Median znovu potvrzuje, že český volič začíná počítat s NS-LEV 21

obrazek
22.5.2012 12:54
Nejnovější výzkum volebních preferencí obyvatel potvrdil, že si Národní socialisté - levice 21. století (NS-LEV 21) získává přízeň českých voličů. Sběr dat k průzkumu navíc proběhl ještě před vypuknutím aféry Davida Ratha, která podle některých průzkumů skokově snížila preference ČSSD.

Agentura Median provádí toto šetření velmi spolehlivou výběrovou metodou a neomezuje se na uživatele internetu jako v případě průzkumu SANEP (tato agentura navíc nedotazuje obyvatele starší 69 let, kteří představují významnou část elektorátu). Vzhledem k relativně dlouhé době sběru dat nezohledňuje výzkum Medianu aktuální události posledních dnů. Dotazování proběhlo v období 17. 4. – 16. 5. Na průzkum tedy neměla vliv aktuální aféra D. Ratha. Právě tato událost zřejmě významně ovlivní aktuální volební zisk ČSSD. Indikuje to právě včera zveřejněný průzkum agentury SANEP, uskutečněný po zveřejnění aféry, podle kterého by ČSSD nyní získala 22,5% hlasů, což je podle tohoto průzkumu jen o 3 procentní body více, nežli získala KSČM.

Podle volebního modelu Medianu by podporu ČSSD na přelomu dubna a května vyjádřilo 32,5% voličů. Druhá ODS má podporu 20,5% voličů. Následuje KSČM se ziskem 14% a TOP09 se ziskem 11,5 %.Do sněmovny by se hraničním ziskem 5% hlasů dostala také KDU-ČSL.

Volební zisk NS-LEV 21 prezentuje agentura na úrovni 2,5% a je stejný, jako zisk strany Suverenita. Agentura, na rozdíl od jiných agentur v ČR, upozorňuje na zatížení výsledku statistickou chybou, která může výsledek zkreslovat až o 1,5 procentního bodu a to kladně i záporně. Aktuální volební zisk NS-LEV 21 se tedy po zohlednění této poznámky nachází v intervalu 1 – 4%.

Nesporně povzbudivým zjištěním pro NS-LEV 21 je fakt, že má aktuálně vyšší podporu obyvatel jako zavedené strany VV, Zelení nebo SPOZ, či Svobodní (všichni shodně 2%). Volební zisk nového subjektu NS-LEV 21 má potenciál růstu i vzhledem k očekávanému přesunu voličů dosud preferujících ČSSD.

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, LEV 21

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Krajtl

...která může výsledek skreslovat až o 1,5 procentního bodu...

 nemá tam být zkreslovat?

karel-nizbor

Pane Filipe, minule SANEP zveřejnil preference NS-LEV 21 okolo 3 procent. Je podivné, že teď stranu vůbec nezohlednil, zato Zemanovce ano. Zlí jazykové tvrdí, že SANEP zpívá píseň toho, jehož chléb jí. Naznačuje to i fakt, že ve všech hejtmanských preferencích vedl Michal Hašek a David Rath byl vždy na posledním místě. Michal Hašek coby nevýrazná myš sociální demokracie nejoblíbenějším hejtmanem? Je to k smíchu...

pudlikmaxik

pokud je známo, tak SANEP uvádí dokonce SPOZ přes 5 %, o LVU žádná zmínka.