Jaromír Novotný: Vysvědčení médií za prezidentskou kampaň je smutné

obrazek
30.1.2013 10:21
Průběh prezidentské kampaně ukázal v plné nahotě nedospělost a závislost novinářů tištěných deníků na jejich majitelích. Plně se tak potvrdilo rčení „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“. Nejdevótnější kampaň ve prospěch Karla Schwarzenberga vedly deníky Lidové noviny a Mladá fronta Dnes. Není divu, jejich vlastníci sídlí v Německu nebo ve Švýcarsku. V ničem za nimi nezaostaly ani Hospodářské noviny, vlastněné panem Bakalou. Velmi mne překvapili komentátoři deníku Právo, pánové Hanák, Mitrofanov a Uhl, kteří před prezidentskou volbou nenechali na vládách M. Topolánka a P. Nečase nit suchou, aby v prezidentské kampani obrátili o 180° a psali ve prospěch předsedy TOP 09 a prvního místopředsedy vlády K. Schwarzenberga. Proč tak náhlý obrat?

Své polínko si přiložila - k mému velkému překvapení - i veřejnoprávní Česká televize. Komentátorská hvězda, p. Moravec, vystupoval co by „Všeználek“, a jeho sugestivně formulované dotazy na M. Zemana divákovi vsugerovávaly, že M. Zeman je ten špatný. Na ČT, a tím méně na soukromých TV Nova a TV Prima, zásadně nebyly pokládány konkrétní dotazy ohledně problémů současné ekonomické situace země nebo zahraniční politiky, proč? Nu proto, aby se K. Schwarzenberg náhodou neprojevil, jako ten, který o těchto věcech nemá žádné povědomí. Proto byly dotazy směřovány jen na nepodstatná témata, řekl bych na drby z bulváru.

Do historie žurnalistiky se zcela jistě zapíše skvělá debata iniciovaná právě p. Moravcem „o drncání Superbu“ aneb jakým autem má jezdit český prezident. Scénka jako z divadla Járy Cimrmana, tam by to věru nevymysleli lépe. Na jediné podstatné téma si K. Schwarzenberg naběhl sám tím, že ačkoliv nedotazován, začal mluvit o tzv. dekretech prezidenta Beneše a „šídlo bylo z pytle ven“, naštěstí v přímém přenosu národu vyjevil, co si tom myslí. Média urputně vykopávala příkop ve společnosti a teď tatáž média vyzývají M. Zemana, aby příkop začal zasypávat. Neměly by to učinit především ona média? Ta naopak příkop ještě stále prohlubují svými neobjektivními komentáři vůči vítězi volby.

Je velmi potěšitelné, přestože média systematicky zveřejnovala fotky a citáty představitelů pražské kulturní fronty, tzv. celebrit, na podporu K. Schwarzenberga, zbytek republiky se postavil za M. Zemana. Celá kampaň tak byla soubojem zdravého rozumu s médii, především s veřejnoprávní televizí. Jsem rád, že lidé mimo Prahu použili zdravý rozum a ten zvítězil.

jaromir-novotny
Bývalý I. náměstek ministra obrany a český velvyslanec v Indii a Japonsku.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, pane. Nic se zde nedělo náhodou. Bohužel.

Bohužel i na takovéto VEŘEJNOPRÁVNÍ vysílání musíme přispívat. :-(

stvan

Pane Štingle, tahle mediální katastrofa má svoji příčinu. Tou je politická poptávka po tomto způsobu oblbování národa.Rada pro rozhlasové a TV vysílání je nepochybně obsazena podle politického klíče a pokud, ač by jí to mělo do očí bít, nejedná, pak moji druhou větu nelze bohužel zpochybnit. Věřím, že mi budete rozumět.

paysan

O roli a vlivu médií na průběh a výsledky prezidentské volby byly popsány stohy papíru a podle všeho popsány ještě budou. Co z toho všeho ovšem vyplývá pro levici se objevuje minimálně, či vůbec ne. Přitom nejsem určitě sám, kdo už léta vůči představitelům levice na našem politickém poli směřuje jasnou a podle ujdálostí posledních týdnů zcela nezpochybnitelnou nezbytnost - bez investice do levicově orientovaného tisku a zpravodajského serveru bude v mediální oblasti vždy tahat za kratší konec! Jako profesionál vím, že nejde o levnou záležitost, ale miliony, utrácené levicí na reklamu, inzerci, průzkumy, rady služby různých PR agentur a tak podobně bylo a také je možné využít jinak!

pavlovsky

"Proto v sobotu odpoledne mohla moderátorka ČT Marcela Augustová oznámit, že novou hlavou českého státu se stává Miloš Zeman. Tím však reportáž neskončila. Bez jakékoliv souvislosti s předchozím děním a průběhem kampaně si ještě Česká televize neodpustila záběr na lobbistu Miroslava Šloufa", citace z článku PL, p.Šlouf se tam zjevil v pondělních Reportérech, bez dalšího komentáře je každému jasné vo co go, ČT straní KS. Což bylo zřejmé i z pondělního HYDE PARKU s politoložkou z KU, katedry marketinkových komunikací pí. Matuškovou (radila i pí.Clintonové, taky v prezidentské kampani v r.2008 nezvítězila), která byla od srpna 2012 členkou volebního týmu KS. Nějak mi hlava nebere, že když je jednou placená z peněz daňových poplatníků, může ještě pracovat jako placená poradkyně prezidentského kandidáta, rovněž z peněz daňových poplatníků....Asi ano, když uvážíme kolik poslanců a senátorů má vedlejšák.... Pořad moderoval p.Dolanský, notovali si, že nebyli tak hrubí jako MZ, že svou kampaň postavili na slušnosti...redakce HYDE PARKU, prakticky nepustila žádnou jinou otázku, která by tu slušnost nepotvrdila...třeba útok KS na vojenského pilota, či útok pí. Čáslavské na kontinuitu KSČM s KSČ, o zakřiknutém jelimánkovi p.Svěrákovi (8 let členství v KSČ), co nevěděl co chce říci ... Redakce HP jiné než otázky zapadající do koncepce současného vedení ČT nedovolila. Většinou se ozvou alespoň dva telofonní dotazy..., v pondělí žádný. To včera, když p. Dolanský griloval p.Mlynáře...to byla jiná.... zpovídal jej jako školáka, jakže a od koho tečou peníze na účet, kdy tam připlujou další, nějak nemohl pochopit, že když má volební tým uzavřenou smlouvu na leden, tak tam všechny peníze nemohou ještě být...rozdíl mezi přímy a výdaji činí v současné době asi 10 milionů, Dle p.Mlynáře tam určitě přitečou. V té souvislosti mne napadl hypotetický dotaz, zda ODA (tehdy Kalvoda, Dlouhý...) když se před volbami zadlužila...jestli to splatila, či dluh v desítkách milionů už vyšuměl.  to mu vydrželo 20 minut, byl i jeden telefonický dotaz proti MZ.... takže ještě jednou...ČT se sama od sebe nezmění...