Dodává česká vláda zbraně syrským povstalcům?

obrazek
28.2.2012 15:22
Vznesl jsem na premiéra Nečase interpelaci k tématu uvedenému v titulku. On je přitom znám svým malým zájmem o zahraniční politiku. Zabývá se jí jen tehdy, když odmítá důležité evropské dohody, jejichž přijetí je v zájmu země. Důvod, proč jsem na něj nyní vznesl písemnou interpelaci z této oblasti, je ten, že by šlo o porušení našich mezinárodních závazků - zbraňového embarga EU. Navíc by takové zbraňové dodávky vedly k dalšímu krveprolévání v zemi, ve které je ho v důsledku brutality postupu vládních jednotek i tak víc nežli dost.

Požádal jsem proto předsedu vlády Nečase ve stejné souvislosti o objasnění některých aktivit jeho ministra zahraničí. Zapadají totiž do stejné logiky, která mne vedla k interpelaci na premiéra. Konečně poslední příčinou interpelace je fakt, že jindy velmi pohotoví čeští „investigativní“ žurnalisté a jiní investigativci jsou tentokrát tak důsledně zticha jakoby skládali bobříka mlčení. Proč asi? Kde je teď nová mediální hvězda K. Randák?

Má interpelace vychází z následujících faktů:

Ve vojenské intervenci v Libyi hráli rozhodující roli David Cameron a Nicolas Sarkozy, nikoliv Spojené státy. Bez nich by to sice vojensky nešlo, ale prezident Obama nebyl iniciátorem. Sarkozy má dnes jiné starosti, k libyjské záležitosti se nerad vrací. I proto, že vidí, do jaké propasti se dnešní Libye propadá. O Sýrii se fakticky nezajímá, nechal to na svém ministru zahraničí. Ví, že prezidentské volby nevyhraje další válkou. Francie na ni ani nemá dost peněz. Prezident Obama do války v Sýrii nepůjde. Proč by jinak odcházel z Iráku a Afghánistánu? Ostatně, v USA jsme v roce prezidentských voleb. A nejlepší cesta, jak prohrát volby, je zabřednout do dalšího vojenského dobrodružství. Takže zůstává britský ministerský předseda. Proč právě Brit? Protože Sýrie hraničí s významnou britskou bývalou kolonií Irákem. A hraje mimořádně významnou úlohu v celé oblasti Blízkého východu. Ta je zájmovou sférou Londýna už od dob britského impéria.

A hlavně – Petr Nečas dnes Davida Camerona opravdu potřebuje. Bez něj by si netroufl bojkotovat fiskální kompakt EU. A i pro Camerona je o chlup lepší, že v protievropské lodi nejede proti proudu úplně sám.

ODS je kromě toho společně s Cameronovými konzervativci ve společné frakci v Evropském parlamentu. Tam byl gambit opačný – bez ODS by tato frakce před třemi lety nevznikla. K nevůli Angely Merkelové a dalších politiků Evropské lidové strany. Takže jsou si obě strany lecčíms navzájem zavázány.

Navíc Nečasův hradní guru – prezident Klaus – na sklonku roku 2009 při svých obstrukcích Lisabonské smlouvy kalkuloval s tím, že Cameron ještě před britskými parlamentními volbami na jaře 2010 slíbí, že vyhlásí k Lisabonské smlouvě referendum. A on tedy nebude muset smlouvu ratifikovat. Slyšel jsem tehdy, že snad na toto téma spolu i komunikovali.

Není také tajemstvím, že současný český předseda vlády létá společně v jednom letadle pouze a výlučně s britským premiérem. To je přece výborná příležitost neformálně projednat i takové věci jako např. konkrétní zapojení ČR do „boje za lidská práva“ v Sýrii. Takže „pomoci“ D. Cameronovi v Sýrii může být pro současného českého premiéra silné lákadlo.

Ví se, že v Sýrii bojuje proti režimu prezidenta Asáda tzv. Svobodná syrská armáda a další paravojenské útvary. Zdali jsou tyto formace složeny z dezertérů syrské armády, zda jsou ozbrojenými silami jednotlivých islámských směrů nebo milicemi jejích sekt, je pro českého občana velkou neznámou. Kdo je financuje a organizuje, to ví asi nejlépe cizí rozvědky. Nevím jak ty naše.

