Jiří Paroubek: Vláda kámošů, arogance a diletantismu

obrazek
10.7.2013 11:34
V průběhu posledních třech let jsem opakovaně vyjádřil své přání, aby Nečasova vláda odešla na smetiště dějin. To se nakonec také stalo ve chvíli, kdy jsme tomu pomalu přestávali věřit. Návrat Nečasovy vlády v jakékoliv obdobě je pro nás nepřijatelný a nikdy bychom takovou vládu nepodpořili. Podpořit však nemůžeme ani nově vznikající Rusnokovu vládu, která nese všechny znaky účelovosti a nejlépe ji charakterizuje přízvisko "prezidentská". Je to vláda kámošů, arogance a diletantismu.

Rusnokova vláda, kterou dnes jmenoval prezident Zeman, nemá zatím v Poslanecké sněmovně prakticky žádné zastání. U některých stran a jednotlivých poslanců možná dojde ke změně názoru, jak to ostatně mnozí začínají dávat najevo, ne tak ale u poslanců LEV 21. Jsme přesvědčeni, že vláda by měla být opřena o politiky zvolené ve volbách a pokud toto není možné, měly by se konat volby předčasné.

Nemůžeme podporovat vládu, jejíž část ministrů či ministryň proslula svou leností, neobratností, chlubením se dary od různých kmotrů či náhlým splacení dluhů připomínající zázrak zjevení Panny Marie ve Fátimě. Mám velké pochybnosti o odbornosti klíčové postavy ve vládě, totiž ministra financí Jana Fischera. Ten může být také náchylný k uspokojování zájmů mocných lobbistických skupin. O porušení zákona používáním volebního účtu ještě včera nemluvě.

Marie Benešová, která bude zastávat post ministryně spravedlnosti, se rovněž sama může potýkat se zákonem. Na úkor občanů Ústeckého kraje totiž zvyšovala v posledních letech svou životní úroveň. Její právní kancelář uzavřela se souhlasem sociálně demokratického vedení kraje v předchozích letech několik smluv za téměř tři miliony korun. Marie Benešová nebyla schopna věrohodně odpovědět na veřejné výzvy, aby sdělila, jakou práci za tyto veřejné peníze odvedla.

I na základě těchto faktů od nás Rusnokova vláda v tuto chvíli nemůže cokoliv očekávat.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

nslev21

Vážená paní Máchová, vážený pane Sedláčku, vážený pane Schlimbachu,

Jiří Paroubek řekl již několikrát, jak by chtěl situaci řešit, za všechna jeho vyjádření připojujeme otevřený dopis LEV 21 prezidentu republiky:

Vážený pane prezidente,

zdrcující část české veřejnosti přivítala zasloužený pád Nečasovy vlády v závěrečném ohromujícím skandálu. Určitě není v zájmu většiny našich spoluobčanů ani to, aby vznikla nová Nečasova vláda, již bez Nečase, v čele se zcela nekompetentní M. Němcovou. 

Pověření J. Rusnoka sestavením nové vlády však od počátku vnímáme s velkými rozpaky. J. Rusnok byl po dlouhou dobu hlásnou troubou privátních penzijních fondů a má plnou morální spoluodpovědnost za vznik protilidové a neúspěšné reformy penzí.

Je po dlouhou dobu - spolu s dalšími liberálními ekonomy - členem tzv. NERVu, který nese faktickou spoluodpovědnost za pravicové pseudoreformy Nečasovy a Topolánkovy vlády. Nikdy jsem neslyšel, že by J. Rusnok proti těmto tzv. reformám veřejně protestoval anebo nabízel rezignaci.

Vláda J. Rusnoka se sestavuje stejným způsobem, jako když kočička s pejskem ve slavné pohádce K. Čapka klohnili dort. Vedle zajímavých osobností jsou tam podivné figury bez odborné erudice (M. Benešová, J. Balvín ad.). Tato vláda nemá žádnou šanci získat důvěru ve sněmovně a zejména nebude schopna prosadit v prvním čtení návrh zákona o státním rozpočtu na rok 2014. Republiku tak čeká rozpočtové provizorium, které významným způsobem zkomplikuje financování státu a veřejných korporací a zhorší pozici českého státu na finančních trzích.

