Ondřej Kosina: Česko opět evropskou raritou!

obrazek
1.12.2012 11:48
Nečasova vláda se znovu předvedla. V roli věrného poskoka USA a Izraele hlasovalo Česko jako jediný evropský stát proti přijetí Palestiny za nečlenský (!) pozorovatelský stát OSN. Od neokonzervativců Schwarzenberga a Vondry opravdu nelze očekávat vyváženou zahraniční politiku. Stejní lidé, kteří v roce 2008 hlasovali pro uznání narko-teroristického kvazistátu Kosovo, nyní odmítli přiznat Palestině status pouhého pozorovatelského státu OSN. Po této frašce snad už jen chybí Davidova hvězda na české vlajce…

Pro návrh hlasovalo 138 zemí, 41 se zdrželo a 9 bylo proti. Pokud by se Česko zdrželo hlasování, jako to učinila většina zemí EU, dal by se tento postoj ještě pochopit, ačkoliv Francie, Španělsko, Itálie a několik dalších zemí EU hlasovalo pro. Ale postavit se po bok Nauru, Palau, Mikronésie a Marshallových ostrovů dává české zahraniční politice nový rozměr. Nabízí se otázka, zda vůbec Nečasova vláda chce, abychom byli součástí Evropy nebo spíše Oceánie jako výše zmíněné miniaturní ostrovní státy, které ještě donedávna patřily pod americkou správu.

Černínský palác toto rozhodnutí odůvodnil obavami, že přijetí Palestiny jako pozorovatelského státu OSN by mohlo ohrozit obnovení mírového procesu. Vláda však podle některých právníků tímto hlasováním vytvořila precedens – de facto prolomila kontinuitu české zahraniční politiky. Palestinský stát byl vyhlášen v listopadu 1988 Jásirem Arafatem a uznalo jej Československo a dalších 130 států. Podle právního výkladu Z. Koudelky „při dělení federace uznala Česká republika všechny státy, které uznávalo Československo k 31. 12. 1992. Musí se tedy respektovat jednou dané uznání, byť se to současné vládě nelíbí. Pokud nyní odmítneme respektovat naše uznání Státu Palestina, příští vlády nebudou muset respektovat mezinárodní jednání předchozích vlád. Jestliže současný kabinet nechce respektovat uznání Palestiny dané ústavním zákonem, mohou příští vlády odmítnout respektovat uznání Kosova dané pouhým usnesením vlády bez souhlasu prezidenta republiky, jenž zastupuje stát navenek.“

To hlavní, co blízkovýchodnímu mírovému procesu brání, je nelegální výstavba židovských osad na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě. Izraelský premiér Netanjahu ihned po hlasování v OSN přistoupil k odvetě a oznámil záměr vybudovat 3000 nových bytů na palestinských územích. Washington tento plán sice verbálně odsoudil, ale neudělá proti němu nic. Přestože už několik rezolucí OSN klasifikovalo výstavbu židovských osad za překážku míru a nezákonný akt, pokračuje i nadále. Jestřáb Bibi tak porušil i slovo, které dal americkému prezidentovi Obamovi, že s kolonizací nebude pokračovat. Cílem jeho plánu je rozdělení Západního břehu Jordánu na dvě části a faktická likvidace životaschopnosti palestinského státu.

V této situaci se palestinský prezident Mahmúd Abbás, který ztrácí autoritu ve prospěch radikálního Hamasu, pokusil pro svou zemi zajistit v OSN vyšší status. Netanjahuova konfrontační a militantní politika ale povede pouze k eskalaci napětí a růstu podpory Hamasu mezi Palestinci, kteří vidí, že umírněná politika nikam nevede. Bilaterální mírová jednání jsou nyní na mrtvém bodě a není divu – Izrael jedná z pozice síly vůči okupované Palestině a není nikým tlačen ke kompromisům. Tato jednání selhala a nastal čas pro mezinárodní dohled nad konstruktivním dialogem obou stran s jasně stanovenými pravidly. S pokračující kolonizací své země by se totiž Palestinci v rámci vleklého bilaterálního jednání nezávislého státu nemuseli nikdy dočkat.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Souhlasím s tím, že v otázce Kosova jsme se měli zachovat opačně, byť by to další vývoj situace nezměnilo. Stejně tak si nemyslím, že naše stanovisko ve věci Palestiny může cokoliv na vývoji změnit. Nemyslím, že bychom se vždycky museli chovat stádně, ve smyslu "postavte se jako SSSR (dříve) nebo postavte se jako EU (nyní). ¨

Jak vidno, problematikou Blízkého Východu se pravidelně zabýváte. Takže bych si ve Vaší větě (cituji) "V této situaci se palestinský prezident Mahmúd Abbás, který ztrácí autoritu ve prospěch radikálního Hamasu,.." změnil vid nedokonavý u slovesa "ztrácí" (autoritu) na vid dokonavý, pravdivý: Dávno ztratil autoritu, pokud vůbec někdy nějakou u Hamasu měl. Všimnul jste si, kdy naposledy zavítal do Gazy???  

Už jsem tady uváděl, že sami představitelé Palestinců (obou znepřátelených stran) si ve skutečnosti vytvoření palestinského státu nepřejí. Každý řádný stát se musí postarat o svoje občany (nakrmit je a dát jim práci) a musí se začít chovat jako každý jiný stát. To jest, neházet rakety na souseda. Palestincům vyhovuje, že dostávají peněžní dotace - především z USA, EU a ... Izraele. A mohou odpalovat rakety ze stanovišť blízko škol, nemocnic a mešit.  Nehledě na to, že by musely vzniknout hned dva "státy". A už jsem si tady také zaprognozoval, že pokud by se stal ten zázrak a v této oblasti byl vyhlášen místo svaté války Svatý Mír na Věky Věkův, tak první, kdo to poruší, budou Palestinci. Se stoprocentní jistotou.

Bylo by dobře, kdybyste své články doplnil o to, že již v roce 1948 OSN přijala svoje rozhodnutí o vzniku palestinského státu. A také o to, jak daleko šly ústupky Státu Izrael při dojednávání palestinského státu s Jásirem Arafátem. Ani v jednom případě to rozhádaní Palestinci (především z výšeuvedených důvodů) neodsouhlasili. Zkuste to příště, prosím, s menší zaujatostí a větší objektivitou. Děkuji.

P.S. A než budete zase (jako minule) psát něco ve smyslu, že bombardování Gazy bylo snahou nějakého papaláše po lepším volebním výsledku, tak si přečtěte na internetu dnešní článek z Lidovky.cz. Zde je adresa:

http://www.lidovky.cz/nemohl-jsem-se-ani-pohnout-lici-z-tel-avivu-svedek-vybuchu-p36-/ln_zahranici.asp?c=A121121_160008_ln_zahranici_jv