Někteří herci a jejich demokracie

obrazek
29.1.2013 17:16
Po volbě prezidenta republiky, kterou vyhrál Miloš Zeman, se někteří čeští herci (Svěrák, Žilková ...) zviditelňují různými prohlášeními. Nejprve to bylo „Zeman není náš prezident“, pak u Žilkové její odvolání, že žádnou petici proti Zemanovi nepodepsala. Ať tak či onak, jedno je jasné, mají na to plné právo, ale přece jen se nemohu ubránit dojmu, že si hrají na „svoji“ demokracii, či je možná někdo „naočkoval“ k takové veřejné roli.

Jednak mě zarazilo (při vší úcte k panu Karel Schwanzenbergovi), že dávají - jako čeští herci - přednost cizímu státnímu příslušníkovi. Jak známo, žije u nás na dva zahraniční pasy (švýcarský a rakouský). Už pouze z tohoto jediného důvodu byl pro volbu českého přezidenta nepřijatelný! Zbytečné byly proto mediální šumy, většinového českého tisku, které Zemana pomlouvaly, zbetečná byla doporučení dokonce šéfredaktorů, aby volili Karla. Přitom bylo skutečně s podivem, že noviny německých vlastníků takto postupovaly. Či tito čeští hercí naletěli mediální propagandě před prezidentskými volbami.

 Dobře, stalo se, ale v případě některých českých herců jde ještě o jednu věc. Totiž to, že podle režisérky Le Fay petice vznikla spontánně v pražské Lucerně po sobotní prohře Zemanova protikandidáta, šéfa TOP 09 Karla Schwarzenberga. Toto prohlášení podepsali například bývalý Havlův tajemník Vladimír Hanzel, kněz Ladislav Heryán, hudebníci Roman Holý a Jaroslav Hutka, herci Jan Kašpar, Oldřich Navrátil a Veronika Žilková, režisérka Olga Sommerová, architekt Bořek Šípek, ředitel galerie DOX Leoš Válka či historik Petr Placák. Vladimír Hanzl a Veronika Žilková se od podpisu pak distancovali - otevřeně řečeno, asi si to rozmysleli.

Jak by také ne, když přece bychom měli všichni ctít zásadu demokracie - a tedy to, že volby nového prezidenta byly uznány bezchybné! Tudíž jej každý demokrat musí respektovat, i když třeba s výsledkem nesouhlasí. Že takovou zásadu nedodržují právě někteří naši čeští herci a osobnosti uměleckého a veřejného života, svědčí o tom, že si vytvářejí „svoji“ demokracii, podle toho, jak se jim to hodí. A to je skutečně velmi špatné i nebezpečné. V tuto chvíli potřebujeme klid a sjednocení všech politických proudů pro jeden cíl - vyvedení Česka z morálního marasmu, který se nejvíce rozrostl za Nečasovy vlády.

Myslím, že přehnaně uctívaná noblesa Karla Schwanzenberga, akcetovaná jeho příznivci, by nám nebyla v současné době moc platná. Potřebujeme přislovečný Zemanův pragmatismus, jeho politické zkušenosti (pravda, bez někdy jeho přehnaných příměrů), abychom mnohé v naši zemi zlepšili. Věřím, že pokud budeme Miloše Zemana podporovat, je to reálné.

Kvido
Novinář. Redaktor a kameraman Československá/Česká televize, redaktor Moravskoslezský den, šéfredaktor časopisů Návrat a Majitel&Manažer, editor a kameraman veřejnoprávní ORF Vídeň. Nyní vydavatel serveru http://www.pc-politika.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Kvido

Pane Šebek, díky za odkaz. Je to jasná zpráva!

antoninsebek

Chci Vás podpořit DOSLOVNÝM PŘEPISEM NÁSLEDUJÍCÍHO ROZHOVORU. Přepis provedla ČRO Dvojka a je k nalezení na internetu - www.CRO2.cz

To nejpodstatnější je na konci tohoto přepisu:

Český rozhlas 2 „Jak to vidí“ 29. ledna 2013 od 08,30 do 09,00 hodin

".......

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Proč to neodhadl Karel Schwarzenberg, podle vás? Proč tu debatu nebo ty debaty zejména v televizích jaksi méně ustál?  

Erik BEST, americký novinář působící v Česku
--------------------
Já si myslím, že to je jeho, já asi bych měl říci, že já jsem kritizoval i Zemana i Schwarzenberga a nedal jsem na jeho před druhou, druhým kolem, že podporuji ani toho ani ne druhého, takže dneska moje kritika by měla být pochopena v tomhle smyslu, že kritizuji ... 

Zita SENKOVÁ, moderátorka
--------------------
Oba.  

Erik BEST, americký novinář působící v Česku
--------------------
... oba, ano, ale myslím si, že jeho výroky o dekretech byla politická, politickou hloupostí, myslím si, že to bylo zbytečné, nechápu, proč to dělal takhle a myslím si, že nakonec to byl rozhodující, jak se, jak k tomu přistupoval." Konec výňatku z přepisu. 

Ubezpečuji Vás, stejně jako případné čtenáře, že jsem tady (kromě podtrhnutí některých částí) nezměnil ani tečku. Jak známo, pan Erik BEST je Američan (je to ten, co se zúčastnil jednoho z předvolebních "soubojů", a to na Primě před 1. kolem voleb.)

Jeho čeština je velmi dobrá, ale nikoliv dokonalá. Ale podstatu vystihnul naprosto přesně.