Jiří Paroubek: Metylalkoholová aféra - stát fatálně selhal

obrazek
20.9.2012 14:29
Potravinářská komora a její prezident Miloslav Toman říkají, že „vina za stávající situaci je tak jednoznačně kladena na legální výrobce, ačkoliv je více než zřejmé, že v tomto případě selhaly kontrolní orgány ministerstva financí a ministerstva zdravotnictví, které svým nekonáním umožnily dovoz metanolu a jeho nelegální zpracování na území ČR.“

Jak Toman upozorňuje, bylo to za ministra financí Miroslava Kalouska, kdy byl zrušen stálý dozor celníků v lihovarech a začal tam docházet jen namátkově!

Selhávají také finanční úřady, které rezignovaly nad kontrolou velké části maloobchodu a podobných služeb. V těchto obchodech se prakticky neplatí cla, spotřební daně, DPH, ale ani daně z příjmů a pojištění. Velmi zde chybí finanční policie, kterou před lety zlikvidoval někdejší ministr vnitra Langer.

Veškerá energie ministerstva financí se místo toho soustředila na zvyšování nepřímých daní a odmítání registračních pokladen, a to pod záminkou, že jsou neúčinné a drahé. Proč na nich tedy podnikatelské svazy obchodu tak trvají? Proč je považuje i Potravinářská komora za klíčové opatření? A kolik bude stát nynější metylalkoholová krize, dále prohibice a nakonec i její trvalé důsledky nejen v podobě výpadku daní, ale také v podobě krachu řady subjektů a zvýšení nezaměstnanosti a sociálních podpor?

Dále je tu závažné selhání ministerstva zdravotnictví. Hlavního hygienika nemáme půl roku, přestože role hygienické služby je v ochraně zdraví a životů klíčová. Také tady se šetří, snižuje počet zdravotních ústavů a celkově laboratorních kapacit hygieny, které si rozebírají privatizátoři. Ministr zdravotnictví se nyní snaží zbavit odpovědnosti a svést chyby na své předchůdce ve vládách sociální demokracie před dlouhými šesti lety (to už by se mohl vymlouvat i na nájezdy Tatarů).

Chce taky služby hygieny omezit na epidemiologickou ochranu. Přitom – jak uvedl policejní prezident Martin Červíček – jsou to krajské hygienické stanice, kdo je zastřešujícím orgánem probíhající masové kontroly provozoven spojených s výrobou a distribucí lihovin, které provádí policie. Privatizovat některé části činnosti hygienických stanic může mít fatální následky.

Selhává také ministerstvo zemědělství, které se smířilo se škrty v rozpočtu Státní potravinářské a zemědělské inspekce. Inspektorů už je jen 215. Co asi zmůžou, to se dá vyčíst z údaje, že nyní zvýšili počet kontrol alkoholu – podle ústředního ředitele Jakuba Šebesty – několikasetnásobně.

Selhalo také Ministerstvo průmyslu a obchodu a jeho Česká obchodní inspekce, která má na starosti mimo jiné tržnice. Tam vídáme spíše celníky, jak pózují nad zabavenými padělanými tričky u vietnamských prodejců, ale priority by měly být tam, kde jde o život.

Neuvěřitelná je laxnost policie a ministerstva vnitra, které se soustřeďují na snižování počtu policistů, přestože míra organizovaného zločinu se zvyšuje - tiskem opakovaně probíhaly zprávy o tom, že minimálně pětina lihovin na trhu má nelegální původ a tento podíl roste. Vzniká důvodná obava, že organizovaný zločin už narostl do takové míry, že státní orgány nejsou schopny reagovat, nemají sílu, možná ani odvahu, a kdoví, zda leckde i motivaci. Jsou prostě zapojeni…

Vraťme se k podstatě problému. Občané jsou zabíjeni jedem, který se u nás oficiálně nevyrábí. Je z dovozu? Vyrábí se tajně? Obojí je možné.

Metylalkohol zabíjí proto, že nelegální stáčírny nemají laboratoře a nevěděly o něm? Nebo proto, že ho tam daly víc než jindy, z jednoduchých důvodů – je levnější. Ale co když jde o teroristický čin? Pak by to nebyl jednorázový problém.
Kde je ale konec nebezpečí? Většina kontaminovaného alkoholu byla koupena v kamenných obchodech. Jenom v laciných lahvích? V tržnicích se dají vidět všechny světové značky, alespoň podle vinět. Ceny jsou však jinde. Dostaneme někdy jistotu, že přípitek s přáteli není ruskou ruletou?

Metylalkohol v lihovině nezabíjí jen lidi, zabíjí i důvěru občanů ve schopnost státu jej ochránit. Ale proč by potom měl občan platit daně?

Metylalkohol zabíjí i důvěru v české lihoviny a možná i širší okruh potravinářského zboží. Je jasným dokladem toho, že česká státní správa je po šestiletém působení pravicových vlád v naprostém rozpadu.

Pokud jde o samotnou hygienickou nezávadnost lihovin, jde přitom podle Potravinářské komory o řešitelný a nijak zvlášť komplikovaný problém. Co je třeba udělat:

Zakázat dovoz metanolu, zavést registrační pokladny, které umožní zjistit, jestli se v hostinci neprodává i něco, co nebylo na dodacích listech, dále zvýšit počty potravinářských a obchodních inspektorů, hygieniků, celníků a dalších, kdo se podílejí na inspekčním provozu, a překvalifikovat porušování zákonů o výrobě a distribuci alkoholu na trestný čin.

Okamžitě je třeba udělat inventuru u výrobců a prodejců, od největších až dolů – co je v lahvích, jaké jsou kolky, jaká je dokumentace.

Potravinářská komora navrhuje ještě jedno důležité opatření - okamžité ustavení vládní komise složené ze zástupců státní správy, odborníků z univerzit a z potravinářského sektoru, kteří by byli schopni najít skutečně efektivní řešení této situace namísto neúčinných zákazů legálního prodeje, které více než cokoliv jiného podporují růst černého trhu.

V krizi je nejvíc potřeba chladný rozum a odborná zkušenost a taky důvěra. Tomu by tato vláda mohla nejlépe pomoci tím, že odstoupí a vyhlásí nové sněmovní volby. Jiná metoda obnovy důvěry ve stát a jeho reprezentanty zřejmě už není možná.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Myslím, že stát neselhal, ale selhali totálně konkrétní jedinci, které je možné označit jednoduchým, snadno zapamatovatelným jménem, které jue velice dobře popsáno v knize Zmrdi, vohnouti a my - ZMRDI - smutné je, že jsou ve velmi vysokých státních funkcích -(

Jak se jich však zbavit? V současném volebním systému nastaveném tak, aby jim to zase "vyšlo" to asi nepůjde. Občanské iniciativy jsou velmi roztříštěné a jejich sjednocení je v nedohlednu. Nakonec budeme děkovat snad odvážným plukovníkům a podplukovníkům, když nás dokáží Zmrdů zbavit a vrátit tomuto národu suverennost a čest.