ale nemusím všemu rozumět, to chápu.

heriot

Pane Zahrádko, tak jsem si raději nejprve přečetl znovu co píše doktor Horák. nemohu ovšem s Vámi vůbec souhlasit. Příspěvku lze vytknout lecos, ale určitě ne to, že vyvolává nenávist, velice stručně jen popisuje jak se také ztrácejí veřejné peníze. S tím se nedá nesouhlasit. To je popis stavu, který reálně existuje, vidíme ho dnes a denně v tisích případech. To rozhodně není žádné  vyvolávání nenávisti.  Samozřejmě se mnohem více ztrácejí účelovými megazlodějinami a la  Šiška či okradením občanů typu nedávná akce ČNB.

Že by měla být mnohem více vyžadována osobní odpovědnost za nekvalifikovaná rozhodnutí způsobujíci škodu či samozřejmě tím spíše jednoznačně za rozkrádání je přece také naprosto přirozené a dokud to nebude, situace se k lepšímu nezmění.

ivan-zahradka

Pane Štingl,

nejsme jen lidé racionální, ale také emotivní, jak dokazuje autor tohoto článku. Nenávist k někomu se podle mého soudu projevuje tím, že někoho pomluvím, bezduše zkritizuji, nakydám na něj špínu. To je nejjednodušší. Když o někom mluvím hrozně, myslím hlavně na své vlastní ego a hned si lépe připadám, když druhé tak pěkně potumím a pohaním. Ikdyž si to daný člověk třeba zaslouží, neměli bychom se podle mého soudu k takovému jednání uchylovat. Navíc to je málo. Nepomůže emotivně vykřikovat co se stalo a přitom neříct zhola nic konstruktivního. Tak čtu článek já -populismus a jen další hrnutí se ke korytu. Seznam průserů umíme sepsat každý. Ano, je to bordel, a co z toho. Určitě zaplatí někdo škody, ty jsou příliš velké - zní to pěkně, ale je to nerealistické a do budoucna to nic neřeší. Jestli chtěl autor říci popohnat k zodpovědnosti? Snad. Také se to celé pojednání dá číst i tak, že koza má jedno vemeno a já podojím to druhé, než jej podojí někdo jiný. Autor podle mého soudu dokazuje, že je stejný jako ty, které tak nenávidí. Hrr na ně, musím se zviditelnit když chci být ministr. Jsem toho názoru, že by bylo dobré, aby politici změnili přístup. Nebo si LEV 21 myslí opak? Dost si tedy dovoluji pochybovat, že pan předseda Paroubek si mohl myslet, jak se mu tímto přístupem budou hrnout voliči. Nakonec to nejhorší na tomto článku je to, že z něj čiší i to, že lidé, kteří si tento článek mají přečíst autora vlastně ani nezajímají...a to je na tom to vůbec nejlepší. Pak se prosím nedivte, že lidé jsou z této sorty politiků unavení.

Nechci Vám bortit Vaší strategii ani Vám tu dělat trolla. To je jen dobře míněná zpětná vazba. Diskuse mezi demokraty. I hnusné věci bychom si měli říkat, ale laskavě a konstruktivně. Věci nejsou v pořádku, ale tento přístup díru v kapse nezalepí.

Prosím pěkně, nic osobního, jedná se čistě jen o subjektivní názor, jehož cílem není škodit, ale pomoci.

S úctou Ivan Zahrádka 

schlimbach

Přidal bych se se svoji troškou do mlýna a navrhl odborný termín, který se mi osvědčil a kterým bych navrhoval nahradit termín "mičurinci". Podstatu plně vystihuje slovní spojení - "tržní komsomolci" :)

ivan-zahradka

Děsím se toho, že Vy byste někdy byl ministrem spravedlnosti. Tolik nenávisti na tak malé ploše, to se jen tak nevidí. Sice chápu, že chcete být vidět a ať si Vaši političtí odpůrci pěkně počtou zač je toho loket. Já osobně ale nevěřím tomu, že Vámi demonstrovaná metoda je něco, co by politikovi mohlo pomoci do křesla ministra.

heriot

No, kdybyste pane doktore tak ledabyle a směšně  nepohazoval slovem "Mičurinci",  o jehož obsahu evidentně nevíte vůbec nic, jen cosi papouškujete, měl by Váš příspěvek docela racionální jádro...

antoninsebek

Jen tento namátkový výběr z "nezdařených" akcí je hrůzostrašný.

Nasekala se tady fůra chyb. NA DRUHÉ STRANĚ VŠAK NEVYUŽÍVÁME ZDROJE, KTERÉ MÁME. Pokud odpustíte to převzaté slovní spojení, tak mám na mysli LIDSKÉ ZDROJE.

A právě pan doktor má tolik zkušeností s tím, jak pracují soudy v jiných zemích, jaké postupy jsou tady a tam.

Je velkou chybou, že jeho celoživotní poznatky nejsou aplikovány do příslušných právních norem.

Asi to tak má být   :-(