Rakouská policie zasáhla rozhodně proti odpůrcům očkování

21.11.2021 12:13
Během rozsáhlé demonstrace v centru Vídně proti opatřením proti CoV a povinnému očkování se v sobotu odpoledne vyhrotila. Podle policie se jí zúčastnilo 40 tisíc lidí, podle Svobodných více jak dvojnásobek. Shromážděným byla určena video výzva šéfa FPÖ Herberta Kickla, že jde o obranu „proti totalitnímu režimu“. Sám se jí nemohl účastnit, protože se nachází v karanténě v důsledku onemocnění Covitem-19.

Došlo také k zatčení pro pokus vyrvat policistovi zbraň z pouzdra, pálení pyrotechnických předmětů a házení plechovek od piva a plastových lahví na bezpečnostní složky. Zatčena byla desítka lidí většinou podle prohibičního a protinacistického zákona, protože někteří aktivisté nosili žlutou Davidovu hvězdu zavedenou nacisty pro Židy s nápisem „neočkovaní“. Dále pak transparentů s nápisem „Takhle to začalo v roce 1938“ nebo „Schallenberg = Mengele“. Nálada byla vyhrocená, takže podle policejní mluvčí byli někteří další zatčeni za správní delikty, za kladení odporu státní moci , porušování nařízení o Covid-19 a zákona o prohibici. Mezi demonstranty se mísili krajně extremistické živly, mezi nimi odsouzený neonacista Gottfried Küssel, identitář Martin Sellner a pravicoví chuligáni.

Podle agentury APA ochromily centrum města i demonstranti, kteří přicestovaly vlakem ze spolkových zemí a mnozí přijeli také autobusem ze zahraničí a poté pochodovali na hlavní vídeňské třídě Mariahilfer Strasse. Policie proto kontrolovala autobusy na hranicích města i v přilehlých spolkových zemích. Perlustrována byla i skupina demonstrantů, kteří vstoupili na Heldenplatz pod transparentem, kde se označili za policisty, ale ve skutečnosti se jednalo o německé občany. Policie upozorňovala, že musí každý nosit masku FFP2, pokud nemají očkovací certifikát.

Krátce před začátkem demonstrací policie požádala „vzhledem k aktuální epidemiologické situaci“ a „s ohledem na své zdraví i zdraví ostatních“, aby lidé nerespektovali výzvy k účasti. Naopak z řad popíračů Covid-19 se objevily také hrozby o možných útocích na nemocnice, mediální domy, ministerstva a parlament. Policie nepředpokládala, že by se situace mohla takto vyhrotit, ale byla připravena zvláště ochránit vytypované různé budovy a zařízení a dohlížela na očkovacích trasách ve Vídni. V centru města na výdejních testovacích místech bylo oznámeno, že demonstrace by mohly vést ke zpoždění při odběru testů PCR nebo jejich vyhodnocení. Vzhledem k tomu, že Vídeň povoluje obnovení všech čtyř schválených vakcín proti CoV po pouhých čtyřech měsících, se před očkovacími centry tvoří fronty.

V sobotu mnoho lidí nakupovalo v centru města před lockdownem. V obchodních centrech země byl proto již ráno čilý ruch. Módní řetězce, ale i jiné obchody nabízely vysoké slevy a v popředí byly cílené objednávky na předčasné vánočních nákupy.Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.