Jiří Paroubek: Další vroubek ministra Drábka kryje ministr Kubice

obrazek
13.8.2012 14:01
Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek má zřejmě další vroubek na svou nálepku zdánlivě nevýrazného politika. Jenže, tichá voda břehy mele. Jak jsme se v nedávných dnech mohli dozvědět, po problémech s S-kartami a po absolutním debaklu se zaváděním nového systému výplaty dávek na počátku letošního roku je zde další podezření z plýtvání veřejnými prostředky. A protože na MPSV zřejmě nejsou žádní troškaři, oproti běžným zvyklostem se jedná o předražení pětinásobné!

V nové kauze ministra Drábka jde o zjevné zneužití institutu rámcové, resp. na ni navazující prováděcí smlouvy ve věci systému na vyplácení sociálních dávek. MPSV uzavřelo v roce 2008 rámcovou smlouvu se společností Microsoft na využívání jejích licencí. Na tom by samo o sobě nebylo nic divného, kdyby však nebyla v roce 2011, tedy již za ministrování pana Drábka, uzavřena prováděcí smlouva, která se vymyká všem dosavadním zkušenostem ze státní správy.

Ta nejenže podle dostupných zdrojů nemá nic společného s pořizováním licencí na využití produktů společnosti Microsoft, ale navíc ve srovnání s obdobnými smlouvami v rámci ministerstev umožňuje využití doplňkových služeb v 5 krát větším finančním objemu, nežli je finanční objem právě na nákup licencí v uvedené rámcové smlouvě.

Dalším zásadním faktem v této souvislosti je, že ministra Drábka zřejmě „kryje“ jeho vládní souputník na ministerstvu vnitra Jan Kubice, jehož úřad se zdráhá vydat kontrolním orgánům státu dokumentaci k těmto smlouvám. Pokud jsou tato fakta pravdivá, považuji to za obludné krytí možné trestné činnosti, a to rovnou na úrovni ministrů vlády!

Budu proto v této věci na nejbližší schůzi Poslanecké sněmovny interpelovat předsedu vlády Petra Nečase. Ptát se ministrů Drábka či Kubiceho by bylo zjevně zbytečné. Takové vážné podezření musí řešit jedině předseda vlády, který si musí umět zjednat ve své vládě pořádek.

Připomínám, že to není poprvé, kdy současná vládní administrativa řeší problém s rámcovými a prováděcími smlouvami. Již za ministra Radka Johna vypukl problém s poskytováním internetových a telefonních služeb v rámci celého resortu ministerstva vnitra, tedy např. i včetně policie a klíčových úřadů státní správy. Hrozil nám tehdy tzv. komunikační blackout. Jak vlastně celá věc dopadla, dodnes nevíme. Že by nové rámcové smlouvy byly v tichosti uzavřeny podobným způsobem jako na MPSV? Ostatně, i tehdy jsme byly svědky dosti nestandardního prodloužení rámcových smluv o půl roku.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.