Červnový průzkum volebních preferencí stran agentury Kantar.CZ

13.7.2020 15:10
Agentura Kantar.CZ, spolupracující dlouhodobě s Českou televizí, uskutečnila v závěru června a v prvních dnech července sběr dat, podle kterých je možné určit momentální stav popularity jednotlivých politických stran.

Dlouhodobě nejsilnějším politickým subjektem podle průzkumu je hnutí ANO, které by na přelomu června a července, pokud by proběhly volby do sněmovny, získalo 32% hlasů. Je to zhruba stejně, jako při květnovém průzkumu (+0,5%).

Na druhém místě za hnutím ANO jsou Piráti, a to s poměrně velkým odstupem, s 18% podpory respondentů. Jsou na tom o 1% lépe, nežli byli v květnu, ale o 7% lépe nežli při volbách do sněmovny na podzim 2017.

Na třetím místě je dlouhodobě ODS, která se v posledních měsících pohybuje kolem 13% podpory. Zdá se ale, že je spíše na mírně sestupné trajektorii vývoje svých preferencí. Byť oproti výsledku ve volbách na podzim 2017 si vede vlastně dobře, neboť získala o 1,5% více preferencí nežli byl její volební výsledek.

Za ODS je podle průzkumu Kantar.CZ v pelotonu seřazeno šest dalších parlamentních politických stran, které se pohybují v rozmezí mezi 4,5% volebního výsledku (KDU-ČSL) až po 6% (STAN).

Na mírně sestupné trajektorii preferencí se v posledních měsících pohybují ODS, dlouhodoběji pak KSČM i KDU-ČSL. Významně ztratilo, oproti předchozímu měření v květnu i oproti výsledku ve sněmovních volbách na podzim 2017 zejména hnutí SPD. SPD je prostě skokanem dolů, neboť za necelé dva a tři čtvrtě roku, tedy od doby posledních sněmovních voleb, ztratilo 5% preferencí.

Pokud by volby do sněmovny probíhaly na přelomu června a července, hnutí ANO by si mohlo vybrat mezi čtyřmi koalicemi, v nichž by bylo vedoucí stranou. Žádná vládní koalice by podle tohoto posledního průzkumu nebyla možná, i kdyby se spojily všechny tzv. demokratické strany, včetně ČSSD proti hnutí ANO a SPD.

Lidé přitom deklarují vysokou ochotu jít k volbám. Až tři čtvrtiny dotázaných deklaruje, že by k volbám mohli přijít.

Také další otázka, která mířila k respondentům je zajímavá, a tou je pevnost přesvědčení o volbě té které politické strany. Celkem 41% voličů říká, že jsou pevně rozhodnuti koho volit. Dalších 32% respondentů nebude své rozhodnutí koho volit nejspíš měnit. Ale plná čtvrtina (26%) oslovených voličů říká, že by své rozhodnutí spíše nebo velmi pravděpodobně ještě změnila. To znamená, že je zde ještě určitý reálný prostor,  jak bojovat o zhruba čtvrtinu voličů. Ale z oněch 73% relativně pevně rozhodnutých říká 32%, že by své rozhodnutí spíše neměnilo. To tedy znamená, že by jej změnit za určitých okolností mohlo. Takže do značné míry bude záviset na kvalitě a intenzitě volební kampaně pro volby do krajských zastupitelstev a do Senátu.

Zajímavým údajem je také, které věkové kategorie chtějí zamířit k volbám nejvíce. Ve věkové kategorii 18 - 29 let je to kolem pětiny respondentů, kteří by se voleb určitě či spíše zúčastnili. To je stupeň aktivit a odhodlání, které u této věkové skupiny nebylo nikdy tak vysoké. Jen ve věkové skupině 60 a více let je prakticky jen o něco málo větší ochota (75%) jít k volbám, stejně tak jako ve věkové skupině do 30 let. Vysokou ochotu jít k volbám vyjadřují také vysokoškoláci (86%) a Pražané (85%). Vysoká ochota mladých lidí jít k volbám a volit,  je svého druhu idealistickým gestem a až další měsíce ukážou, zda mladí lidé do 30 let jsou skutečně ochotni jít v této míře k volbám, jak to deklarují v průzkumu.

A konečně, jak se občané dívají na politickou situaci a jak se s ní ztotožňují? Celkem 40% respondentů se domnívá, že situace v politice je dobrá anebo dokonce velmi dobrá. Ale 54% lidí si myslí, že je špatná. Z toho 16%, že je velmi špatná. Nicméně pozitivní hodnocení vlády ze strany občanů, bylo obzvláště vysoké, když se v březnu dostalo až na úroveň 61%. A toto vysoké hodnocení zůstalo až do dubna. Poté se začalo snižovat. Spokojenost občanů k řešení pandemie vládou je stále velká.

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Tuším že Churchill to byl, kdo pravdivě řekl, že důvěřuje jen takovým statistikám, které si zfalšuje sám. JInak si totiž jen stěží může běžný občan srovnat v hlavě tyto a podobné průzkumy. Třeba agentura CVVC při hodnocení stejného období staví na druhé místo ODS, kousek za nimi Piráty a jen snad o půl procenta za těmi ČSSD s neuvěřitelnými 13 procenty. Tak ať si vybere a falšuje každý sám :-))