Zdá se, že podobně jako nedávno v Jemenu a částečně i v Libyi stojí dnes v Sýrii proti vládnoucímu režimu společně demokratické země Západu, část syrských sunnitů - a také Al Kaida. Tedy stojí společně proti režimu, který maximálně vycházel vstříc potřebám prezidenta G. W. Bushe a jeho „válce s terorismem“. Že si takové režimy (Mubarak, Ben Ali, Kaddáfí) přitom nevybíravými prostředky upevňovaly své vnitropolitické postavení, bylo známo všem a bylo známo dlouho. A že Bašír Al Asád byl po dlouhá léta zárukou relativního klidu na severních hranicích Izraele, ví nejlépe právě v Jeruzalémě.

George W. Bush a my s ním jsme léta vedli válku proti teroru, proti Al Kaidě a „radikálnímu“ islámu. Dnes Západ místy bojuje s Al Kaidou proti "společným nepřátelům". Jedná s "radikálním" islámem (Talibán), otevřel mu prostor k nástupu do vládních pozic (Egypt a Tunisko). Strachy polovyšinutí američtí vojáci močí v Afghánistánu na pobité Talibány nebo pálí Korán. Afgháncům se za to omlouvá prezident USA. Chaos v Iráku je těžko popsatelný. Do černého zmatku se propadá Libye. K tomu vlastně přes noc zjišťujeme, že islamisté jsou i „umírnění“. To je celkově situace, kdy by sládek v Havlově „Audienci“ mohl zopakovat svoje „to jsou paradoxy“.

Zpět k Sýrii - všechna protiasádovská uskupení jsou podle mediálních zdrojů vyzbrojována ze zahraničí. Dodávky zbraní mají financovat hlavně Saudská Arábie a Katar, zbraně se dopravují v prvé řadě přes Irák.

Má se též za to, že o těchto zbraňových dodávkách přinejmenším „vědí“ USA, V. Británie a Francie. Těžko se divit, že „v podezření“ jsou právě ony – vždyť takto (hlavně Francie a V. Británie) postupovaly už v Libyi. Bez ohledu na to, že Rada bezpečnosti OSN zavedla na Libyi zbraňové embargo. I když to samozřejmě popírají.

Také v případě Sýrie platí zbraňové embargo - nikoli OSN, ale EU. To však nemusí být větší potíž. Může se třeba najít ochotný prostředník, který ty zbraně rád vyveze. Že by právě česká vláda? A třeba i vlastní zboží. Saudská či katarská šeková knížka je pro tyto účely vždy k dispozici.

Dalším důvodem mé písemné interpelace jsou aktivity ministra zahraničí, zvláště jeho letošní lednová návštěva Kataru a Bahrajnu.

Katar je znám jako velký anglo-americký spojenec v prostoru Zálivu. Jako spojenec natolik spolehlivý, že klidně dodává zbraně do Libye v době embarga OSN - má mocné zastánce, může si to asi dovolit. Je to spojenec natolik sebejistý, že náčelník generálního štábu katarských ozbrojených sil se veřejně hlásí k dalšímu porušení rezoluce RB OSN o Libyi - k účasti několika stovek katarských vojáků v bojích proti Kaddáfímu. Katarská TV stanice Al Djazeera (řečená „arabská CNN“) byla původně „politicky zlobivá“. Dnes už ale je „alles in ordnung“, jak by řekl český ministr zahraničí. Al Djazeera referuje v souladu s politikou Washingtonu a Londýna.

Je na místě obava, že pospávající ministr zahraničí může snadno spolknout katarskou udičku. V lepším případě udělat naší zemi ostudu, v horším ji pak snad i zavléci do nepříjemného zahraničního politicko-vojenského dobrodružství. Jsem znepokojen jednou větou z oznámení MZV ČR o jeho cestě do Kataru: „Návštěva má velký význam i v kontextu aktuální role, kterou Katar sehrává na mezinárodní scéně, zejména při vyjednávání o řešení řady konfliktů.“ O vyřešení nějakého mezinárodního konfliktu Katarem nikdo ve světě nikdy nic neslyšel. Naopak se dobře ví, že Katar vždy podporuje jen jednu stranu v konfliktu a je „pokladníkem“ těch, kdož jsou ochotni „vyřešit“ konflikt vojenskou silou.

