Zbyněk Fiala: Clintonová – Trump podruhé

10.10.2016 08:52
Druhá televizní debata amerických prezidentských kandidátů Hillary Clintonové a Donalda Trumpa smíchala banální ptákoviny a podstatné věci. Trump snadno vybředl ze sexistického skandálu (A co dělal Bill Clinton?) a poradil si i s rozzlobenými rodiči padlého vojáka (Kdybych byl prezidentem já, kapitán Khan by byl naživu. Nikdy bych do Iráku nešel.) Proto taky za něj Republikáni urychleně hledají náhradu.

Chudáci Američani, pokud se mají ve volbách rozhodovat podle toho, co se semele v televizi. Druhá debata mezi Hillary Clintonovou a Donaldem Trumpem byla ještě bizarnější než ta první. Hillary zkoušela nastoupit na vlně nesmiřitelného hněvu žen, které jsou pobouřeny starší nahrávkou, ve které se Donald vytahuje, co všechno mu ženy dovolí jako televizní hvězdě. Jenže tím si řekla o připomínku toho, co prováděl svého času Bill Clinton, až ho to málem dostalo k impeachmentu. Trumpův štáb si dokonce dal tu práci a ještě před debatou vyfotil šéfa se skupinou žen, které tvrdily, že je Clinton zneužíval.

Potom republikánský kandidát, od kterého vyplašené vedení Republikánské strany dává ruce pryč, vytáhl tajné maily, které si bývalá ministryně zahraničních věcí nechala posílat na soukromý účet. Část jich smazala, aby se nedalo zjistit, co hrozného obsahovaly. „Nechala je rozpustit v kyselině,“ pravil realitní magnát, „což prý muselo být hrozně drahé.“ A Clintonové sdělil, že patří zavřít. Nakonec se vzájemně obvinili z toho, že překypují nenávistí, a po této úvodní výměně zdvořilostí konečně došlo na něco podstatnějšího.

Clintonová hájila zdravotnickou reformu Baracka Obamy, i proto, že sama se kdysi za vlády Billa Clintona pokoušela o něco podobného. Jenže elektronický systém prodeje zdravotního pojištění se státní garancí hapruje. Trump říká, že by se měl zrušit, protože se stejně za rok zhroutí. Clintonová říká, že špatný je lepší než žádný. Varuje před tím, aby byl systém znovu v rukou pojišťovacích společností (které nerady pojišťují někoho, kdo by pojištění opravdu potřeboval).

Pak došlo na muslimy. Trump by je nepouštěl do země, nebo aspoň ne tak snadno, neboť jde o „největšího trojského koně naší doby“. Ale ani by s nimi neválčil. Zdůraznil to v poznámce, se kterou se vrátil k nepříjemnému konfliktu s muslimskou rodinou vojáka padlého v Iráku. Řekl, že kapitán Humayun Khan je hrdina, ale zůstal by naživu, kdyby byl v té době Trump prezidentem: „Neměl bych naše lidi v Iráku. Irák byla katastrofa.“

Nyní by Trump nedovolil přijít do země nikomu, „kdo představuje riziko“. Clintonová naopak nabídla frázi: „Chci, abychom uzdravili naši zemi a spojili se.“ Jenže třeba Sýrii chce uzdravit tím, že svrhne Asáda za pomocí „umírněných rebelů“, tedy lidí, před kterými Trump varuje.

Na přetřes přišel i Putin, který chce podle Clintonové za každou cenu ovlivnit americké volby, aby se do Bílého domu dostal Trump. „Já Putina neznám,“ hájil se Trump, ale byl v situaci Švejka před putimským strážmistrem, který okamžitě odhalil, že by fotografoval nádraží, kdyby měl fotoaparát. Bylo by to jistě horší, kdyby Trump Putina znal.

Republikánský kandidát chce dát přednost spolupráci s Asádem a Putinemv boji proti ISIS a obecně proti tamějším teroristickým silám. Ohradil se dokonce proti svému partnerovi Miku Penceovi, kterého navrhl na post viceprezidenta. Ten by rád do Sýrie napochodoval, pokud tam budou nadále „Rusové útočit na civilisty“.

A právě tato Penceova poznámka ukazuje, o co se tu hraje. Starý Trumpův výrok o tom, jak se choval jako televizní hvězda, a okázalé pobouření, které nad tím rozdmychala republikánská věrchuška, představují další únikový koridor, jak se Trumpa zbavit. Je tu reálné riziko, že bude zvolen. Organizace, které se věnují předvolebním průzkumům, varují, že Trumpovi stoupenci skrývají své preference, takže jsou v předpovědích málo zastoupeni.

Podle těch, kdo tahají za nitky, by rozhodně neměl vyhrát někdo, kdo by se chtěl s Putinem dohodnout a na Blízkém východě bojovat se skutečným nepřítelem, tedy s ISIS. Tím by zkazil celou mocenskou hru, kdy je třeba oslabovat všechny kolem, má-li dominance Spojených států ještě chvíli vydržet.

Dalo by se to na poslední chvíli zařídit tak, že Trump krátce před volbami odstoupí kvůli ošahávacím výrokům (nebo bude odstoupen) a do finálového boje už půjde jen Mike Pence. Pak může být Clintonová klidně poražena, vzal by to za ní.

Američané by měli jít do války, protože jeden z kandidátů prezidenta před lety prohlásil, že klidně mohl osahávat ženské…

Byla to opravdu síla. Ale bude ještě třetí debata, tak uvidíme, jestli se to dá stupňovat.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.