Misomusové a inkvizitoři z pražské radnice

Anna Netrebko
27.7.2023 14:16
Většinu času teď trávím, po návratu z cesty po Francii, Itálii a Rakousku, ve svém venkovském domě mimo Prahu a jsem tam velmi spokojen. Když přijedu do Prahy, čeká mě jen chaos, který v jiném městě významu Prahu, není. Objíždíte ulice, které ještě v minulém týdnu byly otevřené. Na cestu Prahou by člověk potřeboval speciálního průvodce. Pokud chceme vjet do tunelů na Letné, čeká nás tam fronta aut, ve které vystojíte důlek. Přitom z druhého směru do tunelů žádná fronta není a tak stačí jen projet křižovatkou, otočit se do protisměru a jste rychle v tunelu.

Po chodnících v centru jezdí na koloběžkám "piloti" vysokou rychlostí, jako by se nechumelilo. Do toho sem tam nějaký cyklista, který vjede na chodník a také nešetří „tachometr“. Bylo by zajímavé vědět, kolik je za rok v Praze úrazů, způsobených neukázněnými cyklisty a koloběžkáři. A kolik z jezdců jsou zahraniční turisté.

Když jdete do metra nebo tramvaje, je běžné, že do vás někdo rycne s batohem na zádech. Nikoho ani nenapadne, že existuje nějaký přepravní řád MHD a že by bylo vhodné sejmout batoh ze zad a držet jej po dobu přepravy v metru či v tramvaji v ruce.

Prostě ve městě si dělá každý, co chce. Tak nepříjemný pocit z procházky po středu hlavního města jako nyní, jsem neměl vlastně nikdy ve svém dnes už dlouhém životě.

Páni pražští radní samozřejmě jezdí do „zaměstnání“ na pražské radnici osobními vozy, většinou s řidiči a tak pochopitelně tento mumraj na chodnících a v prostředcích MHD neznají. To jsou problémy jen plebsu. Alespoň takhle arogantně a nadutě k těmto věcem a lidem vládci Prahy přistupují.

V říjnu má v Praze v Obecním domě vystupovat jedna z předních světových sopranistek Anna Netrebko. Nevím, jestli Netrebko je Ruska nebo Ukrajinka, slyšel jsem obě verze. V současné době má daňový domicil a trvalé bydliště v Rakousku. Za svou původní vlast zřejmě považuje Rusko a tak je logické, že při některých událostech, např. při zahajování ZOH v Soči nemohla chybět a možná, že má nějakou fotografii společně s prezidentem Putinem.

Česká agentura, která koncert A. Netrebko v Praze organizuje, avizuje, že 80% vstupenek na její vystoupení je již prodáno. Kdo už by měl ve Smetanově síni pražského Obecního domu vystupovat, když ne pěvci či pěvkyně či hudební tělesa světového významu? A Netrebko světovou úroveň a věhlas má.

Podle dostupných informací uzavřel promotér vystoupení paní Netrebko smlouvu s vedením pražského Obecního domu. Šéf Obecního domu V. Ježek se již dříve veřejně vyjádřil vcelku správně, že žádnou překážku k uskutečnění koncertu světové umělkyně nevidí. Zato páni radní ano. A. Netrebko je prý na ukrajinském sankčním seznamu a tudíž pražská koalice je jednotná v názoru, že by v Obecním domě Netrebko neměla vystupovat. O názor pražské radniční koalice se opírá i radní Pospíšil, který si hraje konjunkturálně na velkého přítele umění, pokud ho to nestojí žádné politické body. Nyní má pocit, že musí zakročit a s koncertem A. Netrebko skoncovat.

Samozřejmě, že si pražští radní berou, jak jinak, jako velký vzor Metropolitní operu v New Yorku, která skutečně znemožnila, pokud si dobře pamatuji v první fázi rusko-ukrajinské války, koncert A. Netrebko v newyorské opeře. A musela pak zacálovat za zmařenou smlouvu podle neoficiálních informací 200 tisíc dolarů. Nevím, jak je udělaná smlouva mezi promotérem a Naterebko a Obecním domem, ale obávám se, že to bude mít v Praze stejný průběh jako v New Yorku.

Je smutné, že pražským radním velí, co mají dělat, Ukrajinci, kteří ve svatém nadšení šoupli světovou umělkyni naprosto ostudně na jakýsi svůj proskripční seznam. Prostě jim pije krev a je Ruska.

Z mého hlediska není důležité, jestli je někdo Rus, Ukrajinec anebo Eskymák, ale je důležité, jestli něco umí. Pražští radní jsou neumětelé světového formátu. Naopak Netrebko je světově významná umělkyně. Tak, jak to asi dopadne? Buďto se najde v Praze jiný, stejně velký sál, s majitelem, který bude ochoten akci uspořádat anebo Obecní dům, respektive hl. m. Praha, zaplatí Netrebko slušné odškodné. To je realita…

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Yarmil

Petr Sedláček - to jste oravdu myslel paní Moravcovou co jejíž manželkou je nějaká Venda Moravec s vlezlými otázkami vyčuhujíce každou neděli z ČT?

1rytir

Včera jsem se značným odporem vyslechl pana Pospíšila, jinak též pražského radního pro kulturu, který trousil zcela hloupá slova a věty na toto téma. Tento muž, mimochodem s právnickým vzděláním, mimo jiných totálně hloupých výroků pravděpoodobně nevědomky uvedl, že se dnes poradí na ukrajinské ambasádě co a jak. Asi mu nedošlo, že žije v ČR, nikoliv na Ukrajině a že se zde může a má rozhodovat bez rad ukrajinských diplomatů! Pokud si myslí, že je to takto v pořádku, prosím, aby se sebral a s dalšími, jemu podobnými, nasedl do autobusu směr Kyjev! Třeba tam za svou servilitu i nějakou tu funkci dostane!

Yarmil

Když si představím jak by se na Prahu a všechny zastupitele rozzlobil šéf světové pravdy a zelenokomik v jedné osobě,už skoro slyším jak premiér,pekárie,Němcová ,Piráti a další hledají jak co nejvíc urazit původ umělkyně i její umění.Určitě to bude jako s plynem souviset právě s ideologií a povykem okolo smrtících árií protože ruský hlas a asi i árie jsou přece výbušný materiál a musíme se před ním chránit ať to stojí,co to stojí.