Jiří Paroubek: Impozantní vítězství R. Fica a Smeru

obrazek
11.3.2012 12:57
Je to skvělé a zářivé vítězství Smeru a Roberta Fica. Smer – sociálna demokracia získal vynikajících 44%. Bylo mně velmi líto dvou komentátorů v ČT24, kteří nemohli pochopit, proč Smer vyhrál dokonce i v Bratislavě.

Proč byl Smer ve volbách tak úspěšný?

1. Lidé prostě už nechtěli pokračovat v dnešní slovenské politice, která zapadla do naprostého marasmu. Politického i morálního.

2. Aranžéři, loutkáři, kteří se pokusili zvrátit politický vývoj v zemi nezadržitelně směřující k vítězství R. Fica, použili kauzu Gorila (podobným nástrojem byly pro českou pravici před volbami v květnu 2010 dinosauři a Řecko), nebyli vůbec úspěšní. Byl to zoufalý a hloupý krok. Levicoví voliči se nedali odtlačit od Smeru, nedali se oblafnout. Neuvěřili virtuální realitě, ale své zkušenosti a instinktu. Slováci - na rozdíl od Čechů v květnu 2010 - složili skutečnou politickou státní zkoušku. I Slováci nyní sice připustili do svého parlamentu politické skupiny á la Věci veřejné, ale dali jim jen omezený mandát.

3. Ficův Smer drží dlouhodobě jasnou ideovou a programovou linii, a to bez ohledu na to, zda se v jisté době zdálo (volby 2010), že tato cesta není cestou k úspěchu. R. Fico však nepřipustil rozmělnění této generální linie a Smer i voliči tuto principiálnost ocenili. Chtělo to kromě principiálnosti také trpělivost.

4. Smer má jasný program a jeho lídři mají za sebou vynikající exekutivní zkušenost. Fico byl velmi dobrým předsedou vlády a jeho kolegové úspěšnými ministry. Lidé ve složité době hledají zkušenost a skutečné, ne marketingové lídry. R. Fico skutečným lídrem je.

5. Také marketing Smeru byl prostě nejlepší. Lídři Smeru šli mezi lidi. Jejich oponenti se lidí (asi i oprávněně) báli. Demonstracemi v souvislosti s "Gorilou" se nepodařilo mítinky Smeru vytlačit z náměstí slovenských měst. Způsob vedení volební kampaně, alespoň podle mého názoru, zajistil v parlamentu Smeru ony mandáty, které vytvořily absolutní většinu 83 mandátů ve 150-členné Národní radě Slovenska.

Ficovo vítězství je vítězstvím erudice, socialistického programu, ale také zdravého rozumu Slováků.

Česká levice se musí dobře poučit z výsledku voleb na Slovensku. Česká sociální demokracie zejména není schopna držet jasnou principiální programovou linii. Žádná programová záležitost není pro ČSSD tak svatá, aby nemohla být opuštěna. O tomto víkendu jsme se dozvěděli, že soc. dem., bude-li stranou vládnoucí, zachová poplatky v nemocnicích. Opravdu "principiální" postoj těch, kteří se stali např. hejtmany krajů na základě politického programu zcela opačného. A co dezerce z programových principů ČSSD v oblasti sportu (připravili sport o 1,2 mld. Kč), v životním prostředí (pomohli prosadit špatný zákon o ovzduší) anebo církevních restitucí (žádné avízo snížení finančních náhrad katolické církvi)? Naopak čeští národní socialisté půjdou zcela principiální cestou až do sněmovních voleb.

Smer má vynikající mandát ustavit jednobarevnou vládu. Moudrý státník - bude-li k tomu mít partnery i na druhé straně - přizve i v této situaci do vlády jednoho koaličního partnera. Maďarská strana Most-Híd anebo KDH by mohli být dobrými koaličními partnery. Obávám se však, že se obě tyto konstruktivní, demokratické strany zaleknou té obří převahy Ficova Smeru v Parlamentu.

R. Ficovi se otevírá cesta pro Slovensko naprosto nejlepší - uskutečnit v zájmu země svůj program.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: ČSSD, LEV 21, Slovensko, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

heriot

Slovákům je třeba blahopřát, zastavili pravicové řádení na poslední chvíli.

Bohužel u nás? Stačí porovnat Fica se Sobotkou a všem nadějím je konec...Fico seděl v povolebních diskusích ve studi proti 5 pravicovým politkům a dokázal s přehledem všechny ty jejich demagogické útoky s přehledem ustát. Sobotka by byl v takové situaci jenom pro smích...

heriot

Slovákům je třeba blahopřát, zastavili pravicové řádení na poslední chvíli.

Bohužel u nás? Stačí porovnat Fica se Sobotkou a všem nadějím je konec...Fico seděl v povolebních diskusích ve studi proti 5 pravicovým politkům a dokázal s přehledem všechny ty jejich demagogické útoky s přehledem ustát. Sobotka by byl v takové situaci jenom pro smích...

pudlikmaxik

můžeme jen tiše závidět a čekat na velké volby za dva roky.....jinak ale česká propravicová média opět nelení a perlí ...ale vzniká tady velká otázka, jak sjednotit na levicových základech českou levici tak, aby se nedostaly volby zase do nějakého patového stavu. Ta otázka je i pro Jiřího Paroubka, Bohuslava Sobotku, Miloše Zemana, příp. další.......

Jaroslav Židlický

Ficův SMER byl v letošních předčasných volbách mimořádně úspěšný i proto, že po volebním vítězství v roce 2010, když se mu nepodařilo najít koaličního partnera pro sestavení vlády - spořádaně odešel do opozice. Nikdo z vedení SMERU neoznačil Roberta Fice za strůjce volebního neúspěchu, tak jak se to např. v Čechách v obdobné situaci stalo Jiřímu Paroubkovi. Slovenští sociální demokraté se naopak kolem svého volebního lídra a předsedy ještě více semkli. Výsledkem byla dlouhodobě jasná a principiální politika, která vyvrcholila letošním drtivým volebním vítězstvím. Slovenští sociální demokraté mají tak historickou šanci naplnit beze zbytku svůj volební program a přesvědčit občany, že sociální stát není ještě mrtev a stojí za něj bojovat. Pro současnou ČSSD se třemi mocenskými centry a nevýrazným předsedou je úspěch SMERu otázkou k zamyšlení, či spíše zpytování vlastního svědomí.

videnak
Dobry den, Ano ukazalo se,že pokud je jednota a tahne se za jeden provaz a k tomu je jasny lidr ktery umi ukazat směr tak potom dobry vysledek je zaručen. V Česke republice tomu neumětelove ve vladě v čele se svazakem umetavaji cestičku, je třeba se dat na levici dohromady, nebojovat proti sobě, ale odhalit korupčniky a zloděje a potom bude lepe. Přeji hezky den.