Jiří Paroubek: Úřednická vláda je cestou do slepé uličky

obrazek
24.6.2013 11:13
Prezident Zeman naznačil, že mu bude vyhovovat spíše úřednická vláda nežli politická. Pan prezident, jak zdá se, chce postupovat neústavně. Situace je přitom v zásadě dost podobná té z dubna 2005, kdy jsem byl po ukončení premiérství S. Grosse V. Klausem jmenován předsedou vlády. A to na návrh tehdejší vládní koalice.

Vláda S. Grosse byla přitom těsně před pádem přitom podobně nepopulární, jako je dnes Nečasova vláda. A existovaly pochybnosti, zda vláda nová, pod mým vedením, bude mít potřebnou většinu ve sněmovně.

M. Zeman vždy respektoval jenom své politické zájmy. V tom se za deset let nezměnil. Teď chce jmenovat vládu, která nemá šanci získat ve sněmovně většinu. Nicméně několik (budoucích) exponentů SPOZ ze Zemanovy úřednické vlády může být vítanou posilou kandidátek SPOZ… O nic jiného nejde. Rusnokova vláda bude od první chvíle vládou - koho jiného, no M. Zemana.

Jaký je ústavní postup? Pověřit politika uskupení, které má šanci získat při hlasování o důvěře ve sněmovně potřebnou většinu. Pokud se ukáže, že tomu tak není, je namístě hledat jiná řešení. To může být např. zkrácení volebního období, jehož nepříjemným doprovodným momentem je to, že sněmovna bude fakticky vyřazena z politického dění zhruba nejméně na 3 měsíce (po rozpuštění sněmovny nastanou za 60 dnů volby, další čas bude nutný na ustavení vlády atd.). Senát však podle české ústavy nemůže suplovat rozpuštěnou sněmovnu, pokud jde o státní rozpočet a jeho sestavu. I tak by rozpuštění sněmovny bylo lepší řešení nežli úřednická vláda.

Poslanci strany LEV 21 Zemanovu úřednickou vládu svými hlasy ve sněmovně nepodpoří.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Rád bych odkázal na svůj blog zde ze dne 17.6.2013 - http://www.vasevec.cz/blogy/jak-dal

Nechci se nějak naparovat, ale zatím to vypadá, že jsem se se svou předpovědí moc nespletl - konec konců, zítra bude jasno. Pokud to tak dopadne, že zde bude "úřednická" vláda, pochybuji, že nakonec se bude chtít Kalousek i Nečas vzdát ihned své imunity, což znamená, že předčasné volby nebudou. Ve hře je zcela určitě i paní Peake, která ještě jistě ráda překvapí zdejší lid :)

Pokud to takto dopadne, rád bych najivně věřil, že si některá partaj uvědomí, že se nic moc neděje, protože ani jedna zatím nemá žádný program, který by dokázal něco skutečně podstatného vyřešit a změnit ve prospěch tohoto národa. Pokud si to uvědomí, nechť ten rok času zužitkuje k přípravě konkrétního programu a oslovení voličů. Beze změny nastavení parametrů celého systému řešení nedobré situace neexistuje.