Katar sám vidí své mezinárodní postavení prakticky jako „velmocenské“. Tak velmocenské, že po ruském vetu v Radě bezpečnosti OSN k rezoluci o Sýrii katarští policisté a celníci fyzicky napadli ruského velvyslance na letišti v Dohá a zbili jej. Teď už tedy chybí nejen ruský velvyslanec v Kataru, ale i katarský v Moskvě.

Už jen „drobnou lapálií“ je okolnost, že K. Schwarzenberg navštívil též Bahrajn, který protivládní protesty svých obyvatel potlačil násilím, s využitím „bratrské pomoci“ saudských vojsk. O Schwarzenbergově zájmu o dohodu v konkrétní otázce (asi zejména s Katarem) svědčí i to, že v Kataru, ani Bahrajnu nemáme zastupitelský úřad. Do takových zemí jezdí ministři zahraničí jen tehdy, chtějí-li osobně a podrobně něco delikátního projednat. Většinou i na takové cesty však posílají své náměstky. A K. Schwarzenberg není právě ve věku, kdy by jej cestování těšilo.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

solis
Matlasi, jak komentuji je čistě moje věc, tak jako Vy můžete moje veřejné výstupy analyzovat podle libosti a je to Vaše věc. Klidně se s Vámi na Vašem velkorysém posudku shodnu. No a co?! Každý jsme nějaký. To nemění nic na věci, že je Francie až po uši v rozvratných operacích v Sýrii. A nejen tam. To, že se odkazuj na zdroje, které působí přímo na místě, se mi zdá celkem normální. Možná někteří raději spoléhají na přefiltrované účelové zpravodajství "domácích" medií, která slouží cílené propagandě a manipulaci veřejného mínění. Bylo by to nad rámec této platformy dokazovat evidentní. Jednoznačný vliv Francie dobře dokládá i následující pasáž: Zbraně v Lybii ještě neutichly, když BHL (Bernard-Henri Levy) zabubnoval k další „humanitární intervenci“. 4. července 2011 byla v kině Saint-Germain-des-Prés v Paříži se šampaňským a před vybraným publikem slavena filmová premiéra: událost připravily Lévyho organizace SOS Sýrie a jeho časopis La Regle du Jeu. Dostavili se spolubojovníci jako již zmíněný Glucksmann, a také bývalý ministr zahraničí Bernard Kouchner. Syrský film pojednával o utrpení opozičního hnutí. Jeden pozoroval z organizace „Infosyrie France“ poznamenal, že mezi asi 200 pozvanými hosty prakticky nebylo možno nalézt žádného Syřana. Vousatého muže, který protestoval, vyvedla z kina ochranka. Po filmu byla na programu diskuse: Bernard Kouchner požadoval, aby byl Assad sesazen a aby byla rozbita osa Hamás-Hizboláh-Damašek-Teherán. Vojenská intervence v Sýrie je ale podle něj nemyslitelná, protože pro to není většina v OSN. Jako by to pro Bernarda-Henriho Lévyho a jeho americké přátele kdy byla nějaká překážka. Převzato z magazinu COMPACT, č. 1/2012. Překlad: PKř.
zizulinda

Pane Paroubku, ne casto od Vas slychame nazor na zahranicni politiku, ale dnes diky mozne vazbe CR jsem si precetla Vas zajimavy postreh a dekuji Vam za nej.

Jen bych ale chtela rict malou poznamku. V uvodu pisete o brutalite postupu vladnich jednotek. Zde je treba rict, ze je to brutalita oboustranna, ze i tzv. osvobozenecka armada a zoldaci nejsou o nic mene brutalni, nebot zabijeji take.

Take doufam, ze o vysledku Vasi interpelace nas budete opet informovat.

zizulinda

Pane Paroubku, ne casto od Vas slychame nazor na zahranicni politiku, ale dnes diky mozne vazbe CR jsem si precetla Vas zajimavy postreh a dekuji Vam za nej.

Jen bych ale chtela rict malou poznamku. V uvodu pisete o brutalite postupu vladnich jednotek. Zde je treba rict, ze je to brutalita oboustranna, ze i tzv. osvobozenecka armada a zoldaci nejsou o nic mene brutalni, nebot zabijeji take.

