Steinmeier opět zvolen německý spolkovým prezidentem

14.2.2022 12:12
Frank-Walter Steinmeier může zůstat v berlínském prezidentském paláci Bellevue dalších pět let. V neděli byl velkou většinou zvolen Spolkovým shromážděním za přítomnosti emeritní německé spolkové kancléřky Angely Merkelové , která veřejně vystoupila poprvé od konce svého šestnáctiletého funkčního období. Steinmeierovo znovuzvolení bylo od počátku považováno za pravděpodobné, protože jeho kolegové z SPD, Společenství 90/Zelení, liberální FDP a křesťanská CDU/CSU mu předem vyslovili pro druhé funkční období plnou podporu . Tyto strany dohromady tvořily 1 223 z 1 472 poslanců Spolkového shromáždění – tedy mnohem více, než byla absolutní většina požadovaná pro první kolo. Steinmeier získal od sněmu 1 045 z 1 425 platných hlasů pro druhé funkční období, 86 se zdrželo hlasování a 12 hlasů bylo neplatných.

V přítomnosti své manželky Elke Büdenbender 66letý Steinmeier prohlásil, že volby přijímá. Poté ve svém děkovném projevu varoval před akutním nebezpečím války v Evropě a vyzval hledat společně, jak zachovat mír a prohlásil, že obyvatelé Ukrajiny mají „právo žít beze strachu a hrozeb, na sebeurčení a suverenitu“. Steinmeier ve svém projevu věnoval značnou pozornost pandemii. „Těm, kteří otevírají rány, kteří šíří nenávist a lži v tísni pandemie, kteří vyprávějí o ‚korona diktatuře‘ a nevyhýbají se ani výhrůžkám a násilí vůči policistům, zdravotním sestrám a starostům, říkám: Jsem tady a za nimi zůstávám.“ Jako spolkový prezident se „nebudu vyhýbat kontroverzi, demokracie potřebuje kontroverzi. Ale je tu červená čára a vede skrz nenávist a násilí. A tuto červenou linii musíme v této zemi udržet,“ řekl Steinmeier. „Odpůrci demokracie zvenčí i zevnitř zasévají pochybnosti o naší schopnosti jednat o našich institucích, o svobodné vědě, svobodných médiích během pandemie a pandemie tak zanechala v naší společnosti hluboké rány a já chci pomoci je vyléčit“.

O třech Steinmeierových volebních soupeřích se od začátku vědělo, že jsou bez šance. Stranou Levice nominovaný lékař sociálního lékařství Gerhard Trabert získal 96 hlasů, jaderná fyzička Stefanie Gebauerová, která kandidovala za Svobodné voliče 58 hlasů a ekonom Max Otte nominovaný AfD 140 hlasů. Jeho kandidatura - politika CDU na lístku pravicové AfD - byla předem značně kontroverzní a unie mu proto odebrala členská práva a zahájila proces vyloučení ze strany.

Spolkové shromáždění je největším parlamentním orgánem v Německu. Jeho jediným úkolem je každých pět let volit hlavu státu a skládá se z členů německého Bundestagu a členů 16 zemských parlamentů. Na seznamu hlasujících jsou známé a populární osobnosti jako německý reprezentační trenér Hansi Flick, fotbalista Leon Goretzka, vědci jako astronaut Alexander Gerst, virolog Christian Drosten a spoluzakladatel a vývojář vakcín Biontech Özlem Türeci. Hlas zde měli také umělci jako hudebník Roland Kaiser nebo rapperka Lady Bitch Ray.

Steinmeier je teprve pátým spolkovým prezidentem, který byl zvolen na druhé funkční období od založení spolkové republiky v roce 1949 a první hlavou státu z SPD, který byla potvrzena po druhé v této funkci. Předchozí sociálně demokratičtí spolkoví prezidenti Johannes Rau a Gustav Heinemann po skončení prvního funkčního období znovu nekandidovali. Steinmeier, který formálně pozastavil svou stranickou příslušnost v čele státu, je od roku 2017 prezidentem, předtím byl ministrem zahraničí v letech 2005 až 2009 a poté znovu v letech 2013 až 2017.

Zvolení Steinmeiera je ve středu pozornosti německého tisku. „Německo mělo většinou štěstí na svého spolkového prezidenta,“ píše SÜDDEUTSCHE ZEITUNG. "Velmi důležití lidé jako Gustav Heinemann z SPD, křesťanský demokrat Richard von Weizsäcker a východoněmecký pastor Joachim Gauck zažili během svého působení mnoho kritiky; mnoho lidí si až poté uvědomilo, co v nich německá demokracie skutečně měla. Steinmeiera je potřeba zařadit do jejich řad." DIE ZEITUNG uvažuje: "Od spolkového prezidenta, který pronesl stovky projevů, slyšíte jen málo o skandální nerovnosti, která se opět zvýšila v důsledku Corony. Sociální rozdělení ve společnosti ohrožuje demokracii a Steinmeier toto nebezpečí vidí. Dosud byli chudí a bohatými opomíjeni a nyní nabídl Gerhardovi Trabertovi, lékaři sociálního lékařství a kandidátovi za Stranu Levice, aby společně bojovali proti bezdomovectví. Bylo to hezké, demokratické gesto Steinmeier musí skoncovat s nerovností, která žere demokracii jako rezavé železo. List LEIPZIGER VOLKSZEITUNG poznamenává: „Uprostřed celosvětové politické krize kolem Ukrajiny poskytl nový a starý spolkový prezident chvíli úlevy. Jasným poselstvím , že každá země na světě má právo na sebeurčení a suverenitu Frank-Walter Steinmeier jasně vyjádřil pozici Západu, aniž by použil agresivní tón.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.