Jaromír Novotný: Muslimské bratrstvo postupně směřuje egyptskou společnost k občanské válce

obrazek
16.8.2013 21:47
Egypt, nejlidnatější arabská země s více než osmi desítkami milionů obyvatel, se začala pohybovat po nebezpečné spirále násilí, která může skončit občanskou válkou. Muslimské bratrstvo otevřeně vyzývá k demonstracím proti přechodné vládě. Tyto demonstrace organizuje a do velkých měst dopravuje své stoupence z venkova. Organizačními centry jsou mešity, odkud věřící po bohoslužbách odcházejí protestovat. Původně mírumilovné demonstrace se postupně mění v ozbrojené útoky na vládní budovy a policejní stanice.

Souběžně s tím roste násilí proti křesťanské menšině koptů, jichž je v Egyptě asi 10% obyvatelstva, tj. osm milionů. V hlavním městě Káhiře již došlo k útokům na kostely. Kopti se, celkem pochopitelně, brání. Náboženským fanatikům se rovněž postavila liberální část populace, která organizuje vlastní demonstrace na podporu přechodné vlády a armády, která je považována za zachránce sekulárního uspořádání egyptského státu. Příkop v egyptské společnosti se tak prohlubuje. Včera bylo při potlačování demonstrací zabito více než 600 lidí, počet obětí pátečních (16. 8.) střetů se dozvíme během několika dnů.

Mezitím představitelé mezinárodního společenství od OSN, přes USA, Velkou Británii, Francii až po EU vyzývají ke klidu a k národnímu usmíření. Nepamatuji si, že by těchto výzev islamisté, kdykoli, kdekoli ve světě někdy uposlechli.

Nejrozumnější se jeví reakce Skandinávských zemí, které mají starost o všechny své občany a organizují tento víkend jejich evakuaci z Egypta. 

Naše úřady ještě včera nepovažovaly za nutné varovat před cestami do Egypta, přestože úřady SRN a Ruska cesty do Egypta nedoporučovaly a prodej zájezdů do této destinace zastavily. Podle údajů českých médií se v současné době nachází v egyptských letoviscích 5 000 našich spoluobčanů. Zabývá se někdo na MZV a MO přípravou na jejich evakuaci?

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.
Klíčová slova: Egypt, zahraniční politika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Štingle,

když není pan Šebek schopen problém absorbovat a vysvětlit, mohl byste to udělat Vy. Ale aby tam nebyly samé tečky a otazníky.

 

paysan

Pane Šebku: Stručně, jasně a dobře. Dík.

antoninsebek

Paní Kateřino, musím se zastat pana Novotného.

Vy, jak jste naznačila, máte blízké vazby na muslimský svět. Zjednodušeně jej rozdělím na tu část "s ropou" a "bez ropy" Egypt je typický příklad té druhé varianty. Nepotěším Vás.

Typické rysy: málo vyspělá ekonomika a nekontrolovaný růst počtu obyvatel tenduje k tomu, že (jako např. v Egyptě) už nejsou ani peníze na zvýšené dotování chleba. Na druhé straně se obyvatelstvo (nejcitilivěji to vnímá mládež) pomocí mezinárodního TV vysílání a celosvětových sítí přesvědčuje o tom, že v řadě zemí se prostě žije lépe.

Jakýkoliv pokus o volby potom vypadá takto: Kdo chce zvítězit, musí mít podporu ARMÁDY (to ano - v tom souhlasím), ale současně musí SLIBOVAT NESPLNITELNÉ a RYCHLÉ ZLEPŠENÍ. Najde také viníky (např. Izraelce, předchozího vladaře či náboženské protivníky). Výsledek: nestane se nic, životní úroveň se naopak dále zhorší. Přichází nepokoje a děj se opakuje. Armáda slouží pro uklidnění situace před hrozbou občanské války.

Ve většině takovýchto zemí nejenže není žádná zkušenost s demokratickými principy, většina lidí ani netuší co to je. Že "to" má také plno negativ.  Polovina obyvatel takovéto země (ženy) si hned tak k demokratickým principům ani nečuchne. Co si v takové situaci chcete "vydemonstrovat", proboha? (pardon: pro Alláha)

Já se obávám, že svůj podíl na vzniku těch "muslimských jar" má západní civilizace se Strýčkem Samem v čele. To není nic nového. V Tunisu, Sýrii a v Egyptě se situace může zlepšovat POUZE VELMI POMALU, kvůlivá předchozím argumentům také pouze ŘÍZENÝM PROCESEM. Někdo tam roli "moudrého a spravedlivého vládce s pevnou rukou a velkými kompetencemi plnit musí. Možná to mohlo trvat tak 20 let. Po krachu těchto snah bych ještě dalších 20 let přidal. Podotýkám: to za předpokladu, že se tam začne něco smysluplného dělat. Do takovýchto zemí se  mnoho turistů nepohrne a cizí kapitál tam nevstoupí. Moje prognoza: kromě Číny.