Věra Jourová pro Vaši věc: Přece jen existuje spravedlnost

obrazek
30.6.2011 20:07
Bývalá náměstkyně ministra pro místní rozvoj Věra Jourová byla v říjnu 2006 obviněna z korupce a okamžitě umístěna na několik týdnů do policejní vazby. Podle Jiřího Paroubka měla celá věc od počátku znak policejní provokace a nezákonné činnosti ÚOOZ, který v té sobě vedl současný ministr vnitra Jan Kubice. Důvodem měly být komunální volby a snaha o poškození ČSSD podobně, jako se to stalo před volbami parlamentními kvůli tzv. Kubiceho zprávě. V roce 2008 byla Věra Jourová obvinění zproštěna. Obvodní soud pro Prahu 2 ve čtvrtek pak rozhodl o tom, že jí bude vyplaceno 3,6 milionu korun odškodného a nárok má i na veřejnou omluvu ze strany ministerstva spravedlnosti.

Vaše věc: Co říkáte dnešnímu rozsudku?

Věra Jourová: "Mám radost především z omluvy, kterou mi bude muset vyslovit Ministerstvo spravedlnosti dopisem i prostřednictvím médií. V té kauze šlo o daleko víc než o peníze - šlo o čest a dobré jméno. Škoda je bohužel neodčinitelná, nedá se to vzít zpět, ale omluva je alespoň částečnou satisfakcí." 

Vaše věc: Část byla podle soudu promlčena, budete se svým právním zástupcem pokračovat?

Věra Jourová: "O pokračování se budeme s mým právním zástupcem teprve radit. Zatím nemáme ustálený názor. Pokud jde o mě, byla bych ráda, kdyby byla ta věc už konečně definitivně za mnou."

Vaše věc: Je podle Vás částka 3,6 mil. kč a veřejná omluva adekvátní tomu, co jste prožila?

Věra Jourová: "O omluvě se zmiňuji v první odpovědi. Pokud jde o peníze - žádná částka není adekvátní - pokud má být za něco, co jste nikdy nebyl ochoten prodat. Vždy jsem si velmi zakládala na tom, že si mě nikdy nikdo nekoupil. Obvinění z korupce je pro mne a vždycky bude nestravitelná urážka - život s takovým cejchem je nesmírně složitý a poškozený. Ale nejvíce mne mrzí, že to ublížilo mým dětem, protože si se mnou prošli tím mediálním peklem a společenským odsouzením na počátku a velkou nejistotou a nepohodou po celou dobu onoho nesmyslného a nezákonného trestního stíhání."

Vaše věc: Lze vynesení rozsudku brát jako "ukončení kapitoly Vašeho života"? Jaké máte do budoucna plány?

Věra Jourová: "Jakmile bude rozsudek pravomocný, mohu skutečně jednu kapitolu uzavřít - s pocitem, že přece jen existuje spravedlnost, což je pro mne po celé té anabázi velice úlevné zjištění. Plány do budoucna jsou spojeny s prací - ráda bych získala nové zakázky na Balkáně, na který se dlouhodobě specializuji, a dostudovala práva na pražské fakultě. Zbývá mi 1 rok studia, po kterém se budu připravovat na advokátské zkoušky. Snad to do důchodu stihnu:-)"


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul

Kdyby vedení ČSSD za něco stálo, okamžitě po paní Jourové hrábne, klekne na kolena a požádá aby milostivě přijala ve straně nějakou VYSOKOU funkci. Jenže to by se možná nějaký stávající neschopný, nečestný a zbytečný, se škraloupem ale přesto "nepostradatený" funkcionář své funkce vzdát. Například Zimola. To by znamenalo, že ČSSD jde správným směrem. Utopie, že? 

pavelnejedly

Chtěl bych se Vás diskutérů tady na těch stránkách zeptat - proč skoro nikdo nezveřejní své foto? Úplně mi tady berete chuť diskutovat - čeho se bojíte že jste v "ilegalitě" ??? Je to škoda, je to jakoby na př. pan Paroubek byl bez fota ...

oleg-gubin

Paní Jourová, pracovně jsme se poznali jen velmi krátce. Přesto jsem se přesvědčil, že jste ve svém oboru velice výkonná. Od začátku jsem nevěřil Vašemu obvinění. Za rozsudek jsem rád, byť přišel opožděně a Váš oprávněný požadavek pokryl ani ne z poloviny. Jsem právní laik, ale nemohu pochopit, jak může soudkyně v odůvodnění rozsudku poukazovat na částečné promlčení Vašeho požadavku. V příkoří, jaké postihlo Vás přece nemůže být promlčeno nic! Bylo by slušné, aby Vám nabídla právní pomoc sociální demokracie, hodně Vám dluží. A pokud jde o přiznané odškodné, měl by tři čtvrtiny z vlastní kapsy uhradit Jan Kubice a zbytek Radek John. Byl to přece jeho investigativní pořad Na vlastní oči, který kampaň proti Vám rozpoutal.

bohumil

Ten počátek zatýkání,  uvěznění a jednání připomíná padesátá léta, kdy také nevinní byli nacpáni do vězení, k tomu, že to vedl nynější ministr vnitra není co dodat. Paní Jourová měla jste žádat mnohem víc. Jste statečná.

stvan

Přeji Vám paní Jourová, že jste uspěla.