Jiří Paroubek: Nový dopis D. Ratha a policejní intermezzo letošního jara

obrazek
27.6.2012 09:14
Zdá se, že jarní policejní intermezzo spočívající v zatčení D. Ratha a v obvinění V. Parkanové může mít překvapivý výsledek. D. Rath začal psát z vězení dopisy a ty se začaly objevovat ve veřejném prostoru. Zajímavá je pobídka policie a prokuratury ze strany D. Ratha v dopise, jenž mně adresoval, aby rychle ukončily vyšetřování a předaly spis v jeho kauze soudu k rozhodnutí. Vždyť se policie i státní zastupitelství velmi sebevědomě tváří, že je přece vše jasné - D. Rath prý dostal úplatek za předraženou stavební zakázku na Buštěhradský zámek.

Policie záležitostí zámku Buštěhrad argumentovala vůči sněmovně před vydáním D. Ratha k trestnímu stíhání. Jinak řečeno, D. Rath byl vydán světské spravedlnosti s tímto odůvodněním á la zámek Budišov. A předražení zakázky na rekonstrukci zámku Budišov byla virtuální realita.

Kubiceho pochopové si však nedali ani tu práci, aby změnili syžet příběhu zn. Budišov. Také v pseudokauze Budišov měl údajný hlavní někdejší arcilotr, sociálně-demokratický starosta Péťa, záměr předražit zakázku na rekonstrukci zámku. Nechyběly tehdy nahrávané řeči aktérů alkoholických dýchánků u starosty Péti, policejní agent (myslím, že se časem objeví i v kauze D. Ratha) a teatrální zatýkání. Není bez zajímavosti, že architekt Říčař, o jehož svědectví se tehdy policisté opírali, dnes sedí ve vězení za podvod (na 8 let). Je tedy policií jednou provždy znevěrohodněn, aby nikdo nebral vážně, co by snad chtěl dnes s odstupem času říci o případných policejních manipulacích v této záležitosti.

Policie si také dala velkou práci, aby nebyla spojována s F. Bušinou, kterého jsem označil za jejího ochotného spolupracovníka. Proč asi? Bušina je obviněn policií z daňových úniků obřího rozsahu.

Předsedkyně sněmovny dále ignoruje mé dotazy, jak to bylo s jejím turborozhodnutím, jímž pokryla zatčení D. Ratha policií. K zatčení D. Ratha, které proběhlo 14. května po 20 hodině, totiž již ve 23:00 h. vyslovila souhlas. A ta žádost o její souhlas k ní přišla ve 23:00 h. Zůstává, alespoň pro mě, záhadou, jak mohla předsedkyně sněmovny rozhodnout v tak složité věci prakticky bez znalosti matérie a takto briskně. Buď to bylo geniální rozhodnutí anebo to naopak bylo zcela jinak.

Zdá se, že zdůvodnění obvinění D. Ratha ze strany policie ve věci údajně předražené zakázky zámku Buštěhrad bude muset být změněno. Jinak řečeno, policie musí vykonstruovat jiný kriminální příběh o D. Rathovi, nechce-li utrpět velkou blamáž. Půjde to?

I v kauze V. Parkanové je čím dál více otazníků. Přibývají vlastně každým dnem. Ministr financí Kalousek bojuje jako lev nejen o kůži V. Parkanové, ale také o svou vlastní. Máme dnes dopravní letadla (CASA), která se jen těžko vejdou do hangárů na armádním letišti. Letadla, která bez mezipřistání nedokáží letět v jednom kuse až do Afghánistánu, kde dlouhodobě působí kontingent Armády České republiky. Ani letouny L-159, o nichž se lživě tvrdilo, že jsou součástí celé transakce se Španěly, nebyly nakonec vytaženy z armádního depozitu a nebrázdí španělské nebe. Zkrátka ve věci nákupu letounů CASA to byla podbaba na podbabu. A tak je to zřejmě i s cenou, neboť koupě letounů CASA proběhla bez výběrového řízení. Jak jinak. Pokud však policie zdůvodňuje svou žádost o vydání V. Parkanové sněmovně – je-li to ovšem pravda (žádost jsem na vlastní oči neviděl, vycházím jen z interpretace či dezinterpretace médií) – že V. Parkanová má být stíhána proto, že nesplnila zákonnou povinnost zajistit zpracování odborného posudku určujícího cenu letounů, zřejmě se mýlí. Podle právního posudku Ústavu státu a práva (a ministerstva financí) tak V. Parkanová nebyla povinna ze zákona postupovat.

Zatím se v celé kauze V. Parkanové blížíme někam ke konci prvního poločasu. A pravdu nemůže mít zároveň jak M. Kalousek, tak policie a státní zastupitelství. Pokud ale svou pravdu prosadí M. Kalousek, měli by neprodleně rezignovat policejní prezident a ministr vnitra. Uvidíme v příštích dnech. Je třeba vyčkat na další, přesnější informace o celé záležitosti.

D. Rath má ve svém dopise, který jsem dostal před týdnem, nepochybně pravdu i v tom, že vláda jeho kauzu používá – díky médiím – k zakrytí všech svých přehmatů korupčních a dalších skandálů. Daří se jí to. Jmenuji v této souvislosti krach státních maturit, které neabsolvovala více nežli pětina maturantů (!!). Problémy v čerpání evropských peněz, kde hrozí grandiózní nedočerpání v řádech set miliard korun. Debakl evropské politiky vlády, jejíž euroskeptické jádro dělá politiku, která nepřináší státu ani občanům užitek. A zejména hospodářský pokles české ekonomiky, zvýšenou inflaci, zvyšující se finanční spoluúčast pacientů atd., atd…

Dopis, který jsem dostal od D. Ratha, je určitě zajímavý. Je pro velkou většinu z nás ojedinělou možností k nahlédnutí za zdi vazební věznice i do mysli D. Ratha. Věřím, že kniha – příběh, který D. Rath možná už začal psát, bude ještě zajímavější.

