Jiří Paroubek: Lze Putina opravdu „uzbrojit“?

16.8.2022 12:25
Musím říci, že „naše“ dámy ve vládním týmu opravdu pouští z úst perly.

V pondělí se nechala předsedkyně sněmovny Pekarová Adamová slyšet, že si holt na zimu, pokud nebude teplo v našich bytech a na pracovištích (což lze s ohledem na politiku vlády předpokládat), pořídíme ještě jeden svetr. No, já bych spíše dodal, že si budeme muset pořídit k tomu svetru ještě pěkný zimníček. Protože sedět např. osm hodin v kanceláři v 18 stupních celsia není vůbec žádná legrace a jeden svetr to nezvládne.

Další skvělé výroky pouští po pár dnech mediálního klidu do éteru opět ministryně obrany Černochová, která se vyjádřila, že musíme „Putina uzbrojit“. No, myslí tím zřejmě, že bychom my, tedy Západ (a také Česko), měli zbrojit takovým způsobem, aby tomuto tempu Putin nestačil a položil se ekonomicky na lopatky. To je úplně bludná teorie, protože, pokud by Putin, resp. Rusko šlo do ozbrojeného konfliktu lokálního charakteru, který by se změnil na širší konflikt, a vypadalo by to na ruský výprask, neváhalo by jistě použít taktické jaderné zbraně. Kromě toho zdrcující sankce uvalené na Rusko Západem žádné drama nezpůsobilý.

Možná, že by si to paní ministryně měla trochu srovnat ve své roztomilé hlavičce. Stejně tak, jako stratégové Pentagonu, od kterých tato opravdu "nosná" myšlenka vychází. Pentagon teď otevřel po Ukrajině ve světě druhé ohnisko napětí, kterým je Tchaj-wan a Tchaj-wanský průliv. Čínská lidová armáda zvedla rukavici a bude tu a tam při demonstrativních návštěvách amerických představitelů na Tchaj-wanu dělat manévry svých ozbrojených sil v Tchaj-wanské úžině, ale také ve vzdušném prostoru kolem Tchaj-wanu, aby tuto čínskou provincii přesvědčila, že je schopna, v případě okolností, ji i násilím připojit k Čínské lidové republice. Je potřeba ještě dodat, že na Tchaj-wanu existuje dlouhá léta vládnoucí strana Kuomintang (nyní v opozici), tady početná a přesvědčená „pátá kolona“, která si připojení Tchaj-wanu k Číně přeje.

Nicméně, vátím se k původní myšlence paní ministryně obrany. Chce mj. obstarat republice 24 amerických Phantomů F-35, které jsou schopny nést rakety s jadernými hlavicemi. Na co Česko potřebuje útočné zbraně za nejméně 60, ale možná až za 80 mld. Kč, je mi záhadou. V současné situaci obstarává vzdušný dohled, obranu nad Českem 14 švédských stíhaček Gripen. Již pravda postarších, ale tak výkonných, že jsou schopny souběžného nasazení jak v Česku, tak na Slovensku i třeba v Pobaltí. Mimochodem, Gripen přeletí republiku ze západu na východ za nějakých 6 minut.

Americké Phantomy budou tedy stát nejméně 60 (spíše ale více) mld. Kč. Další nejméně 20 mld. Kč mají stát německé tanky Leopard, na které ovšem nejsou dimenzovány v Česku všechny mosty. Takže některé mosty, pokud chceme, aby tyto supertěžké tanky nebyly jen muzeálními exponáty v kasárnách, bude nutné přestavět či zpevňovat.

Paní ministryně sní také o obrněných transportérech švédské výroby, kterých má snad být přes 200, snad za 50 mld. Ķč.

A ministryně obrany včera spolu s ministrem financí zveřejnili, jak se budou vyvíjet vojenské rozpočty do roku 2025. Z letošních 90 mld. Kč má v příštím roce rozpočet ministerstva obrany růst skokem o 20 mld. Kč na 110 mld. a v roce 2025 už má dosáhnout nejméně na 155 mld. Kč, resp. na 2% HDP. To vše v situace, kdy hrozí recese národního hospodářství, kdy domácnosti drtí vysoká inflace podle propočtů ČSÚ pod úrovní 20%, ale v tom užším spotřebním koši, soustřeďujícím 30 – 40 základních potravin, ale také pohonných hmot, energie, tepla, plynu či nájemného, bychom se jistě dostali k inflaci mezi 20 – 25%.

Češi si tedy mají podle vlády utahovat opasky a to nejen ti chudí, kteří už je mají hodně utažené, ale také početná střední třída, která začne platit v nejbližších týdnech zvýšené platby za plyn, elektřinu atd. a která v supermarketech může vidět, že se ceny všeho zvyšují, až kam oko dohlédne.

A v této situaci má vláda odvahu zvyšovat rozpočet na obranu během tří let z dnešních 90 mld. na 155 – 170 mld. Kč. To už není odvaha, ale je to – jak doufám – politická sebevražda těchto individuí, která chtějí zkrušit národ.

