Jiří Paroubek: Řecká krize v nové fázi!

obrazek
2.11.2011 16:56
Když si dnes prohlížím evropský tisk, vidím velké zděšení médií a evropských politických elit nad nejnovějším vývojem v Řecku. Premiér J. Papandreu se jak známo vyjádřil, že jeho vláda je připravena vypsat referendum o „úsporných balíčcích“ včetně evropským summitem přislíbené finanční pomoci. To vše v situaci, kdy zřejmě více než polovina řeckých občanů je proti akci EU na záchranu řecké ekonomiky.

Vysvětlení tohoto postupu je celá řada. Nabízí se například to, že Papandreu a jeho vláda PASOKu jsou již „grogy“ po více než dvou letech boje s větrnými mlýny. Další možné vysvětlení spočívá v tom, že se premiérovi drolí vlastní (jediná) vládní strana. Za týden, dva či pět už Papandreu nemusí mít potřebnou většinu v parlamentu. Zkrátka Papandreova strana, její matadoři, ztrácejí vůli a naději, že jsou schopni problém zvládnout. Třetí možností této riskantní hry je, že se premiér pokusí referendem zvrátit trendy v řeckém veřejném mínění a vyrazit tak trumfy pravicové opozici z konzervativní strany Nová demokracie.

V každém případě nelze přehlédnout nelíčené zděšení celé politické třídy zemí EU z posledního vývoje v Řecku.

Přední evropští politici se po summitu EU z minulého týdne již domnívali, že jsou na správné cestě. Domnívali se, že po vyhlášení tzv. řízeného bankrotu mají vyhráno. A za týden je vše jinak. Někteří z nich dali v této souvislosti všanc dokonce své kariéry (Merkelová, Radičová).

Neřízený bankrot Řecka se nyní přiblížil. Sami jeho občané si rozhodnou o budoucnosti svého státu.

Když jsem byl v létě tři týdny v Řecku, měl jsem možnost ve velmi přátelských rozhovorech s mnoha Řeky slyšet jejich názory na problémy jejich země. A na možnosti jejich řešení. Byl jsem často zděšen. Za jejich problémy prý může euro. Němci jim prý dluží reparace za II. světovou válku. Třetím častým bludem byla teze o „příšerné“ Merkelové. Snažil jsem se trpělivě všem – a musím opakovat velmi přátelským řeckým lidem, s nimiž jsem mluvil – vysvětlit, že euro není příčinou jejich potíží. Že reparace za válečné škody 66 let staré jsou chimérou. A že Merkelová se vůči Řecku – možná i s ohledem na německé banky exponované v nákupech řeckých dluhopisů – chová velmi slušně a odpovědně. Měl jsem ale pocit, že odpovědi na tyto otázky by měl poskytnout Řekům někdo jiný nežli já. Řecká vláda i opozice a také média.

Zejména funkcionáře PASOKu zajímalo, co bych dělal se svými zkušenostmi bývalého českého premiéra etc. (to, že jsem byl také náměstkem pražského primátora pro finance, na ně působilo stejně silně jako funkce premiéra) na jejich místě. Řekl jsem jim, že bych udělal velkou koalici na dobu nezbytnou k překlenutí krize. Že bych lidem říkal pravdu, ať je jakákoliv. Jako kdysi Roosevelt předtím i poté, co se poprvé stal americkým prezidentem a začal směle překonávat Velkou krizi.

Uskromnit se a hledat množnosti k posílení příjmů státu např. z prodeje státního majetku. Ale hledat i netradiční řešení např. ve výrobě elektrické energie na úrovni obcí (fotovoltaické panely mohou být v Řecku „zásobovány“ slunečním svitem deset měsíců v roce).

Uvidíme, jaké zprávy přijdou z Řecka v příštích dnech. Naděje umírá poslední. Myslím, že pokud politická elita Řecka (unisono vládní PASOK i opoziční Národní demokracie) neprojeví odpovědnost, nemá smysl jejich zemi držet v eurozóně. Nic se ale nejí tak horké, jak se to uvaří. Bude tomu tak i v případě Řecka.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: EU, eurozona, Řecko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Dobrý odkaz o Řecku:
http://www.osud.cz/valka-o-recky-medialni-obraz-pokracuje

cernik

Navázal jsem na J. Paroubka v úvaze : Ach to Řecko jedno ...,

kde jsem analyzoval některé otázky přístupu k řeckým problémům.

pudlikmaxik

vážení, dovolím se jeden postřeh:

Evropa (ta západní , které říkám SNFSR - Svaz německo-francouzských socialistických republik) je zděšena a hlavně jsou zděšeny burzy ! Čím je zděšena ? že Papandreu vyslovil názor či podmínku uskutečnění referenda řeckých občanů ? To by ale svědčilo o tomto:

1. burziáni, bankovní mafiáni a pod. jsou navázáni na všechny ty vládní představitele, už se viděli, jak budou zase požírat řeckou ekonomicku - to je v případě, když se Řecko tzv. podvolí SNFSR,

2. druhé vysvětlení je to, že burziáni, bankovní mafiáni, vládní představitelé se bojí toho, že by řecký občan mohl vyjádřit svobodně svůj názor o tom, co si myslí o EU - a proto to zděšení, protože burziáni, bankovní mafiáni, vládní činitelé by tak přišli o své kšefty z drancování Řecka.

