Jiří Paroubek: Sporé hlasy realismu

kyjev socha
18.3.2022 08:10
V jednostranné propagandě, která v současné době ovládla česká mainstreamová média, nemá velký smysl hledat, zejména v komentářích tzv. analytiků, nějaké perly. Ale středeční článek Václava Klause st. v MF Dnes byl skutečnou perlou. Vytříbený, logický, se seřazenými argumenty, prostě brilantní.

Musím říci, že je to jeden z nejlepších článků, který V. Klaus kdy napsal. A potřeboval k tomu také dost odvahy, stejně jako redakce MF Dnes, aby jej zveřejnila. Už název článku „Analýza příčin války je cestou k jejímu konci“ vlastně vyjadřuje obsah článku. V. Klaus analyzuje pozice jednotlivých stran konfliktu před jeho zahájením. Vlastně se s ním v jeho pohledu téměř ve všem shoduji.

Osobně považuji reálný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou za zástupný konflikt mezi Spojenými státy a Ruskou federací. V. Klaus má pravdu v tom, že především ukrajinští lídři měli odhadnout myšlenkové pochody V. Putina a zejména míru ohrožení bezpečnosti Ruska, kterou ruský prezident pociťuje, pokud by se Ukrajina stala členem NATO.

Několik měsíců stála ruská vojska na rusko-ukrajinských hranicích. Několik měsíců jezdili politikové z Ruska na Západ a ze Západu do Moskvy a vedli spolu dialog hluchých.

Rusko v celé své historii, a to by mohl vědět i generální tajemník NATO Stoltenberg, pokud by se ovšem někdy zabýval historií Ruska (což by jako bývalý norský premiér měl), že Rusové vždy přeceňují hrozby za svými hranicemi. To je, bohužel, provází celé jejich moderní dějiny již od Petra Velikého.

Samozřejmě, vojenská invaze je neomluvitelná, ať je z jakéhokoliv důvodu. Ale o to se V. Klaus včera, ani já v tomto svém dnešním článku, nepokoušíme. Každá válka je hnusná. Ničí lidské osudy, lidské životy, životy rodin, materiální statky veřejné i soukromé, prostě je devastující. Ať je to nynější válka nebo to byla válka vietnamská či „humanitární“ bombardování Jugoslávie anebo druhá válka v Iráku, vedená bez mandátu Rady bezpečnosti OSN.

Jednostranná propaganda, které jsme u nás vystaveni a cenzura, která se usadila na hřbetu českých mainstreamových médií, zabraňují, abychom se dozvěděli plnou pravdu o vývoji vojenských operací na Ukrajině. Podle dostupných informací, které mám ze západního tisku, ruská vojska zabrala významnou část jihu, východu i severovýchodu Ukrajiny až za Kyjev. A vedou vojenské operace uprostřed tohoto území. Podle všeho se Rusové vylodili v okolí přístavu Oděsa. A podle dostupných zpráv v severovýchodní

části bojiště v Luhanské oblasti jsou v „kapse“ obklíčená ukrajinská vojska. Je tedy nejvyšší čas ze strany Ukrajiny, ale i Ruska začít jednání o příměří. Nejen o příměří, ale zejména o budoucím udržitelném mírovém uspořádání této části východní Evropy. Tu a tam i prezident Zelenskyj připouští, že členství země v NATO nemusí zrovna být prioritou jeho zájmu. Ale je jasnou Ruskou prioritou dosáhnout demilitarizace Ukrajiny. Anebo alespoň závazku, že Ukrajina nebude, podobně jako se zavázalo Rakousko ve státní smlouvě v roce 1955, v budoucnu členem nějakého vojenského paktu.

Je jen škoda, že politické elity Západu a Ruska spolu vedly v této věci před válkou dialog hluchých.

Vzpomínám si, když jsem byl malý hoch, jak probíhala Karibská krize v roce 1962. Tehdy Sověti umístili s jásavým souhlasem Fidela Castra, který chtěl provést v Latinské Americe revoluci, rakety s jadernými hlavicemi a odpalovací zařízení na Kubě. A zaměřili je na americká velkoměsta. Již tehdy málem vznikla III. světová válka, protože to byl takový zásah do světové rovnováhy sil, který Spojené státy prostě nemohly připustit. A tak Sověti stáhli rakety z Kuby (což Castro Chruščovovi nikdy neodpustil) a recipročně Američané stáhli rakety z Turecka, které tam umístili krátce předtím.

O Rusku a jeho prezidentovi si můžu myslet, co chci, ale Rusko je stále ještě velmoc, vybavená ohromnou raketovou výzbrojí a využívá tento fakt jako nástroj odstrašení.

Naše politické elity by nyní měly přestat dělat, a to si myslím podobně jako V. Klaus, politické prostocviky, které jsou určeny domácímu publiku.

To, co vůbec nepotřebujeme, je válka. To, čemu se chceme vyhnout, je hluboká ekonomická krize, která může nastat v důsledku válečné eskalace, ale také v důsledku eskalace sankcí a protisankcí z obou stran.

Je potřeba rychle začít jednat, a pokud se tohoto úkolu ujmou Turci a budou úspěšní, tak zaplať pánbůh.

Jiří Paroubek

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Potřeba doplnění. Článek pana Klause st. je dobrý, ale není to analýza příčin a není učiněn žádný a a ni částečný nástin řešení. Pochopitelné je, že v době fašizujícího Česka - viz. cenzura, viz fašizující útoky na jiný podled na věc Ukrajiny, nepokrytě antidemokratický mainstream plně podporující korporátní fašismus počínaje veřejnoprávními medií. Pan Klaus a ani pan Paroubek nemohou říci na plnou hubu o co se ve skutečnosti jedná vč. historického pohledu, protože by se stali terčem šílených fašizujících pokrytců. Chápu je. Jedno by však mělo být všem jasné od počátku, balo to i řečeno, není to válka Česka, není to naše válka ! Jsme do války tlačeni neurvalým nátlakem hysterické propagandy, diktované z poza moře. Spousta lidí si jezdí pro noty na ambasádu USA. Takhle si dojel Zjuganov pro americký plán zrušení minských dohod na americkou ambasádu - uznání republik je americkým plánem na zničení Minských dohoda. Povedlo se. To je však marginálie. Není to válka Česka, není to válka EUrosojuzu. Není to válka personifikována Bidenem a Putinem. Je to proxy válka Deep State of America, zástupce Starého Světového Řádu (OWO) prezentovaný jako PAX AMERICANA, který odchází do historie a Nového Světového Řádu (NWO), který posiluje své pozice a přebírá vládu nad světem - prezentovaný je jako PAX ČLR podporovaný RF. Probíhá dedolarizace světového obchodu, urychlilo se to. Dohoda bude, protože USA ví, že by byl konec, takže USA na dohodu přistoupí. Chvíli se to bude protahovat. Předpokládám, že snad do 3měsíců bude konec. Protahování také není v ničím zájmu, neb sankce jsou bumerangem.