 

Dopis Davida Ratha adresovaný Jiřímu Paroubkovi

Litoměřice 10. 6. 2012

Vážený pane předsedo,

chci Vám poděkovat za Vaše vystoupení ve Sněmovně. Jako jediný jste shrnul fakt, že Kubice už poněkolikáté prohrává ČSSD volby. Je to jako přes kopírák. A ti naši bývalí kamarádi sedí a mlčí. Tak nejdřív zlikvidoval Vás a přišel na mě. Na mně si dal vážně záležet. Ti naši si vůbec nedovedou představit, jak to bude pokračovat dál. To jim nedochází, že K. Pancová je (byla) členkou předsednictva? Když vyzývají středočeskou ČSSD k odstoupení, nemělo by se stejnou logikou odejít i celostátní vedení? Navíc po mém varování už začaly první úniky ohledně voleb. To není zdaleka vše. Myslím si, že vše uniká přímo z policie – teď to šlo ke Slonkové, pokud mám správné informace, a ta vždy s policií byla zadobře. Nikdo jiný na takových únicích nemá zájem. Je smutné sledovat, jak je vedení ČSSD paralyzované strachem a jak se předhánějí v tom do mě kopnout. Konečně jste to taky zažil, jen s tím rozdílem, že jste to neviděl z kriminálu.

Myslím, že se vydali rovnou cestou k vlastnímu pádu. ODS má šílený program, decimuje celou zemi, ale i když se nenávidí, tak drží v základech spolu. Když za Grosse zavřeli primátora Wolfa, tak to označili za grosstapo. Ti naši bývalí se předhánějí v tom, jak na mě plivnout. Taky zkušenost, bohužel v mé dnešní situaci dost depresivní.

Nechci Vás zatěžovat líčením toho, jak zde přežívám. Dost mě zaráží debaty v médiích o tom, že to tu vlastně není tak hrozné, strava ujde atp. Jakoby ztratili rozum. Zde je hrůzná ta sociální izolace. Měsíc jsem nedostal ani jeden dopis a rodina taky ne. Nedovolí mi ani zavolat dětem. Návštěvy, respektive termín sdělí tak tři dny předem, tak ani nevím, zda to doma stihnou, jsou některé dny služebně v zahraničí.

Strašné je tu sedět mezi čtyřmi stěnami a přemýšlet o tom, co se doma děje. Nuda a stesk po domově člověka zcela psychicky rozkládá. Navíc není žádný smysl vazby. Tvrdí, že mě chytli při činu, mají vše zdokumentované, tak může začít soud, ať ten rozhodne, ale proč vazba? Oba víme, že jediný důvod je demonstrovat, jak jsou dobří v boji s korupcí, jak se nebojí říznout do těch nejvyšších pater. K smíchu. Do vlády nikdy neříznou. Snaží se lidi oblbnout, bohužel bývalí naši na tuto logiku jdou a vůbec jí nečelí, nebo jen hodně nesměle.

Pokud byste uznal za vhodné, pak by možná v tomto duchu stála za to interpelace na premiéra a Pospíšila. Tedy zneužívání vazby k demonstraci vlastních domnělých úspěchů. Vše jen na odvedení pozornosti od vládních skandálů a hlavně od toho, že žádný není policie schopna řešit.

Nejde jen o mě, ale i o těch sedm dalších lidí. Myslím si, že vazbu nesou stejně těžce. Jsou tam mladé ženy, jedna má malé děcko, ředitel Konstruktivy má živit manželku na mateřské a dítě, další mají také malé děti. Ty rodiny to úplně rozloží. Vidím, co to dělá u mě doma. To je na tom celém nejhorší. Odvedou vás, aniž se člověk pořádně stačil rozloučit. Odvedou vás po celonoční domovní prohlídce, u které stojí rodina. Jak jsem Vám už psal. Nejhorší etapa mého života.

Děkuju, opatrujte se, pozdravujte Petru.

David Rath

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Kauza Rath  mediálně téměř usnula, kdyby nebylo Rathových dopisů a Vaši Věci, téměř by se o ni nepsalo, takže k odvedení pozornosti od ostatních problému určitě neslouží. Pokud jde o pí Slonkovou, je to jedna z nejlepších novinářeka, kdyby  vlády, státní zastupitelé a policie v devadesátých letech využily ní zjištěných faktů v kauzách topných olejů, mohli jsme pár desítek miliard ušetřit a zlodějny se nemusely rozrůst do takových rozměrů.

pudlikmaxik

No a bez ohledu na dnešní odvolání ministra Pospíšila se ukázalo zcela pravdivé, že Bradáčová dělala a dělá špinavou práci pro ODS a měla být skutečně jmenována do vysoké funkce.......Jak to, že Bradáčová ZCELA VEŘEJNĚ LŽE, ŽE TO NENÍ PRAVDA ? Bradáčová je na totální odstoupení a bude to NĚKDO ŘEŠIT ???

Je také řeč o madam Slonkové......její kariéra začala bláboly na adresu Miloše Zemana. Tato osoba silně připomíná takovou tu žabku, která by klidně mohla sedět na prameni zvaném úniky informací z represívních orgánů tohoto státu za nějakým účelem......Když si člověk vzpomene na volby 2006, tak v tisku během voleb byla vidět s Mirkem Topolánkem a s Dalíkem všude.....