Jaromír Novotný: Kam směřuje Egypt?

obrazek
3.7.2013 10:14
Ve dnech, které následovaly po svrhnutí režimu prezidenta Mubaraka, zazněly úvahy o tom, kam bude směřovat vývoj v této zemi.

V podstatě existovaly tři scénáře:

1) Egypt se vydá směrem k demokratickému uspořádání po vzoru Turecka - v té době to byl ale scénář nejméně pravděpodobný, pro „západ“ však nejpřijatelnější. Dalo by se říci, že to bylo „přání otcem myšlenky“.

2) Egypt půjde cestou Íránu - Islámské bratrstvo se chopí moci a zavede vládu islámského duchovenstva, toto si však nikdo na „západě“ nepřál.

3) V Egyptě po delším období chaosu, se moci znovu chopí armáda a země nastoupí cestu po vzoru Pákistánu -  scénář velice pravděpodobný.

Nu a po více než dvou letech je Egypt v situaci, kdy polovina obyvatelstva je nespokojena s vládou Islámského bratrstva a s jeho snahou směřovat vývoj k islámské teokracii. V ekonomické oblasti se pro obyvatele nezměnilo k lepšímu vůbec nic, naopak se hospodářská krize v Egyptě prohloubila, nezaměstnanost dále rostla a naděje na zlepšení zmizely v dáli. Frustrované obyvatelstvo začalo opět demonstrovat proti prezidentovi a vládě. Již jsou první mrtví, opozice dala prezidentovi Mursímu lhůtu k odstoupení, ale on ji promptně odmítnul. Na scénu se vrátila armáda, vrchní velení dalo politikům oběma táborů lhůtu 48 hodin k vyřešení situace, jinak armáda zasáhne. 

Došlo tedy na naplnění scénáře číslo 3. Egypt je na začátku „pákistánské“ cesty. Nyní bude jen záležet, jak osvícený bude příští vojenský vládce Egypta a v jaké míře bude přihlížet k názorům obou znesvářených stran egyptské společnosti. Rozhodně je tento scénář lepší, nežli mít na prahu EU stát v rozpadu, jako je tomu v případě např. Libye.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: Egypt, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Nemohu tipovat, která ze tří variant se uskuteční.

Jsem však přesvědčen, že s určitostí Egypt v dohledné době nevybředne z velmi těžké ekonomické krize.  Rostoucí počet obyvatelstva pro které není dost potravin, nepřipravenost na nějaký rozvoj a  trvající politická nestabilita.

V zemi, která nemá ani dostatek energetických surovin (paliv a elektrické energie), kdo tam půjde.              

Nikdo nebude vkládat investice do země na pokraji občanské války.

Lakmusovým papírkem je trvalý pokles počtu turistů. Já možnost nějakého rozvoje nevidím.

Leda, že by to někdo DLOUHODOBĚ vzal "u úst". Tak snad jenom ta armáda.