Scholz jednal včera s Bidenem, dnes s Macronem a Dudou

8.2.2022 10:58
Během inaugurační návštěvy německého kancléře Olafa Scholze u amerického prezidenta Joe Bidena obě strany demonstrovaly jednotu v ukrajinské krizi a v transatlantických vztazích. "Německo je jedním z nejbližších spojenců Ameriky," řekl Biden, když se setkal se Scholzem v Oválné pracovně a deklaroval, že se těší na úzkou spolupráci. "Jsme nejbližší spojenci a intenzivně spolupracujeme," zdůraznil Scholz.

Kancléř Scholz přijel do USA dva měsíce po složení přísahy v Bundestagu, kdy dva dny před příjezdem prohlásil, že „spolková vláda sice nedodává na Ukrajinu smrtící zbraně, ale společně s našimi spojenci máme již dlouhou dobu jasnou strategii." V americkém listu „Washington Post“ zopakoval přesvědčení, že"skutečnost je taková, že Německo je největším partnerem NATO v kontinentální Evropě, neustále posilujeme naše ozbrojené síly, jsme velmi dobrým spojencem." Na otázku, zda by spolková vláda pozastavila plynovod Nord Stream 2, pokud by Rusko napadlo Ukrajinu, Scholz znovu pythicky řekl, že „všechny možnosti jsou na stole“, což blíže nerozváděl.

Křesťanská Unie a liberální FDP požadují jasnější pozici. V diskusi o protiruských sankcích zahraniční expert CDU Norbert Röttgen v „ Die Welt“ řekl, že kancléř „by se neměl vyhýbat tomu, aby jasně řekl, že „ruská agrese znamená dočasný konec pro Nord Stream 2“. Ohledně odmítnutí německé vlády dodat Ukrajině zbraně požadoval vysvětlení, proč Německo nechce tak učinit. Generální tajemník FDP Bijan Djir-Sarai rovněž vyzval Scholze ke „společnému a jasnému poselství“ ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi a předsedkyně výboru pro obranu v Bundestagu Marie-Agnes Strack-Zimmermannová z FDP rovněž očekává, že Scholz se jasně vyjádří k Nord Stream 2. Scholzův rezervovaný tón ale hájila: „Jsou chvíle, kdy pracujete nenápadně a tiše a z každé informace neděláte velkou mediální věc“.

Předseda Zelených Omid Nouripour odmítl stanovisko nového předsedy CDU Friedrich Merze, že kritikou Scholze chce nyní najít svou roli vůdce opozice, ale ten ji vysvětluje docela dobře a přesně, proč by se zbraně na Ukrajinu v současné situaci neměly dodávat". Scholze podpořil i zahraniční expert Zelených Jürgen Trittin a odmítl také nařčení, že spolková vláda postupovala příliš váhavě nebo byla nespolehlivá. Mezitím se ministryně rozvoje sociální demokratka Svenja Schulzeová vyslovila pro rozšíření spolupráce s Ukrajinou, „protože sebevědomá a krizí odolná společnost nejlépe posílí Ukrajinu dlouhodobě.“

Německý tisk k návštěvě kancléře ve Washingtonu věnuje mimořádnou pozornost. HANNOVERSCHE ALLGEMEINE ZEITUNG vysvětluje: "Scholz se musí americkému prezidentovi Bidenovi ukázat jako důvěryhodný partner a hájit pověst Německa jako kotvy stability v Evropě. Pokud to dokáže, je to silný muž Evropy. Pokud selže, pověst Německa bude zničena. Těžká zkouška pro spolkového kancléře pouhé dva měsíce po nástupu do úřadu.“

TAZ poznamenává: „Ačkoli Scholzova inaugurační návštěva německého předsedy vlády stěží získá víc než jen okrajovou poznámku v americkém mediálním prostředí, kancléř má zvláštní příležitost: sociální demokrat může rozhovory využít a s Joe Bidenem na závěr veřejně udělat červenou čáru a bez řečnických frází pojmenovat důsledky. Kancléř slíbil vedení, teď musí splnit,“ požaduje TAZ.

STUTTGARTER ZEITUNG analyzuje: "Stěží je čas vyměňovat si zdvořilosti, na to je situace příliš vážná. Zatímco Joe Biden je v současné době v Bílém domě, který na rozdíl od Donalda Trumpa spojencům nic nevyčítá, ale projevuje pochopení pro jejich zvláštnosti a úzce spolupracuje. Tato bilaterální jednání sama o sobě dávají bolestně najevo, jak daleko jsou věci od cíle strategické suverenity, který byl formulován i v koaliční smlouvě o semaforech Ve skutečnosti dominance USA v alianci vzrostla – Biden nemůže vnímat politické poměry v Evropě jako úder štěstí: Velká Británie se odsunula na vedlejší kolej. Francouzský prezident Emmanuel Macron je ve volební kampani a Olaf Scholz vede vládní koalici, která se stále snaží najít svou linii zahraniční politiky.“ Tolik STUTTGARTER ZEITUNG.

WIESBADENER KURIER píše: "Mezinárodní pověst Německa značně utrpěla konfliktem na Ukrajině. Dokonce i v renomovaných amerických médiích, jako je New York Times, je aliance semaforů kolem spolkového kancléře Olafa Scholze popisována jako nejistý kanton a kvůli úzkým vazbám s Ruskem se nevěří. Velká nedůvěra panuje také ve východoevropských zemích, jako je Ukrajina, Polsko a Litva. Zároveň se zdálo, že kancléř na týdny zmizel v ukrajinské krizi. Scholz se tak vmanévroval do nepohodlné pozice, nyní se při své první návštěvě musí ještě zřetelněji objevit u prezidenta USA.

Spolkový kancléř Olaf Scholz ještě bude dnes hovořit s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem a polským prezidentem Andrzejem Dudou. Pozval je na schůzku jako součást „výmarského trojúhelníku“, uvedla náměstkyně mluvčí vlády Christiane Hoffmannová, do berlínského spolkovém kancléřství. Výmarský trojúhelník je fórum, na kterém Německo, Francie a Polsko koordinují přeshraniční otázky již 30 let.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.