My opravdu nejsme ve válce na Ukrajině. Naopak, válku na Ukrajině by bylo potřeba co nejrychleji uzavřít a ukončit. Fantasmagorie o protiofenzivě Ukrajinců, kteří vytlačí Rusy z obsazených území a zaútočí na Kreml, jsou hodny doktora Chocholouška. Bohužel má však válka negativní vliv na dramaticky rostoucí ceny energií na světových trzích, ale také zemědělských výrobků a kovů pro český průmysl.

Pokud válka na Ukrajině skončí, ceny těchto komodit se dříve nebo později vesměs vrátí na předchozí úroveň. A to by mělo srazit inflaci. Tedy, jinak řečeno, srazit ceny, které český spotřebitel platí ať už u benzínových pump nebo v samoobsluhách s potravinami anebo energetickým společnostem.

Válečnou daň, o které blábolí ministr financí, ať platí ti, kdo na této válce, resp. růstu cen komodit, nejvíce vydělali. To jsou energetické firmy, které vydělaly v tomto roce již desítky mld. korun, ale také banky, které díky nesmyslné politice předchozího vedení ČNB dostávají za nucené úložky, jež mají u ČNB zvýšené úroky kolem 7%. To jen v tomto roce bankám vydělá bezpracně 150 mld. Kč. Tak proč by se zabývaly např. úvěry pro podnikatele, že? Konec konců za 7% úroku si žádný zoufalec peníze u banky nepůjčí.

Prostě vláda a zejména ministerstvo obrany, podpořené premiérem a ministrem financí útočí vytrvale na životní úroveň českého obyvatelstva. Nemluvě o tom, že razantní zvyšování výdajů na zbrojení bude znamenat pokles výdajů na zdravotnictví, školství, sport, kulturu, vědu a výzkum, na výstavbu nových silnic a dálnic a také na jejich údržbu. O to tedy usiluje současná protinárodní vláda ze všech sil.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Pár dní "tomu nazad" byl v ČT dokument o vojenském letišti v Čáslavi (ono je to v Chotusicích), jak tam mají obrovské dílny, kde po určitém počtu hodin letu podrobně kontrolují nám zapůjčené vojenské stíhačky. Hodnocení těchto letadel bylo a je velmi pozitivní, ostatně naštěstí jsem neslyšel o nějakých problémech. 

Nyní, jak v článku uvádíte, budeme nakupovat VE VELKÉM tryskáče americké ??? Už asi jo. Vždyť zřejmě podle znalostí naší ministryně "obrany" (bude to ministryně útoku...) se Amíci podíleli na atentátu na Hajdricha - když si dala SYMBOLICKY s jejich zbrojařem sraz právě u onoho kostela v Praze ..... Pokud vím, tak akce byla realizována za pomoci Britů, že?. 

Já jsem si při onom zmíněném dokumentárním filmu uvědomil, že ony Gripeny jsou nám nabízeny k trvalému využívání        A NEJSOU S NIMI ŠPATNÉ ZKUŠENOSTI a tak bychom na nějakou delší dobu nemuseli vyhazovat desítky miliard na nějaké nové a zbytečné zbraně.  A budeme muset zajistit další super-dílnu na kontrolu tryskových amerických nosičů jaderných zbraní. A tak dále. 

Bude to mít také tu "výhodu", že se dostaneme ještě hlouběji (a hloupěji) do seznamu jaderných nepřátel Ruska.

Přitom si uvědomuji, že ony amícké mašiny se musí naši vojáci naučit ovládat atd. atd. a do té doby zde bude nutná péče o dosavadní Gripeny, aby dál dobře fungovaly.  Já bych paní ministryni nechtěl mít doma, když takhle vyhazuje horem dolem. 

Nyní začalo více pršet a já si vzpomínám na ony potopy v roce 2002 v Praze a jinde. Klidně napíšu, že DÍKY těm nákladům na likvidaci zátop v metru atd. atd. došlo ke snížení tehdy uvažovaného množství nakupovaných Gripenů. KÉŽ BY ZAČALO JEŠTĚ VÍCE PRŠET a to také na hlavu paní ministryně. 

  

Standa

Trochu bych pana Paroubka doplnil. Pan Proubek počítá s minimálním i náklady na F35-ky, ale vojenští analytici hovoří min o 500 mld a ještě tomu není konec ! Vyhazování peněz na podporu amerického vojensko-průmyslového komplexu není pro nás a není v našem zájmu. Proč lidé v Česku volí lidi, kteří pracují proti zájmům českých rodin ? Proč ? Celá 5-ti koalice (Gang 5-ti) pracuje viditelně proti Česku !!! A ohniska napětí vytvářejí Anglosasové se svými lokaji jako na běžícím pásu ! Ukrajina, Tchajwan, Kosovo, Sýrie, Kazachstán či  Náhorní Karabach - to je současnost - a Česko všechno podporuje proti svým zájmům!  U Tchajwanu prohrála Amerika souboj o vedení světa ! Ukázala jak moc se bojí Číny - Pelosiová se na Tchajwan proplížila jako zloděj s občas vypnutými transpordéry a letěla s takovou oklikou, že PHM jim stačila skutečně jen na přistání !!! Čína se postupně pasuje do role nového vedoucího světa a USA to musí zkousnout ! A Tchajwanu bylo ukázáno - nehraj si s námi, nebo tě rozmáčkneme jako veš a nemusíme intervenovat na ostrov - nepotřebujeme to !