3. co je lepší řešení ? jsem toho názoru, že určitě ať si rozhodne o svém státu řecký občan. On bude nést dlouhodobě následky jakéhokoli rozhodnutí.

pavelneduna

Vážený pane Paroubku

Díky za Váš názor. Jsem rád, že se najde politik, který říká svůj názor i když je dnes Euro skoro sprosté slovo. Dneska i pánové z ČSSD kličkují a nejraději by předstírali, že s nad v EU ani nejsme. Je jasné, že za svůj názor dostenate jednu z prava a druhou z leva. Ale take je jasne, že nás Česká koruna neuchrání a v téhlecté krizi je jedno jestli platíme Eurem nebo ne. 

Po posledních volbách jsem přemýšlel, že už k příštím nepujdu, ale pokud nebudete mít ve straně Rtathy  a Sobotky .............

 

 

 

schlimbach

Díky za odpověď pane Paroubku, vy jste mě rozhodně nepobavil. Možná by stálo za to si uvědomit, že peníze nerostou na stromech ani na poli a ani je nenakopete v dolech. Ty se musí vytvořit. Vydávat dluhopisy a zadlužovat společnost dokáže kdejaký primitiv, obvzvlášť, když mu nedochází, že splatit je může pouze z vybraných daní i úroky z nich. Vy, co jste tu vládli v posledních 22 letech jste z nás nadělali otroky globálního kapitálu. Podle vaší logiky se domnívám, že čím hůře tím lépe? Z čeho tak usuzujete, že bych něco takového chtěl? Že mám jiný názor na svobodu občanů, na svobodu a svrchovanost společnosti? Jak můžete tak bohorovně tvrdit, když má společnost svoji měnu, že nebude mít na něco peníze? Musí se snad zadlužovat u jiných? Kdepak asi ty jiné země nebo investoři ty peníze berou? Trhají je na stromech? Nedejte se vysmát. Podívejte se na www.ekonomickareforma.cz - třeba se budete smát ještě více, na rozdíl od jiných -(

jiri-paroubek

Pánové Schlimbachu a Dubo, pobavili jste mě oba dva. K čemu je nezávislost, když celé vrstvy obyvatelstva nebudou mít z čeho žít... Stát bez peněz nemá na svůj provoz. Nechápu logiku čím hůře, tím lépe! K tomu opravdu nemohu jásat.

Nemá smysl reagovat na každou hloupost, kterou zmiňujete, ale "koho bude mrzet, že hráči trhu a banky prodělají pár stovek miliard? Občany?" Myslím, že v konečném důsledku obyčejné občany. Miliony drobných střádalů, kteří by po pádu bank přišli o peníze na svých účtech u bank. Třeba o všechny své peníze. Kdyby tak bylo možné pomoci jen těmto lidem a vykašlat se na plutokraty...

adamicek

Talé si myslím, že za krizi nemůže Euro ale vlády jednotlivých členských zemí EU a věřitelé, kteří bezbřeze zadlužovali státy EU a přitom na to neměli. V USA to také způsobila politika vlády a bank, když půjčovali na rizikové hypotéky skoro každému i bezdomovci aby měl vlastní barák. Dluhy byla modla desetiletí a hnací motor konjunktury a ted se tomu všichni diví i ti nejchytřejší a nejmocnější, proč to tedy tehdy tak mocně podporovaly? No kvůli zisku a teď když mají zkrachovat tak se jim nechce. Samozřejmě že EU má zachránit životně důležité banky ale s podmínkou, že bude mít majetkový podíl, tedy znárodnění, to ošklivé slovo pro naše média.

Pro Českou republiku je úplně jedno jestli má Euro nebo nemá, akorát by neměla ČNB a prezident tolik pravomocí a jen ČNB obhajuje proč tu je jen pro nás, ale vůbec nemáme na nic vliv, to aspoň Slováci nejsou úplně mimo a mohou o něčem rozhodovat, to našeho premiéra pošlou mimo jednací místnost, takže je to podobné jako Mnichov O nás bez nás.

schlimbach

Řecko svým bankrotem ve vlastní režii může paradoxně zachránit svoji nezávislost a vymanit se z otroctví na globálním kapitálu. Euro není všespásné a pokud skutečně budou pokračovat výprodeje evropských dluhopisů Číňanům a dalším věřitelům, bude celá EU za chvíli tam, co USA - zadlužená až po uši a někdo cizí bude rozhodovat o nás bez nás zase a opět ... bankrot Řecka, vlastní měna, kterou si budou spravovat sami, žádná volná směnitelnost drachmy, část dluhů mohou splatit (25%) z příjmů z turistického ruchu a víc ani "Ň". Řekové, držím vám pěsti.