Egyptský revolucionář exkluzivně pro Vaši věc: „Občanská válka nebude!“

obrazek
12.8.2013 12:52
Na dovolené v egyptském letovisku Hurghada jsem se seznámil s místním politickým aktivistou Bassemem Williamem, který patří ke křesťanské menšině a je hlavním organizátorem demonstrací v oblíbené destinaci na pobřeží Rudého moře. Vzhledem k tomu, že země pyramid je nyní v centru světové pozornosti, využil jsem této příležitosti ke krátkému improvizovanému rozhovoru, abych čtenáře serveru Vaše věc seznámil s jeho pohledem na aktuální dění. Ačkoliv je o událostech z počátku července obvykle referováno jako o vojenském puči, podporovatelé armády hovoří o „druhé revoluci“.

Proč byl prezident Muhammad Mursí svržen egyptskou armádou?

B.W.: Byl svržen, protože to žádaly miliony Egypťanů na náměstích. Lidé protestovali po celé zemi a žádali armádu, aby zasáhla a osvobodila Egypt od vlády „muslimského gangu“.

Udělal Mursí během své roční vlády něco pro obyčejné lidi? Došlo např. ke zvýšení životní úrovně nebo zlepšení ekonomické situace?

B.W.: Neudělal vůbec nic.

Je armáda dostatečně silná, aby zabránila vypuknutí občanské války?

B.W.: Ano, samozřejmě. Egyptský lid své armádě velmi důvěřuje a zkušenosti z historie dokazují, že v Egyptě občanská válka nikdy nebyla ani nebude. (Všichni dosavadní prezidenti – Gamálem Abdalem Násirem počínaje a Husním Mubarakem konče – vzešli z řad armády, pozn. aut.)

Jaká strana podle tebe zvítězí v příštích volbách? Kdo bude novým prezidentem?

B.W.: Liberální a islamistické strany budou mít přibližně stejnou podporu. Doufáme, že příštím prezidentem bude současný viceprezident Dr. Muhammad Baradej, nositel Nobelovy ceny míru a bývalý generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii.

Salafisté ze strany Núr (Světlo) skončili v minulých volbách na druhém místě. Je tato radikální islamistická formace schopná vyhrát příští volby, jestliže bylo Muslimské bratrstvo odstaveno od moci a je nyní oslabené a v defenzivě?

B.W.: Ne. Salafisté nemají tak silnou podporu Egypťanů. Lidé odhalili, kdo hraje na náboženskou strunu, aby rozdělil národ, a to už nebude podruhé fungovat.

Jaká je role USA v egyptské revoluci?

B.W.: Američané využili naši revoluci z roku 2011, aby přivedli Muslimské bratrstvo k moci za účelem vytvoření nového pořádku na Blízkém východě a ochrany Izraele. (Antiamerikanismus je de facto jediná platforma spojující oba znesvářené tábory – stoupence armády, sekularisty a liberály na straně jedné a islamisty na straně druhé – pozn.aut.)

Viděl jsem během demonstrací kromě portrétů generála Sísího, který je nyní v Egyptě národním hrdinou, i portréty Vladimira Putina. Prosazují revolucionáři nějakou formu spojenectví s Ruskem?

B.W.: Je to pouze vyjádření díků těm, kteří naši věc podporují.

Hraje bývalý prezident Husní Mubarak nějakou roli v současné situaci? Komentuje politickou situaci z vězení?

B.W.: Ne.

Co si myslíš o válce v Sýrii?

B.W.: Podporuji prezidenta Asada, protože bojuje proti teroristům.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.