Jedinou správnou cestou v této situaci je co nejrychlejší ukončení experimentu se sestavou kabinetu Vašich více nebo méně neschopných, ale hlavně nikým nevolených přátel. A poté by mělo následovat pověření politika v posledních volbách do sněmovny vítězné strany - ČSSD - sestavením nové vlády, která by již mohla mít reálnější šanci:

  • získat důvěru ve sněmovně
  • prosadit v prvním čtení návrh zákona o státním rozpočtu
  • a dohodnout s pravicí termín předčasných voleb

Oba poslanci strany LEV 21 ve všech těchto cílech minoritní vládu ČSSD podpoří.

Alespoň z části byste takovou změnou svého neuváženého rozhodnutí splatil dluh, který máte vůči české levici z voleb do sněmovny v roce 2010, kdy volební neúspěch strany SPOZ, jejímž jste byl lídrem, otevřel dveře dokořán vzniku pravicové vlády Nečase, Kalouska a Bárty.

Za vedení strany LEV 21,

Jiří Paroubek, předseda strany LEV 21

schlimbach

S vašimi výhradami k některým čenům vlády lze jedině souhlasit pane Paroubku. Otázkou ale je, zda to má být důvodem Rusnokovu vládu nepodpořit. Mohl bych snést řadu námitek proti této vládě, ale nečiním to nyní  do získání důvěry v Parlamentu pro ni to ani činit nebudu.

Také by mě zajímalo, jako níže uvedené komentátory, jaké by bylo vaše řešení situace? Myslím, že byste na výběr z mnoha variant neměl, protože prosadit předčasné volby není ve vaši moci, stejně jako to není v moci prezidenta. Mohl byste stejně jako on jen vytvářet podmínky, aby se sněmovna dohodla na svém rozpuštění.

Situace se vyvíjí jak jsem předestřel již 17.6.2013 zde na VaVě. Troufám si také potvrdit své dřívější stanovisko, že vláda nakonec důvěru získá a to i díky zájmu ODS a TOP09 na získání času k tomu, aby občané zapoměli, co jsou tyto strany zač.

Nakonec to bude asi tak. Ruskokova vláda získá důvěru a premiér po čase začne měnit ministry, kteří budou "toxičtí" a tím více bude utvrzovat občany v tom, že tato vláda je pro občany přímo požehnáním, protože koná to, co by konat měla - padni komu padni.

Osobně se divím panu Fischerovi, že ještě nezjistil, že pro určité mocenské kruhy je pouze bílým koněm, který bude obětován, kdykoliv se to bude jim hodit.

zenka

Také by mně zajímalo, jak si pane Paroubku, Vy konkretně myslíte, že by se optimálně měla tato situace řešit.              

V on-line deníku TÝDEN.CZ jste se vyjádřil: "Pro nás /LEV21/ je ta vláda tak strašlivá, že nemáme co zvažovat. Pro nás je pan Rusnok jen liberální vydání pana Kalouska,".

paysan

A co tedy navrhujete? Je vám jistě známo rozložení sil ve sněmovně. Pokud se sama nerozpustí, upřednostníte před Rusnokem Mirku Němcovou? Že by politická sebevražda v zájmu "uchování parlamentní demokracie"? Třeba jste ještě neslyšel Zemanova Mlynáře, že v případě neúspěchu Rusnoka bude vážně zvažovat jmenování právě mnohem a mnohem amatérštější Němcové. Vy i ostatní levicové strany jste v pasti. Pokud neseženete dostatek hlasů pro rozpuštění sněmovny máte jen dvě možnosti: buďto Rusnok nebo Němcová. A pravice to dobře ví.