Jiří Paroubek: Kdy se dočkáme generální stávky?

demonstrace most stavka
19.5.2023 13:14
Na vládu se snáší kritika – pokud jde o tzv. konsolidační balíček – ze všech stran.

Také bývalý prezident Zeman vyjádřil to, co si myslím již od zveřejnění „balíčku“, že se jedná o cca pět desítek neprovázaných opatření. Já bych ještě dodal, opatření, která významným způsobem negativně zasáhnou životní úroveň českých občanů.

Odbory (mám na mysli především ČMKOS), které měly proti vládní hospodářské a sociální politice ostře vystoupit již před rokem a svolat velká protestní shromáždění v Praze, ale také ve velkých českých a moravských městech, přenechaly tuto iniciativu, prakticky v plném rozsahu, hnutí PRO. Samozřejmě se všemi konsekvencemi, které z toho vyplývají. Hnutí PRO se tak stalo hegemonem ulice, což samozřejmě ztěžuje v současné době mj. vyjednávací pozici odborů.

A pozici odborů bude ještě dále ztěžovat, pokud budou odbory stále váhat a odkládat okamžik nevyhnutelné konfrontace s vládou. ČMKOS špitá cosi o tom, že nechce francouzský scénář. Kdo by ho chtěl? Ale pokud premiér Fiala, který v podstatě kabinetně dohodl několik desítek opatření tzv. konsolidačního balíčku, sice mluví o dialogu, ale v zásadě si jej představuje tak, že ostatní budou jen poslouchat „moudrá" rozhodnutí vlády, pak takový dialog nemá cenu.

Myslím, že by to odboráři měli pochopit a nedávat vládě čas na to, aby rozmělňovala řady šikujících se opozičních sil. To, že se odbory rozhodly dát vládě dva týdny odkladu, aby se vzpamatovala a začala seriózně jednat, vidím jako úplně zbytečné gesto a ztrátu času. Každý soudný člověk přece vidí, že vláda jednat nechce. Má pocit, že může jednat z pozice síly, jedna s ohledem na svou bezpečnou většinu ve sněmovně a také s ohledem na to, že odboráři počátkem prosince na svém meetingu nepředvedli zrovna masovou účast.

Je škoda, znovu zdůrazňuji, že odboráři neudělali protivládní akce již při prvních velkých náznacích vládních protilidových záměrů, neschopnosti kabinetu a protilidového charakteru jeho politiky. Tedy za hezkého jarního a letního počasí. Zimní měsíce jsou pro pořádání masových akcí vždy problémem.

Vláda je arogantní, opatření jsou hloupá, asociální a nedomyšlená. Příkladem takové nedomyšlenosti a neproduktivnosti je opatření týkající se snížení sazby DPH u potravin. To vypadá sice na první pohled opravdu lákavě. Jako by vláda byla skutečným přítelem lidu. Prý to republiku ve výdajích státního rozpočtu bude stát 7 mld. Kč. Prý tato částka přijde do kapes našich spoluobčanů. Haha. Každý kvalifikovaný ekonom z obchodu, pokud by byli schopni pánové z vlády reflexe, by jim rád řekl, že pokud dojde k takovémuto pohybu sazby DPH směrem dolů u potravin, ceny se nezmění vůbec. Možná se ještě zvýší. Podobný jev jsme před léty zaznamenali u léků, u kterých jedna z vlád v dobré vůli snížila sazbu DPH, a ceny léků přesto ještě mírně vzrostly.

Prostě farmaceutické firmy a také distributoři léků se chovají pro sebe racionálně. Vidí příležitost k posunutí cen (vláda se domnívá naivně, že směrem dolů), ale ceny se fakticky hnou, až na několik položek, mírně ještě vzhůru.

Prostě vláda nemá potřebný fištrón. Jsou v ní lidé, kteří nemají praktickou zkušenost že života a kteří se opírají o hraběcí rady povětšině akademických ekonomů, kteří o skutečné praxi nevědí nic. Anebo jen velmi málo.

Prostě, odbory by měly přestat váhat. Chce to společnou akci obou odborových centrál ČMKOS a Dufkovy centrály Asociace samostatných odborů (ASO ČR). Myslím, že odborářský lídr Dufek si plně uvědomuje, co je potřeba dělat a jak je potřeba bránit zájmy pracujících.

Je potřeba především dostat lidi z letargie. Část společnosti je zastrašená. Lidé vidí, jak jsou jednotlivci, např. učitelé, vyhazováni ze zaměstnání. Jak je pronásledován za své názory děkan Národohospodářské fakulty VŠE, Doc. Ševčík a mlčí a uvnitř nich to bublá. Určitě nikdo z nás, pokud jsme soudní, nechce, aby to bublání přerostlo v gejzír, který zaplaví masovými nepokoji republiku.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Když jsem viděl na poslední KOVO demonstraci u Úřadu vlády, jak tam na pódiu stojí vedle sebe Středula, Babiš a Šmarda, tak to mi bylo hned jasné, kam tito tři ty odboráře KOVO dovedou.   

Standa

Generální stávku je možné udělat, ale nejprve vyhodit Středulu, který to všechno brzdí ! Pak se podívejte odboráři na své předsedy, zda neprošli školení v Aspen Institutu a ti co prošli  - vyhodit pro ztrátu důvěry.  Generální stávka je nyní nutností !!!