Jiří Paroubek: Prezident Zeman na bludné cestě

obrazek
20.5.2013 15:07
Není určitě nic špatného na tom, pokud se prezident Zeman snaží nastolovat témata pro veřejnou diskusi. Jen by tato, často vážná společenská témata neměla přicházet s příliš velkou kadencí, aby neměla pouze jepičí život, jako je tomu dosud. Pokud prezident myslí věci, které říká, vůbec vážně a čeká seriózní debatu ve společnosti, měl by postupovat jinak.

Nejmenováním Martina C. Putny profesorem neudělal M. Zeman běžnou politickou chybu. On se, ať to měl v úmyslu či nikoliv, dopustil obrovského omylu. Česká pravice a česká média na tomto případě vetování Putnovy profesury budou (a již to velmi intenzivně dělají) prokazovat Zemanovu neschopnost respektovat akademické svobody. Budou prokazovat jeho nízkou svobodomyslnost. 

Nevěřím tomu, že by prezidentovi vadilo na Martinu C. Putnovi, že je poněkud nekonformním katolickým intelektuálem, či homosexuálem anebo nedávným velmi aktivním podporovatelem K. Schwarzenberga. Spíše se domnívám, že prezident si vybral další bojiště pro svůj souboj o prosazení větších rozhodovacích pravomocí (poloprezidentský systém). 

Domnívám se, že si obyčejní občané od politiků včetně prezidenta přejí ochranu svých legitimních zájmů a ne spektakulární mocenský boj o jejich pravomoci. Během jednoho týdne prezidentská viróza a útok na akademické svobody, to je opravdu příliš. Při hodnocení virózy jsem zarytě mlčel.

Nemohu se zbavit dojmu, že prezident Zeman – pokud bude ve svých omylech pokračovat – dělá vše pro to, aby kompromitoval levicovou politiku a levici jako celek rok před volbami do sněmovny.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: Miloš Zeman, politická kultura

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Bouřlivé změny nastaly, ale jsou to změny po parlamentním způsobu. Prezident se volí s nákladem zvícím půl miliardy Kč navíc proti předchozímu systému. A "právě proto" byly všelidovému prezidentovi SNÍŽENY pravomoce?

Onen krásný výraz "prezident na návrh XY jmenuje" tam však zůstal. Prostě: Jáchyme, hoď ho do stroje a nekoukej na to, že ten děrný štítek je silně pokanaděný.

Autor článku má pravdu, že razance je možná na úkor dobrému úmyslu. Neodpustím si přiložit polínko, že za nejlepší nápad Nového Pana Prezidenta považuji ony "panašované" volby. V zemi, kde díky bolševizmu má stranická příslušnost pejorativní nádech, je organizovaných straníků méně než obyvatel Pardubic. A ti skutečně angažovaní by se vešli do Přelouče.

Lidé přes zavedené kroužkování nemají šanci volit přednostně ty lidi, které znají. Jenomže: a zde si opět zaprogrnozuji.   Právě tento návrh neprojde, to spíš se protáhne pověstný velbloud uchem jehly. Dodávám, že toto není vůbec nic proti autorovi článku - NAOPAK. V "panašovaných" volbách by byla jeho šance několikanásobně větší.