Střípky z ozvěn sjezdu ČSSD

sjezd cssd
11.1.2023 20:15
Je to vlastně jednoduché. Z výstupů, které se objevovaly v médiích, z toho, co jsem viděl na webu, jsem si nemohl vytvořit ucelený a definitivní názor na sjezd ČSSD, který proběhl v závěru minulého týdne v Brně.

Média zaznamenala v zásadě tři závažnější výstupy sjezdu:

1) Novým místopředsedou strany byl zvolen na místo Petříčka Karel Machovec, od něhož se očekává rozhýbání práce odborných komisí.

2) Na sjezdu promluvil kandidát ČSSD na prezidenta Středula, který v zásadě sjezd této strany oklamal, neboť za zhruba 36 hodin poté rezignoval na kandidaturu a vyzval své (málo početné) voliče, aby hlasovali pro vysloveně pravicovou kandidátku Nerudovou.

3) Nebyly schváleny nové Stanovy ČSSD, které by v podstatě ukončily činnost okresních organizací a v podstatě by při jejich aplikaci došlo k úplnému odtržení vedení strany od členské základny.

Musím se ale ohradit vůči psaní Bakalových Hospodářských novin. Bakalonoviny (Bakalovi dlouhá léta slouží R. Pokorný a vlivová agentura Bison and Rose, která popásala Sobotku) si k okomentování sjezdu vybraly předsedu Mladých sociálních demokratů, Ulrycha. Tento stále ještě mladý muž pleská ve svém komentáři páté přes deváté.

Připomínám, že Ulrych je člověkem, který se neúspěšně angažoval ve Středulově štábu při sběru podpisů voličů. Nakonec jich sebrali se Středulou sice prý 62 tisíc, ale zřejmě v takové kvalitě, že se neodvážili je odnést k posouzení na ministerstvo vnitra. Jinak řečeno, tvrzení o dostatku podpisů pro Středulovu kandidaturu bylo silně přehnané.

Ale mladý muž Ulrych, který neukázal právě nejlepší organizační schopnosti, už fantazíruje o vzniku levicové koalice po vzoru pravostředového Spolu. ČSSD prý se skomírající KSČM podle Ulrycha ale spolupracovat nehodlá. Ale zato s „jednoprocentními Zelenými“ Ulrych spolupracovat chce.

A pokračujme dále v nesmyslech, které plácá a které Bakalonoviny otiskují jako zjevené pravdy. Prý je potřeba udělat levicovou koalici s občanskými hnutími: „Třeba u nás na Praze 7 se teď začínají sdružovat nájemní odbory. Takové proudy má ČSSD nabírat“.

No, taková vyjádření jsou akty čirého zoufalství. Komunisté možná nejsou v největším rozpuku, ale volební preference ČSSD se od jejich preferencí příliš neliší. A Zelení jsou přeci jen názorově vzdálení a hlavně zcela bezvýznamní.

Ulrych a další Petříčkové, Pocheové a spol. by si každé ráno při pohledu do zrcadla na svoji tvář měli připomenout, jakým způsobem dopadla předvolební fúze ČSSD a Zelených na kandidátku pro volby do pražského Zastupitelstva. Byl to debakl na úrovni 2% hlasů pražských voličů.

Prostě, při spojování levice nelze komunisty, Domovinu, Suverenitu, či Národní socialisty opomenout s tím, že jsou „skomírající“. Konec konců ani ČSSD zrovna není v nejlepší kondici.

Každý politicky činný člověk by měl vážit slova, která vypouští z úst. Stejně tak i Ulrych.

Ve svém vyjádření mj. říká: „Strana začala být hlavně za Jiřího Paroubka mezi mladými extrémně nepopulární“. Ale to přeci není pravda. Můj nejhorší volební výsledek v roce 2010 ve sněmovních volbách přinesl straně zhruba desetinásobek jejích současných volebních preferencí. To, že jsem chtěl více hlasů a že jsem po volbách odstoupil z pozice předsedy strany, byla asi chyba. S politickými kutily typu Ulrycha, kterých už tehdy byla plná strana, se prostě volby s 30% volebním výsledkem vyhrávat nedaly. A pokud strana půjde na sjednocování s politickými nulami typu Zelených, v příštích volbách shoří.

Prostě chce to dělat úplné jinak než dosus, promyšleně a bez nenávisti a předpojatosti, bez řízení agenturou Bison and Rose či Pokorným anebo Pochem. A hlavně nelhat.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.