Jiří Paroubek: Všechno se vyhrát nedá!

fico-krynica
31.3.2014 16:16
Přece jen mi to nedá, abych nenapsal pár odstavců ke slovenským prezidentským volbám. Musím přitom říci, že mezi články slovenských a českých žurnalistů se našlo i několik takových, které byly v podstatě objektivní (L. Palata v MFD). I to mě pozitivně překvapilo. Přiznám se, že pro mě nebyl výsledek prezidentské volby zas až tak překvapivý. Nepřipouštěl jsem si jen (spíše platí, nechtěl jsem si připustit) závěrečné skóre volby rozdílem třídy.

A tak jsem mohl s předstihem uvažovat o příčinách volební prohry R. Fica. R. Fico vždy v minulosti dělal volební kampaň naplno, s velkým osobním nasazením a příkladným emočním angažmá. Někdo, nevím kdo, mu před dvěma léty – po grandiózním vítězství v parlamentních volbách – vcelku moudře poradil, aby se změnil z politického lídra ve státníka. Ve státníka, který bude schopen získat hlasy významné části slovenské střední třídy. Bez těchto hlasů nemohl R. Fico vyhrát prezidentskou volbu.

R. Fico zaznamenal v posledních dvou letech skutečně jistou osobnostní proměnu. Na významnou část občanů začal ovšem působit jako technokrat bez velkého osobního angažmá. O validnosti této mé premisy svědčí mj. to, že ve II. kole prezidentské volby nedocílil, pokud jde o počet odevzdaných hlasů, zdaleka ani volebního výsledku svého Smeru z minulých parlamentních voleb před dvěma lety.

Zdá se, že velkou chybou R. Fica a Smeru bylo také to, že po vynikajícím výsledku posledních parlamentních voleb, ve kterých Směr získal absolutní většinu křesel v parlamentě, nenabídl plnohodnotnou účast ve vládě např. KDH. Byla by to dobrá investice, ze které by mohl těžit dnes dividendu. Ale to se nestalo.

A za třetí, ještě před pár týdny bylo v rukách R. Fica samotného, aby si pro druhé kolo volby prezidenta „vybral“ jiného, vyhraněně pravicového kandidáta Procházku. Např. tím, že by na něj útočil, chodil by jen s ním do debat.

Nově zvolený slovenský prezident A. Kiska je nepopsaný list a špatně se na něj před volbami útočí. Koneckonců je filantrop i idealista. Ale pokud by se do II. kola dostal Procházka, nebylo by problémem mu přiřadit odpovědnost za všechny chyby a přehmaty předchozích pravicových vlád. A celá věc by pak vypadala jinak.

Co bude na Slovensku dál?

A. Kiska dříve či později založí novou politickou stranu, která se bude snažit integrovat slovenskou pravici.

A R. Fico má několik možností postupu. Jedna z nich je rezignace na funkci premiéra. Tím by R. Fico jen zahájil vnitropolitickou krizi, s výsledkem velmi nejistým pro Smer.

Druhá možnost je dokončit mandát v čele vlády. Nechci podceňovat Ficova presumptivního nástupce Kaliňáka. Pokud však Fico rezignuje, dopadne Směr jako česká soc. dem.. Bude dlouhodobě nezadržitelně oslabovat. Kaliňák, při vší úctě k němu, Ficovo charisma a aureolu mnoha volebních vítězství prostě nemá.

A třetí možnost je rychlý Ficův odchod do evropské politiky. Začlenění do Evropské komise a v příštích volbách slovenského prezidenta zkusit kandidovat znovu. Tentokrát již jako uznávaný evropský státník a bývalý úspěšný slovenský premiér, na nějž veřejnost s odstupem času ráda vzpomíná.

Sázím na R. Fica bojovníka.

Jiří Paroubek

 

Na ilustračním snímku R. Fico na ekonomickém fóru v polské Krynicy,
kde převzal cenu pro osobnost střední a východní Evropy za rok 2012.
Zdroj vlada.sk

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.
Klíčová slova: Fico, prezidentské volby, Slovensko

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Vláďo, myslím, že ti rozumím.

http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/termin-lidska-politika-je-nekonkretni-slib

cernik

Snad pár drobností:
Socialistické a sociálně demokratické  strany rády hauzírují se středními vrstvami
a tzv. středovým voličem.
Zde třeba mít především na paměti výrok prof. Kellera, že střední vrstvy s obrovským nasazením
brání zájmy někoho jiného.
K tomu je vhodné dále dodat, že zvlášť v hosp. krizích ony stř. vrstvy žijí v dotyku s nižšími vrstvami, kam se také
nezřídka propadají. Např. soukromý řemeslník na vesnici dobře vnímá potřebu oprav v domech sousedů, kteří ale na to nemají. Učitel vidí sociální rozvrstvení u rodin žáků.
Fico, když měl učitelům prohlásil, že není kúzelník. Naopak zde peníze musí vzít, i když se třeba deficit rozpočtu
zvýší o nějaké desetiny procenta.

Účast dalším subjektům ve vládě po napoloviční většině byla nabízena a byla odmítnuta. Podle mne právem, také trpěné společenství nikomu neprospívá.

Miliardáři-zachránci je nový fenomén, proti kterému je třeba bojovat.
Tyto nežádoucí formy soft berlusconizace leccos zamlžují, vytvářejí různé střety zájmů, jak přímé, tak nepřímé.
Novináři zde zklamali,
např. v Česku se dovedli "postarat" o p. Mynáře, nyní kancléř prez. Zemana,
ale A. Babiše nechávali bokem. Postačí třeba  najít svědectvo pár zaměstnanců, kteří z jejich služeb byli
odejiti. Již (ale až teď, post akt), se vynořují různé dohady o "úžerníkovi" A. Kiskovi)

A další věcí hodnou připomenutí je volební účast, volby při cca 50% účasti, mohou dopadnout, tzv.
jakkoliv, to ví i J. Paroubek dobře ze své politické dráhy.
jednou z možností jak ji zvýšit, je a je snad lepší než zakotvení povinné účasti,
vybrání volební daně, vracené při odvolení.