Jiří Paroubek: Nudná telenovela nepřetržitých odchodů VV z vlády

obrazek
5.4.2012 09:55
Nemohu necítit jisté uspokojení, pokud čtu v těchto dnech český tisk. Zejména články, které láskyplně věnuje V. Bártovi a jím vlastněné straně VV – ABL. Vzpomínám v této souvislosti např. na to, jak komentátor Práva J. Hanák – nedávno ve sněmovně veřejně pochválený premiérem P. Nečasem – před volbami doporučoval ve svých komentářích volbu „malých politických stran“. Cíl byl jasný. Co nejvíce voličů odtlačit od tehdejší sociální demokracie, např. právě ve prospěch Věcí veřejných. A pak vytvořit „reformní“, pravicovou koalici! Jestlipak si pan Hanák a spol. dnes připouštějí svou odpovědnost za současný děsivý marasmus, do nějž se vláda každým dnem víc a víc propadá? Psané slovo bylo před volbami a je i teď zbraní.

Věci veřejné jsou nesporně esencí všeho negativního, co jsme v české politice zaznamenali za posledních dvacet let. Žádný obsah politiky, nezdržují se ani vlastním programem. Ten byl – a to musí přece všichni pochopit – vytvořen jen a jen na oblbnutí voličů. Účel světí prostředky. To se vcelku dobře povedlo: každý osmý volič v květnu 2010 volil VV. A po volbách, co s takovým programem…. Marketingové triky byly pro volební výsledek klíčové a program byl jen pro legraci…

ODS a TOP 09 se při té další koaliční krizi snaží důsledně oddělit od VV. A díky naprosté neobratnosti mluvčích VV (mpř. strany Jarolím, reprezentující v poslední době v televizi velmi často VV, vypadá již na první pohled jako někdo, kdo měl velmi těžké dětství) a hysterických útoků naprosté většiny komentátorů na VV se jim to vcelku daří. Mají vypadat jako civilizované a demokratické strany.

No, ale on je nikdo po volbách nenutil jít do holportu s podivnou zájmovou skupinou VV – ABL. Pánové Nečas a Schwarzenberg si přece mohli opatřit o V. Bártovi stejné reference jako já. A řekl bych, že je měli.

Je mezi námi tedy jistý rozdíl. Já jsem po vítězných sněmovních volbách odešel z funkce předsedy ČSSD, mj. také proto, abych nemusel s V. Bártou a R. Johnem vůbec jednat. Jsou to podle mě – a názor jsem nezměnil – hochštapleři. Nepochybně by taková jednání o příští vládě dohodu o vládní spolupráci mezi ČSSD a VV nepřinesla, ale stala by se vážným argumentem pro to, že se (pan „Čistý“) Nečas s (průzračně průsvitným z billboardů) Schwarzenbergem vlastně museli obětovat, aby zabránili koalici Paroubek – Bárta – komunisté. A dodnes by to nechutně omílali a ještě by tvrdili, že zabránili katastrofě.

Pár dní před sněmovními volbami v květnu 2010 jsem ustoupil naléhání některých svých blízkých spolupracovníků, abych se s V. Bártou sešel. Věděl jsem však, že pokud se s Bártou osobně setkám, druhý den toho budou plné noviny, plná média. Na schůzku s Bártou nakonec šla má žena Petra (celou epizodu popisuje ve své knize „V botičkách od Diora“) a její sdělení bylo pro mne zcela zdrcující. Věděl jsem, že s Bártou by to nešlo a z toho logicky vyplynulo, že pokud by snad volební výsledek ČSSD byl nižší, nežli očekávaný, bude pro mě lepší v čele ČSSD skončit. Nečas se Schwarzenbergem ale chtěli tolik vládnout. A zařídit všem zájmovým skupinám, které je před volbami podpořily a i dnes podporují, uspokojení jejich zájmů. Farmaceutickým firmám (ty rvou z těla republiky bezostyšně každoročně víc a víc peněz), Bakalovi (44 tisíc bytů OKD, zdá se, nebude mít díky ministerstvu financí jiný osud, nežli si to tento miliardář přeje). Firmám – šibalům, které se těšily na obří zlodějnu tzv. ekozakázky v řádech desítek miliard. Jistě se najde nějaká hezká kompenzace pro tyto firmy. Jiné firmy a zájmové skupiny se těšily na rozchvácení majetku státu formou církevních restitucí a dnes jsou k tomu velmi blízko. A nezapomeňme ani na privátní penzijní fondy atd. atd.

Nebohá republika! Co všechno bude muset ještě unést!

Pro republiku by bylo nejlepší, aby vláda ODS, TOP 09 a VV sama dobrovolně skončila a otevřela se cesta k mimořádným volbám. Příští vláda nemůže být horší, i kdyby byla špatná.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Zde pane Kulíku nemáte pravdu, dovolím si polemizovat. Bezpochyby každá z politických stran má právo po volbách spolupracovat s kteroukoliv stranou. A jestli se jsou schopny dohodnout na programu, nevím proč by nemohly. Upřímně řečeno příliš nevěřím na programy. Politické strany mají programy na to, aby představily voličům své cíle a vidění správy státu. Politické strany jsou zde od toho, aby poskytovaly občanům servis v tom, že správu státu povedou odpovědně, řekněme s péčí řádného hospodáře a zajistí lidem klid pro život. Jestli se dvě strany jsou schopny dohodnout na tom, jak tento servis a klid lidem na život zajistí ať si klidně vládnou. 

Volič před příštími volbami zváží jak jím volená strana jemu a jeho rodině zajistila klid pro život (zákony, servis, ochranu majetku, hospodářství) a je jen na něm, aby zvážil koho bude dále volit. A věřte, že volič v tu chvíli myslí ne nalevo, napravo, středově, ale myslí hlavně na sebe a chce mít právě ten KLID NA ŽIVOT.

Jinak samozřejmě VV byl omyl, myslím, že zde je na místě voliče omluvit, utáhli voliče na dobře odvedený marketing voleb. Výhoda je v tom, že voliči tuto zkušenost mají a myslím, že jsou si tohoto omylu vědomi a o to více budou k volbám přistupovat zodpovědněji. 

Hezký večer 

rku

Kde tady vidíte invektivu? A LEV s nikým jiným než s ČSSD spolupracovat nemůže.

lenka-vaskova

Pane Kulíku, Vaše invektivy vůči LVU jsou na tomto serveru už tradicí. Někdo by asi řekl, že pracujete pro jinou levicovou stranu, například pro ČSSD, která se ztratila ve svém "duálním" systému vedení.

rku

Chybí názor na VIP blogera Škárku. Pro LVA by byly výhodnější volby v 2014. Možná že by do té doby získal nějakou voličskou základnu.