Take doufam, ze o vysledku Vasi interpelace nas budete opet informovat.

novotny

Jedno z kouzel tohoto portálu je to, že se častěji pohádají mezi sebou názorově rozdílní komentátoři, než autor s komentátory. A často i na jiné téma, než byl obsah článku.

solis

Auor článku bohužel silně podceňuje vliv Sarkozyho na událostech v Syrii. Autor je lépe informovaný o kauzách domácí politiky, nežli o temných zákoutích proradného zákulisí zahraničních vztahů.

Doporučuji proto sledovat více například portál Voltairenet.org, kde píše Thierry Meyssan přímo ze Sýrir, tak jako psal svéhočasu přímo z Lybie. Zejména jeho článek

France opens negotiations with Syria to recover its 18 agents

http://www.voltairenet.org/a172869

 

19th French agent arrested in Syria

http://www.voltairenet.org/19th-French-agent-arrested-in

 

Izraelský server blízký MOSSADU www.debka.com o tom taktéž píše (převzato zde:)

http://warsclerotic.wordpress.com/2012/02/24/sarkozys-safe-haven-plan-is-on-obamas-desk/

 

Syrie : 5 questions à Thierry Meyssan 14-02-2012 Voltaire Network TV

http://www.youtube.com/watch?v=4QG4VHmIgB8&feature=youtu.be&t=6m25s

 

 

France’s secret war against the Syrian people

http://www.voltairenet.org/a172869

"During the assault on the rebel stronghold in the district of Bab Amr in Homs, the Syrian army took more than 1,500 prisoners, mostly foreigners. Of these, a dozen French nationals requested the status of prisoner of war, refusing to give their identity, rank and unit of assignment. One of them is a Colonel working for the DGSE transmission service.
In arming the Wahhabi Legion and feeding it with satellite intelligence, France conducted a secret war against the Syrian army, which caused the death of more than 3,000 deaths among the military, and that of more than 1,500 civilians in ten months of fighting."

 

Pro jistotu - DGSE je prestižní francouzská špionážní služba.

Schwarzenberg - rozhodně nehájí zájmy ČR! Jeho účast na setkání cynického spolku "přátel Syrie" je ostuda našemu národu. V případě Libye také doprovázel jeden "humanitární" let. Na jeho aktivity je nutné si posvítit, tak jako na aktivity jeho soukromé výzvědné agentury "ČvT"

solis

Matlasi, Vy vůbec nechápete souvislosti. Jste brznadějný případ. Jedině píšete Vaše přihlouplé a nekvalifikované názory, ze kterých je zjenvý stav vypranonosti Vašeho mozku toxickou západní válečnou propagandou. je to smutné vidět na vlastní oči, jak psychologické operace euroatlantického vojensko-průmyslového komplexu fungují na lidi s nižším IQ. Běs a bída!

heriot

Ano, dobře a odvážně napsáno a otázka je zcela legitimní.

Pokud dodáváme tajně teroristům v Sýrii zbraně, je to jen další důkaz o totální amorálnosti a zkorumpovanosti téhle pravicové vlády, která nejenže ničí  stát zevniř, ale ještě jako naprostá loutka USA nás zatahuje do jejich válečných dobrodružství.

Je s podivem jak někteří spoluobčané snadno podlehnou propagandistickému běsnění našich i světových medií o situaci v Sýrii. A koneckonců nejen tam.

kosina

Skvělý blog. Pokud se prokáže, že česká vláda zbraně syrským teroristům skutečně dodává, je na místě vyvolání hlasování o nedůvěře vládě a okamžitá demise ministrů Schwarzenberga a Vondry.  

novotny

Za to by musely být velice tučné provize, jedná se o dost easy money, navíc je to hra o čas.
Takže to podezření je možná na místě, proč jinak by se najednou činily takové podivné aktivity našich politických ředitelů.
Jinak Sarkozy doufal, že do Lybie po konfliktu, díky aktivitám jeho vojsk, prodá nadzuky Rafale, které nemůže již 10 let nikomu vnutit. Zatím se zdá, že se mu to nepodařilo. Hezké je, že tím chtěl podpořit francouzský průmysl. Koncem loňského roku podrazili Francouzi Tatru, která měla dodávat po dobu 5ti let 2000 podvozků pro francouzské obrněné transportéry ORION, které mají jít také někam do Arábie... Sarkozy to zarazil a podvozky si budou dělat Frantíci sami, bez ohledu na pravidla obchodování v EU. Přitom Tatra v tendru na dodávky vyhrála před německým a francouzským výrobcem.