Ondřej Kosina: Nezdařený atentát na venezuelského prezidenta?

obrazek
3.9.2013 08:30
Venezuelské úřady varovaly před plány krajně pravicových skupin zavraždit prezidenta Nicoláse Madura. Údajné spiknutí bylo veřejnosti sděleno na tiskové konferenci ministrem vnitra Miguelem Rodriguezem Torresem, který oznámil, že se v této věci angažovala desetičlenná skupina lidí z Venezuely, Kolumbie a USA. 15. srpna byli ve státě Miranda nedaleko Caracasu zadrženi dva Kolumbijci, u nichž se nalezly zbraně, deset venezuelských vojenských uniforem a fotografie prezidenta Madura a předsedy Národního shromáždění Diosdada Cabella.

Vláda věří, že tento komplot naplánovala venezuelská extrémní pravice ve spolupráci s americkými a kolumbijskými partnery. Venezuelský ministr vnitra obvinil nejen lídra opozice Caprilese, ale i kolumbijského exprezidenta Alvara Uribeho: „Toto spiknutí je osnováno z Miami ve spojení s Bogotou a Alvaro Uribe bez pochyby o všem, co se tady děje, věděl“. Za „mozek“ celé operace je považován v Miami žijící terorista kubánského původu Luis Posada Carriles, jenž v roce 1976 způsobil smrt 78 pasažérů letadla Kubánských aerolinek. Podle plánu měl sniper zastřelit Nicoláse Madura v rámci operace Baby a po vraždě měly cca čtyři stovky vycvičených lidí dělat paniku ve vojenských objektech. Na přípravu atentátu bylo vyčleněno asi 2,5 milionu amerických dolarů. Konzervativní opozice zaujala k výše zmíněným informacím přezíravý postoj a lídr pravice Henrique Capriles referoval o vládních obviněních jako o „lžích a recyklovaných povídkách“. Alvaro Uribe a Posada Carriles rovněž popřeli věrohodnost těchto obvinění a nazvali je „hanebnými a absurdními“.

Nicolás Maduro také poukázal na časovou shodu plánů jeho vraždy a vpádu USA do Sýrie: „Mezinárodní plán spočíval v tom, aby se to časově shodlo, jak se to pokoušeli udělat v roce 2002 v případě převratu proti Chávezovi a útokem USA na Irák“. Válka proti Sýrii by mediálně zastínila vraždu nepohodlného socialistického prezidenta a obrátila světovou pozornost na Blízký východ. Venezuelský prezident prohlásil, že je ochoten obnovit dialog s USA, zřekne-li se Washington „říšské pozice“ a změní-li svůj vztah vůči Caracasu: „Dokud si nás nebudou vážit, nebudeme s nimi hovořit… Vyzývám vládu Spojených států, aby změnila svou říšskou pozici. Venezuela je již unavena agresí ze strany USA“.

Maduro zmínil, že snaha o jeho fyzickou likvidaci nemá jiný cíl než zničení bolívarovské revoluce a podnícení občanské války ve Venezuele. Od smrti Huga Cháveze, jehož onemocnění rakovinou je stále předmětem spekulací, vzrostlo úsilí venezuelské extrémní pravice skoncovat s bolívarovskou revolucí za každou cenu. A každé odhalení atentátu na prezidenta Madura je opozicí obvykle zesměšňováno nebo označováno za konspirační teorii. Naposledy došlo k pokusu o destabilizaci země dva dny před dubnovými prezidentskými volbami, když byli zadrženi dva ozbrojení členové polovojenské organizace, u kterých se našly výbušniny, jimiž měli narušit průběh voleb. Podobné ze zahraničí režírované záškodnické akce proti krajně nepohodlnému socialistickému režimu lze očekávat i do budoucna.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.