Jiří Paroubek: Evropské politické elity se musí vrátit do světa reálné politiky

13.5.2014 12:44
Referenda obyvatel ve dvou částech východní Ukrajiny jsou revolučními akty a mají stejnou legitimitu jako současná vláda v Kyjevě, tedy žádnou. Avšak referenda za odtržení budou podle všeho pokračovat v Charkově, Oděse i jinde.

Uspořádání referend svědčí především o jedné věci. Vláda v Kyjevě nemá v těchto oblastech na situaci prakticky žádný vliv. Nasazení ozbrojených složek ke „sjednání pořádku“ může být pro zemi, která balancuje na okraji občanské války, signálem k zahájení ozbrojeného konfliktu. Tak, jak jej známe z někdejší Jugoslávie.

Evropská komise právě rozhodla o prvním záchranném pásu pro Ukrajinu v rozsahu 37 mld. Eur. Je potřeba říci, že ukrajinská státní kasa je v tuto chvíli zcela prázdná.

Ukrajina musí zaplatit Rusku dlužných tři a půl miliardy dolarů za odebraný plyn. A každý měsíc předem za nové dodávky. Sanace státních financí země bude v první fázi stát 80 mld. USD. Ukrajina je pochopitelně nemá. Sanace Řecka z různých zdrojů dosud stála přes 220 miliard eur a zdá se, že sanace Ukrajiny bude finančně ještě náročnější.

Jaké může kyjevská vláda poskytnout záruky, aby peníze vydané z EU nebyly rozkradeny? A utopeny v černé díře korupce, jako „rozvojová“ pomoc ukrajinským oligarchům? Bohužel záruky nemůže dát žádné. Proto nebudeme takovou „pomoc“ podporovat.

Západ by měl neprodleně začít jednat s Ruskem, po volbách také se zapojením legitimně zvolených reprezentantů Ukrajiny, o budoucím statutu Ukrajiny, který by vycházel ze skutečných tužeb ukrajinského lidu a respektoval by bezpečnostní zájmy Ruska, pro které je vstup Ukrajiny do NATO nepřijatelný.

Jiří Paroubek, expremiér a lídr strany LEV 21 pro volby do EP

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: náklady transformace, Ukrajina

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

sahosek

 

Omyl. Legalita obou jevů je stejná, leč legitimita výsledků referenda je naopak velmi vysoká.

paysan

Naprosto sohlasím a jen se ptám proč stejně realisticky věci posuzují JEN politici vně okruhu, který je momentálně u moci a nečiní tak ti, co by činit měli. Nezbývá, než se utvrzovat v přesvědčení, že "vládní" politici nemohou, anebo přímo nesmí vyjadřovat vlastní názor na věc. Jiné vysvětlení totiž relevantní není.