Případný hlas pro Schwarzenberga je hlasem pro Kalouska

obrazek
14.1.2013 13:00
Poměrně těsný výsledek v prvním kole přímé prezidentské volby by měl především přimět občany – voliče k vyšší účasti v kole druhém. Svoje rozhodnutí pro Karla Schwarzenberga či Miloše Zemana budou mít podložené nejen argumenty obou protagonistů ve veřejných diskusích. Významný vliv na rozhodnutí občanů bude mít i průběh mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, kdy poslanci budou hlasovat o návrhu sociální demokracie na vyslovení nedůvěry Kalouskově a Nečasově vládě.

Vláda s vysokou mírou pravděpodobnosti přežije, vidina prebend po zbytek volebního období je pro koaliční poslance dostatečně lákavá, bez ohledu na stanovisko veřejnosti. Občan – volič však bude mít příležitost porovnat hlasy, které ve sněmovně zazní na téma Klausovy amnestie. Bude moci posoudit, kdo z kandidátů amnestii od začátku odsoudil, a kdo lavíroval.

Již v několika dřívějších příspěvcích jsem považoval Miloše Zemana za nejvhodnějšího nástupce Václava Klause na pražském Hradě. Nyní, po určitém otupení hrotů ve vzájemných výrocích Zemana a Bohuslava Sobotky, o to víc. Do termínu druhého kola prezidentské volby by mělo zaznít ještě výraznější doporučení vedení ČSSD pro hlas ve prospěch Miloše Zemana.

Zcela jasně by se měl vyslovit i sám Jiří Dienstbier. V jeho dosavadních vyjádřeních bylo až dosud patrné rozladění z neúspěchu v prvním kole, byť více než 800 tisíc získaných hlasů hovoří o něčem jiném. Jiřího Dienstbiera považuji stále za nejperspektivnějšího politika sociální demokracie. Věřím, že se výrazně prosadí již na březnovém sjezdu ČSSD.

Naše veřejnost nyní může počítat s mediální masáží ve prospěch Karla Schwarzenberga. Renomovaní komentátoři (například Petr Uhl či Jiří Hanák) se již ozvali. Je však důležité vědět, každý hlas pro Schwarzenberga je ve skutečnosti hlasem pro Miroslava Kalouska. A to by pro nás všechny mělo být dostatečně vážným varováním.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Trautenberk měl štěstí, že ho Havel a spol. vrazili do české politiky. Pokud by zůstal působit jako kníže a ne český politik, jeho příbuzní by ho nikde raději neukazovali, aby jim nedělal ostudu. Spíš by skončil v nějakém luxusním sanatoriu na odlehlém místě. Je to konec, že to takhle dopadlo a naši díky umělcům zblblí občané mu dali hlasy. Všiml jsem si ve svém okolí, že už v neděli toho litovali, když zjistili jaká zůstala konstalace, mysleli si, že ho jen potěší, když získá nějakou třetí a nižší pozici...