Agentura Sanep: Jiří Paroubek má reálnou šanci na úspěch ve volbách do EP

obrazek
14.2.2014 12:01
Agentura Sanep, která v průzkumech dlouhodobě vykazuje nejpřesnější čísla ve srovnání s reálnými výsledky voleb, přišla s průzkumem ohledně nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, které se uskuteční 23. a 24. května. Účast ve volbách bude podle očekávání zřejmě relativně nízká, k volbám se chystá pouhých 39,3% občanů. Šanci uspět mají podle očekávání kandidáti ČSSD a ANO 2011, ale stejně tak Jiří Paroubek, kterého aktuálně podporuje 4,9% občanů, kteří k volebním urnám půjdou.

Dotazování probíhalo ve dnech 30. ledna - 5. února 2014 na reprezentativním vzorku 7051 uživatelů internetu ve věku 18-70 let. Co se týče účasti, jak již bylo zmíněno, k volbám se podle průzkumu chystá 39,3% osob oprávněných volit. Dalších 3,8% o tom však uvažuje. Ve srovnání se stejnými volbami v letech 2009 (účast 28,22%) a 2004 (28,32%) tak jsou tyto výsledky spíše překvapivé v pozitivním slova smyslu. Je však otázkou, kolik lidí se v květnu k urnám doopravdy vydá.

Nejvyšší podporu voličů mají podle očekávání zatím kandidáti vládních stran Pavel Telička (ANO 2011), kterého podporuje 18,7% a Jan Keller (ČSSD) s podporou 16,4% voličů. Podle zjištní Sanep má však reálnou šanci na úspěch také předseda strany LEV 21 a bývalý český premiér Jiří Paroubek. Aktuálně jej podporuje bezmála pět procent (4,9%) z těch, kteří tvrdí, že k volbám půjdou.

S výrazným odstupem následuje kandidát TOP09 Jaromír Drábek (6,5%), kandidát KDU-ČSL Pavel Svoboda (5,4%) a již zmiňovaný Jiří Paroubek (4,9%). Klára Samková, kandidující za Úsvit má aktuálně podporu 3,1% hlasujících. Podobně je tom také Radek John (2,8%) z Věcí veřejných. Podporu na úrovni procnentího bodu zazamenali další kandidáti jako Jana Bobošíková (Hlavu vzhůru), Otto Chaoupka (Strana Republika), Jana Volfová (Česká Suverenita) a Jana Gabrielová (OK strana).
graf-sanep-ep2

Sanep dále zjištoval, jak důvěryhodní jsou pro občany jednotliví kandidáti. I zde je na čele podle očekávání Pavel Telička, kterého za důvěryhodného reprezentanata ČR v EP považují téměř dvě pětiny dotázaných (38,1%). Následuje Jan Keller (29,8%). Jiří Paroubka považuje za důvěryhodného reprezentanta desetina respondentů (9,9%).

Pokud mají obyvatelé vybrat jednoho kandidáta, který by dle jejich mínění nejlépe hájil zájmy ČR na půdě EP, zmíní 5,6% Jiřího Paroubka, který se umístil na čtvrém místě. Jen o desetinu lepší skóre zaznamenal Pavel Svoboda (5,7%). I v tomto ohledu u respondetnů vítězí Pavel Telička, kterého za nejlepšího advokáta národních zájmů považuje 18,9%. Jana Kellera zmínilo 16,2% respondentů.

graf-sanep-ep1

Kompletní zpráva z průzkumu je k dispozici zde:

http://sanep.cz/pruzkumy/volby-do-evropskeho-parlamentu-publikovano-12-2-2014/


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.