Jiří Paroubek: Pravda o zničení Nord Streamu se provalila…

nord stream sabotage
16.6.2023 09:53
Když se vloni v září objevila informace o výbuších na potrubích plynovodů Nord Stream, uvažoval jsem nahlas o tom, že za touto sabotáží stojí některé z amerických zpravodajských služeb. Dnes se ukazuje, na základě společného investigativního šetření seriózních západních médií, německého týdeníku Die Zeit, německé televize ARD a nizozemské rozhlasové stanice NOS, že sabotážní akce mohlo uskutečnit ukrajinské komando armádních potápěčů s využitím plachetního člunu.

Za touto akcí prý stál vrchní velitel ozbrojených sil Ukrajiny, Zalužnyj, a prezident Zelenskyj o ní prý nebyl informován.

Rusové si stěžují, že Západ tvrdošíjně odmítá transparentní a objektivní mezinárodní vyšetřování teroristických útoků v Baltském moři pod záštitou Rady bezpečnosti OSN.

Ukrajinci a také Poláci dlouho před dokončením plynovodu Nord Stream 2 protestovali proti jeho výstavbě. Důvody byly čistě pragmatické, nebo chcete-li sobecké. Ukrajina i Polsko by přišly o významnou část poplatků za transit plynu přes jejich území. A samozřejmě,  pokud existují plynovody ve stavu, že je možné znovu obnovit jejich provoz, jsou hrozbou např. pro Spojené státy, které dodávají nyní do Evropy významné objemy svého plynu LNG. Takže se zabilo několik much jednou ranou. A výsledkem je, že máme dražší plyn a budeme ho mít dražší.

Na druhé straně je potřeba připomenout, že prosperita Německa a vlastně celé Evropy byla postavena na dovozu levných ruských surovin a na prvním místě pak zemního plynu a ropy. To už dnes neplatí. A Evropa nakupuje tyto komodity dráže z jiných zemí. To se samozřejmě negativně promítá na životní úrovni evropského a tedy i českého obyvatelstva. Životní úroveň středně- a nízkopříjmových občanů v Česku v posledních dvou letech dramaticky klesá.

A bude klesat díky inflaci, kterou česká vláda přiživí svým „ozdravným balíčkem“ i v příštím roce. Jen tak mimochodem, v Rusku je momentálně inflace na úrovni  2,3% (!), což oproti našim číslům inflace je přímo neskutečné. I z toho je vidět, jakým způsobem fungují sankce EU vůči Rusku, které mají rovněž retardační dopad do životní úrovně obyvatel zemí střední a západní Evropy, tedy členských zemí EU.

Uvidíme také, jak pokročí vyšetřování toho, kdo vlastně poškodil přehradu Kachovka na střední Ukrajině. Protržení této přehrady způsobilo velké materiální škody, úmrtí lidí a je to také závažná ekologická katastrofa.

Úsměvné je, pokud někdo tvrdí, že akci zcela nepochybně provedli Rusové. Je potřeba připomenout fakta. Pokud jde o zaplavené území, ze dvou třetin se jedná o území, které je zabráno ruskou armádou, a zhruba jednu třetinu území ovládají Ukrajinci. Co je ale strategicky nejzávažnější, to jsou dvě věci. Jedna věc se týká Krymu, neboť v důsledku snížení hladiny vody v přehradě není napájen kanál, kterým byla přiváděna voda na Krym, což v krátké době nejspíš vytvoří kritický nedostatek vody na poloostrově, který Rusko v roce 2014 anektovalo. Druhá závažná věc je, přes ujišťování odborníků, že může v krátké době – po vyčerpání zásob vody – chybět voda k chlazení reaktorů Záporožské jaderné elektrárny. A to je setsakra závažný problém.

Každá akce podobného charakteru, pokud zatím „chybí jasné důkazy“ o tom, kdo ji provedl, je nutně posuzována podle zásady cui bono. Tedy česky, komu to slouží. Každý, ať si na tuto otázku odpoví sám.

 

 

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Frantisek Chomat

Neprovalilo se nic, to jen jsou zverejnovana podezreni na zaklade postupne dodelavanych dukazu. Pominme technickou slozitost ulozeni nalozi, potrebu specialniho zarizeni pro pozdejsi odpaleni atd. "Podezrela" jachta Andromeda nemohla vezt 4x 600 kg vybusnin a ze by se trikrat vracela? Nema ani jerab, jak to asi spousteli do vody?  Nejak byl zapomenut "slib" Bidena Scholzovi, ze NS fungovat nebude. Proc to ted hazeji na Ukrajinu? Protoze ta je ve valce s Ruskem a proto ji priznavame pravo poskodit Rusko cimkoliv. Ze to poskodilo vice Evropu neni problem, Evropa se, a nejen kvuli Ukrajine, pozkozuje sama a jeste se v tom vyziva.  Vi se, ze to nebyl Zelensky, zrejme jim dal svoje cestne banderovske, byl to Zaluzny, jenze z mrtvoly pravdu nevypacime. Ja si ale myslim, ze to byl "Duch Baltu", akorat tenhle Duch nebyl ukrajinsky.

1rytir

Jistě jsem si vědom toho, že něco absolutně nemožného, se nejednou stalo možným. Nicméně si nedokáži představit, že by nějaké komando ukrajinských armádních potápěčů na pronajaté polské plachetnici snadno, ba přímo lehce vyhodilo podmořné potrubí s plynem. Tvrzení německých médií mi ze všeho nejvíce připomíná zastírací manévr. Když nemohu, či nesmím jmenovat skutečného viníka z řad rádoby spojenců, hodím to na Ukrajince. Přitom si dám pozor, abych nedejbože neurazil tamního prezidenta a tak napíší, že ten o ničem nevěděl a rozhodnutí uvalím na Zalužného, muže, kterého již týdny nikdo neviděl a který, těžce zraněný, či dokonce mrtvý se nijak k věci vyjádřit nemůže.