Jiří Paroubek: Evropa nedaleko propasti, česká politická elita nevnímá

obrazek
14.11.2011 11:41
Co přinesl minulý týden v mezinárodní a české politice nového? Byl přímo nabitý událostmi. Eurozóna a tedy i Evropská unie prožívá hlubokou krizi. V Řecku se naštěstí již rýsuje řešení politické krize, kterou způsobily vnitřní rozpory ve vládní socialistické straně (PASOK) premiéra Papandrea. Více než dva roky od vítězných parlamentních voleb řeší vláda PASOKu zřejmě nejtěžší krizi v dlouhých a dramatických dějinách své země. Opotřebování této vládní strany v boji o záchranu státu je nesmírné.

Ostatně absolutní většina v parlamentu vzniklá ve volbách v roce 2009 se PASOKu postupně odrolovala a ještě dalších pár dní či týdnů a již by tato většina přestala existovat. Vytvořit novou vládu široké koalice, kabinet národní spásy s novým předsedou vlády – nestraníkem – je v nastalé situaci tím nejlepším řešením. A po sestavení nové vlády bude pokračovat dohodnutý záchranný plán pro Řecko pod dohledem Německa a Francie.

Ještě větší problém, nežli je ten řecký, přinesly zprávy z Itálie. Byl dovršen postupný rozpad pravicové Berlusconiho koalice. Premiér Itálie, pronásledovaný neutuchajícími osobními skandály dávno ztratil vůli a schopnost řešit problémy své země. Jeho vláda pozbyla poslední špetky kreditu ve světě velkých financí. Růst ceny úroků, kuponů italských vládních cenných papírů se přiblížil úrovni, která by byla pro finance italského státu kritická, ba smrtící. Prostě přiblížil se pád Itálie… A tak odchod S. Berlusconiho a příchod mezinárodně uznávaného ekonoma bývalého eurokomisaře Montiho do čela nové vlády a současně předchozí expresní projednání a schválení úsporného plánu a reforem v italském parlamentě mají být bodem obratu k lepšímu.

Jsou to důležité zprávy i pro Českou republiku. Stabilizace Itálie, jedné z největších evropských ekonomik, i Řecka alespoň pro tuto chvíli, je dobrou zprávou. Určitě také proto, že obrovský italský státní dluh financují v ohromném rozsahu zejména francouzské (přes 400 mld. eur), ale také německé i britské banky. Obávám se, že případný bankrot Itálie by rozkolísal celý bankovní systém Francie. Přitom si uvědomují, že sloveso „rozkolísat“ je zřejmě až příliš vlídné pro rozsah tragédie v hospodářství zemí EU, která by nastala po pádu Itálie.

Zdá se, že špatným zprávám z Evropy nebylo v minulém týdnu konce. Od člena Evropské komise (EK) O. Rehna jsme se dozvěděli v průběhu minulého týdne odhady hospodářského růstu EU jako celku a jednotlivých zemí EU. Nastává to, co tušili prozíraví politici u nás v posledních týdnech. De facto kladná nula hospodářského růstu u nás (+0,7%), v EU a eurozóně (kolem +0,5%) a v Německu (+0,8%). Očekávání titěrného hospodářského růstu v EU i u nás Evropskou komisí jsou předzvěsti mnohem horších zpráv a časů, které nejspíše v příštím roce přijdou. Osobně se obávám, že se česká ekonomika propadne do recese.

Vláda (i opozice) by měla přijít velmi rychle s plány protikrizových opatření. Obávám se však, že skutečně realistický a účinný protikrizový plán tato vláda schopna sestavit prostě není. Dostat se rozpočtovými škrty k hospodářskému růstu se nedá. A nic jiného nežli rozpočtových škrtů Nečasova vláda prostě schopna není.

Bohužel, ani hlavní opoziční politická síla v zemi – ČSSD – jak ukázala její programová konference, toho ale není schopna. V téhle situaci, kdy je stát vážně ohrožen ekonomickým vývojem v EU, se tato strana zabývá programovými jednotlivostmi a ne reálnou hrozbou recese, jakoby její vedoucí činitelé nevěděli, co recese hospodářství znamená. Ale možná, že to nechtějí vědět. Nebo jen nechtějí být posli špatných zpráv.

Řeknu to jasně, meziroční propad HDP v příštím roce o 2 až 3% bude v příjmech státního rozpočtu (ten kalkuluje s růstem 2,5%) znamenat propad nejméně 50 spíše však 60 miliard korun. Národní socialisté na svém ustavujícím sjezdu 26. listopadu seznámí českou veřejnost s realistickým a mobilizačním (a také provokujícím) protikrizovým plánem. Půjde nám o to, vyvolat v téhle době, kdy je možné ještě mnohé zachránit odbornou a politickou diskuzi tak, aby tyto návrhy vzaly za své i jiné politické formace.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pane Matlasi, děkuji vám za péči o moji osobu i za perfektní psychický i celkový zdravotní posudek :)

schlimbach

Zdravím Vás pane Matlasi a děkuji za sdělení Vašeho "zdravého" úsudku :) Klidně můžete tento úsudek rozšířit i na členy Japonského parlamentu, mnoho iniciativ v USA, včetně mnoha kongresmanů, kteří požadují nové vyšetřování událostí 11.9.2001. Já chápu, že pro Vás je oficiální verze, postavená na předpokladu, že Usáma a jeho bojovníci, kteří přijeli na velbloudech z afghánských hor s kalašnikovy v rukou dokázali obelstít přes 40 tajných služeb USA, vyřadit jejich protivzdušnou obranu na dostatečně dlouhou dobu a to zrovna v daný den a hodinu atd. Dokonce trosky boeingu, kterým zaútočili na budovu Pentagopnu posbírali, než se skokoliv stačil zorientovat do batohů a odvezli do Afghánistánu, že?

Víte pane Matlasi dnes více než kdykoliv před tím je aktuální ono bilblické "mají oči a nevidí, mají uši a neslyší..."

S těmi despoty světa jste také vedle, ale není v mých silách Vám toto objasnit, protože evidentně budete potřebovat ještě nějaký čas na to, abyste uviděl i uslyšel - já vím, že se to nedá uspěchat, tak Vám jen popřeji, aby jste ten čas k Vašemu procitnutí potřebný dokázal využít efektivně a aby Vaše znalosti například o karmě nebyly jen "nabiflovanými" z cizích knih, ale aby se staly součástí Vaší osobnosti, potom sám nebudete věřit tomu, jaká proměna může s člověkem proběhnout a budete v úžasu stát, až vše "uvidíte a uslyšíte".

schlimbach

Domnívám se pane Paroubku, že jste zcela mimo. Jaký vliv může mít jakákoliv vláda na globální kapitál? Vůbec žádný, pokud neberu za "vliv" přímé podstrojování tomuto kapitálu. Nějak jste zřejmě pustil ze zřetele, jakou smlouvu k eurovalu nachystalo Ně+mecko a Francie. Je mi líto, že to musím napsat, ale oblbujete lidi. Řešení není v nových vládách, ale ve změně systému a to i v razantní změně uspořádání EU a přehodnocení vztahů v eurozóně. Pokud vám ale vyhovuje zotročení občanů vlastního národa i národů jiných zemí, potom jsou vaše vývody v pořádku.